MEB Öğrencilere Dağıtılacak Tabletlere Özel Yazılım Yükleyecek

Cumartesi, 12 Kasım 2011, 13:11 | Genel | 3 Comments
by admin

Öğrencilerin uyanıklığı MEB'e ders olduKocaeli’nde öğrencilerden bazılarının dağıtılan bilgisayarları satması Milli Eğitim Bakanlığını harekete geçirdi.  Dağıtılacak tablet bilgisayarlar, amacı dışında kullanılmasını engellemek için özel bir yazılımla geliyor.

Fatih Projesi çerçevesinde, yeni öğretim yılında 5 – 9 sınıflarda başlayarak dağıtımı yapılacak olan tablet  bilgisayarların çalınma  ve satılmasının önlenmesi için alınacak  önlemleri  değerlendiren  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tabletlere ‘kırılamayacak’ bir yazılım yüklemeyi planlıyor.

Yazılım sayesinde tablet bilgisayar ‘tampon süre’ olarak tanımlanan zaman aralığında sınıflardakiakıllı tahtalardan sinyal almazsa kilitlenecek. Tampon süre okul ve tatil dönemleri için ayrı ayrı ayarlanabilecek ve kilitlenen bilgisayar anacak yetkililerin vereceği parolayla açılabilecek. Böylece, çalınma veya satılma durumundaokuldaki akıllı tahtadan sinyal alamayan bilgisayar kilitleneceğinden alıcıların işine yaramayacak.

KIRILAMAYACAK YAZILIM

Bu yazılımın kırılması ihtimalini de düşünen Bakanlık yetkilileri, yazılımın işletimsistemi üzerine değil, bilgisayar içinde bulunan en pahalı donanımlar üzerine gömülü olmasını planlıyor. Bakanlık yetkililerine göre hem parça sökülüp yenisi takılmadan yazılımın kırılması mümkün olmayacağından hem de parça değişimi durumunda masraf çok fazla olacağından bilgisayarın çalınmasının ya da satılmasının bir anlamı kalmayacak.

SİGORTA MASRAFI DÜŞECEK

Tabletlerin güvenliği konusunda alınacak bu tedbirin riski de azaltması nedeniyle sigorta masraflarını düşüreceği belirtiliyor.  Diğer taraftan tabletlerle internete girecek öğrencilerin zararlı sitelere girmesinin engellenmesi için MEB tarafından yönetilecek bir filtreleme sistemi uygulanması düşünülüyor.

UYARILAR ETKİLİ OLDU

KOCAELİ’de gerçekleştirilen ‘Her Öğrenciye Bir Bilgisayar’ kampanyası kapsamında 52 bin öğrenciye bilgisayar dağıtılmış,  öğrencilere dağıtılan bilgisayarların nasıl kullanıldığına dair ankette ankete katılan öğrencilerin yüzde 8’i bilgisayarının olmadığını söylemişti. Raporda, İl Milli Eğitim müfettişlerinin raporu dayanak gösterilerek hibe bilgisayarların  öğrenciler tarafından satıldığı ifade edilmiş ve Fatih Projesi’nde dağıtılacak tabletlerin de başına aynı şeyin gelmemesi için önlem alınması gerektiği ifade edilmişti.

AKŞAM – 12.11.2011

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "MEB Öğrencilere Dağıtılacak Tabletlere Özel Yazılım Yükleyecek"

  1. Selim dedi ki:

    İNANÇ TÜRKEŞ İLKÖĞRETİM OKULUNA DAĞITILSIN LÜTFEN

  2. Selim dedi ki:

    İstanbul-Dudulluya Dağıtılakmı Vea Dağıtılacaksa Ne Zmn

  3. ahmet esat sevgi dedi ki:

    istanbula kartal-yakacığa ne zaman gelecek?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.