MEB’den üstün yetenekliler için özel çalışma

Cuma, 30 Kasım 2012, 15:35 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

MEB dahi çocuklar için özel çalışmalar yapmayı planlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hakan Sarı, üstün yetenekler konusuna gerek Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in gerekse bir akademisyen olarak kendisinin çok önem verdiğini vurguladı.

Üstün yeteneklilerin eğitimi konusunun yıllardan beri ihmal edildiğini belirten Prof. Dr. Sarı, ”Üstün yetenekli çocuklarımızın Türkiye’ye daha faydalı birey olmaları için diğer ülkelerde uygulanan sistemin daha iyisini uygulayabilecek bir model üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Uzun zamandır devam edilen çalışma kapsamında farklı ülkelerdeki özel eğitimcilerle konuya ilişkin birçok görüşme yaptıklarını anlatan Sarı, üstün yetenekli çocukları okul öncesi çağdan itibaren ele alıp, özel bir programla yetiştirerek, yetenekli olduğu alanda daha çok ürün vermesini sağlayacak değişimi yapmaya ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Bakan Dinçer’in Meclis’te bu konuyla ilgili konuşma yaptığını ve kendisinin de kurulan Araştırma Komisyonu’nda milletvekillerine üstün yetenekli çocuklarla ilgili planlamalara ilişkin brifing verdiğini hatırlatan Sarı, şöyle devam etti:

”Biz artık üstün yeteneklilerin ilk öğretimde, destek eğitim odalarında, özel olarak yetiştirdiğimiz personelle eğitiminin sağlanmasını istiyoruz. Bunun için de farklı eğitim modelleriyle, gerek çocuğun yeteneklerine uygun özel yapılandırılmış ortamlarda, gerekse bireysel program aracılığıyla bu çocukları ülkemize kazandırmaya çalışacağız.”

Sarı, bu eğitim modellerinin sağlanması için de üstün yetenekli çocukların tanılanmasında kullanılan psikolojik ölçme araçlarının zenginleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.