MEB İlköğretim Kurumlarının İlkokul ve Ortaokul Olarak Dönüştürülmesini İstedi

Çarşamba, 4 Temmuz 2012, 23:00 | Eğitim ve Öğretim | 3 Comments
by admin

4+4+4 Eğitim sistemi çerçevesinde İlköğretim kurumları ilkokul ve ortaokul tipinde 7 farklı türe ayrılmıştı. Ancak bazı okulların sistemde farklı işleyişte farklı olduğu tespit edildi. Milli Eğitim Bakanlığı ilgili Milli Eğitim müdürlüklerine ve okullara uyarıyı yaptı : “Bir an önce yanlışlıkları giderin” . MEB, okul dönüşümleri konusunda yayınladığı yazı ile okulların dönüşümlerindeki yanlışlıkların düzeltilmesini istedi.

Grevdeki öğretmene yasal işlem var mı?
Yazıda şunlara yer verildi: “Resmî tüm ilköğretim kurumları Kanun kapsamında ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulu olarak planlanmış ve MEBBÎS’e işlenmiştir. İlköğretim kurumlarının dönüşümlerinde 7 ayrı kategori oluşturulmuş ancak, bazı okullarımızın onaylanan kategorisinde yanlışlık olduğu veya değişiklik yapma zorunluluğu bulunduğu Bakanlığa intikal ettiği belirtilmektedir. Açıklamalar doğrultusunda dönüşümlerinde yanlışlık olan okulların kurum kodlarıyla birlikte mevcut hali ve olması gereken durumla ilgili çizelgelerin, 06/07/2012 tarihine kadar skopru@meb.gov.tr adresine, e-personel modülündeki toplu personel aktarım işlemleriyle ilgili sorunların gsahin@,meb.gov.tr veya emineucar@meb.gov.tr adresine gönderilmesi istenmektedir.”

Okul dönüşümleri:

1- Müstakil ilkokul (Tüm öğrencileri 1-4 olacak ve 5-8’inci sınıfları tamamen ortaokula aktarılacak okullar ve birleştirilmiş sınıflı okulların tamamı)
2- Müstakil ortaokul (Tüm öğrencileri 5-8 olacak ve 1-4’üncü sınıfların tamamı ilkokula aktarılacak okullar)
3- İmam hatip ortaokulu (Tüm öğrencileri imam hatip ortaokulu olacak sadece 5’inci sınıf öğrencilerinin bulunacağı okul)
4- İlkokul ve ortaokul bir arada (3 yıl sonra ilkokul olacak),(rinci sınıfa öğrenci alınacak, 1-4’ü ve 6-8’inci sınıfları bulunan ve 5’inci sınıfları ortaokula gidecek okullar)
5- İlkokul ve ortaokul bir arada (3 yıl sonra ortaokul olacak),(5’inci sınıfa öğrenci alınacak, 2-4’ü ve 5-8’inci sınıfları bulunan ve l’inci sınıfları ilkokula gidecek okullar)
6- Ortaokul sabahçı, ilkokul öğlenci olarak ayrılacak (Kurumun iki ayrı kodu olacak),(Yakın çevresine ek bir okul yapılma durumu olmayan okullar olup, bu okulların hem birinci sınıfına, hem de 5’inci sınıfına öğrenci alınacak okullar)
7- İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulu bir arada (üç yıl sonra imam hatip ortaokulu olacak), (1 ve 5’inci sınıflara öğrenci alınmayacak, 2-4 ve 6-8’inci sınıfları mezun olduktan sonra tamamen imam hatip ortaokulu olacak okullar)

* İlkokul ve ortaokullara öğrenci aktarımları Bakanlık tarafından e-okul üzerinden yapılacak olup, bunun mümkün olmadığı durumlarda aktarımlar ilçe yetkililerince yapılacak. (1-4’üncü sınıfların toplu aktarımı ilkokullara, 5-8’inci sınıfların toplu aktarımı ortaokullara, 5’inci sınıfların toplu aktarımı ortaokullara yapılacak. Toplu aktarımlarda adres kontrolü yaptırılmayacak, ferdi nakillerde 1-8′ inci sınıfların tamamında adres kontrolü yapılacak).
* Öğrencilerin adres bilgileri (2006 doğumluların tamamı ile 2007 doğumluların 31 Mart’a kadar olanlar zorunlu, 30 Eylül’e kadar olanlar ise isteğe bağlı kayıt olacak çocukların bilgileri) ilçe esaslı gönderildikten sonra ilkokul ve ortaokulların adres kayıt bölgeleri ayrı ayrı oluşturulacak. (En geç 20 Temmuz 2012 tarihine kadar). 23 Temmuz 2012 tarihi itibariyle birinci sınıfların ilkokullara aday kayıtları yapılacak.

Tüm okulların dönüşümlerinin doğru olarak sisteme işlenmesi ve ilçe öğrenci yerleştirme komisyonları tarafından kayıt bölgelerinin sağlıklı oluşturulması konusunda gerekli tedbirlerin alınması isteniyor.

eokulegitim.com

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "MEB İlköğretim Kurumlarının İlkokul ve Ortaokul Olarak Dönüştürülmesini İstedi"

  1. derya dedi ki:

    beytepe ilköğretim okulu yeni sisteme göre ortaokul olmuştur okula yeni başlayan 87 öğrencimiz vardır.aliakkanat ilkokuluna başlayacak esentepe mahallesi sayısı ise bu rakamın sayısından daha azdır buna rağmen mahallemizin ilkokulu elimizden alınmıştır.öğrencilerimiz başka bir mahalleye gitmesi başta trafik yoğunluğunun çok olması bu yol üzerinde diğer dört okulun servis araçlarının yolu olması veiki mahallninde gidiş geliş yollarının rampalı olması ve o yaştaki bir çocuğun günde dört sefer gidip gelmesi imkansızdır defalarca okulumuzun ilkokul ve ortaokul olması için başvuruda bulunmamıza rağmen hiç bir cevap alamadık beytepe mahallesindeki okulun kapasitesi iki kademe içinde yeterlidir bir anne olarak okulumuzun geri verilmesini istiyorum.

  2. ayşe onur dedi ki:

    Mmahallemizdeki beytepe ilköğretim okulu yeni sisteme göre orta okul olmuştur.Okula yeni başlayan 87 öğrencimiz bulunmaktadır.Ali akkanat ilkokuluna başlayacak esentepe mahallesi öğrenci sayısı ise bu rakamın yarısından daha azdır.Buna rağmen mahallemizin ilkokulu elimizden alınmıştır.Öğrencilerimizin başka bir mahalleye gitmesi başta trafik yoğunluğunun çok olması bu yol üzerinde diğer 4 okulun servis araçlarının yolu alması ve her iki mahallenin gidiş ve geliş ciddi anlamda rampalı olması ve o yaşta bir çocuğun günde dört sefer gidip gelmesi çok zor olacaktır. Mahallemizin okulunun hem ilkokul hemde ortaokul olması için defalarca başvuruda bulunmamıza rağmen bir sonuç alamadık.Mahallemizin okulu hem ilkokulu hemde orta okulu kaldırabilecek kapasitesi vardır.Ben bir anne olarak gereğinin yapılmasını istiyorum.

  3. GÜLCAN dedi ki:

    5.SINIFI İMAMHATİP ORTAOKULUNDA OKUYAN BİR ÖĞRENCİ6.SINIFTA DÜZ ORTAOKULA GEÇEBİLİRMİ

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.