Memurlar Maaşlarında Eşit İşe Eşit Ücret Uygulaması Başladı

Perşembe, 3 Kasım 2011, 11:45 | Bilgi Paylaşımı | 3 Comments
by admin

Kamuda eşit işe, eşit ücret sistemi uygulamaya başlandı. Yeni uygulama ile aynı unvan ve aynı kadroda olanların farklı ücret alması engelleniyor. Memurlarda daha adaletli bir sistem artık devrede. Detaylar şöyle:

Uygulama kapsamında kamu çalışanları arasındaki ücret dengesi, ek ödeme yapılarak sağlanacak. Memurlara fazla çalışma ücretinin beş katına kadar fazla çalışma ücreti ödenebilecek.Maliye Bakanlığı’nın “Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname”, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, aynı unvan ve aynı kadroda olanla memurlar, müsteşarlar, müsteşar yardımcıları, genel müdürler, genel müdür yardımcıları, daire başkanları, il müdürleri ve uzmanlar arasında yaşanan maaş farklarının ortadan kaldırılması hedefleniyor.

EK ÖDEME YAPILACAK

Buna göre, aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 2914 sayılı  Yükseköğretim Personel Kanununa göre almakta olan personele, sözleşmeli  personele, subay, sözleşmeli subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, sözleşmeli  subay ve astsubay adayları ile uzman jandarma ve uzman erbaşlara, mali haklar  kapsamında yapılan her türlü ödemeler dahil, almakta oldukları toplam ödeme  tutarı dikkate alınmak suretiyle aynı veya benzer kadro ve görevlerde bulunan  personel arasındaki ücret dengesini sağlamak amacıyla, en yüksek Devlet memuru  aylığına karşılık gelen oranların uygulanması suretiyle hesaplanan tutarda ek  ödeme yapılacak.

Ek ödemeye hak kazanılmasında ve bu ödemenin yapılmasında aylıklara  ilişkin hükümler uygulanacak. Bu maddeye göre yapılacak ek ödeme damga vergisi  hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmayacak ve ilgili mevzuatı uyarınca  ödenmekte olan zam, tazminat, ödenek, döner sermaye ödemesi, ikramiye, ücret ve  her ne ad altında olursa olsun yapılan benzeri ödemelerin hesabında dikkate  alınmayacak.

EK ÖDEME NEREDEN SAĞLANACAK ?

Kültür ve Turizm Bakanlığının, Sağlık Bakanlığının, Türkiye Kamu  Hastaneleri Kurumunun veMeteoroloji Genel Müdürlüğünün Merkez Teşkilatı  Personeli ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı  Kurumu, Karayolları Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve Tapu, Kadastro  Genel Müdürlüğü personeline yapılan ek ödemeler, döner sermaye bütçelerinden  yapılacak. Devletin mali imkanları gözönünde bulundurmak suretiyle merkezi  yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde istihdam edilen personeli yapılan ek  ödemenin tamamını veya bir kısmını teşkilat yapısı esas alınarak merkezi yönetim  bütçesinden veya döner sermayesi bulunan kurumlar için döner sermaye bütçesinden  yaptırmaya, MaliyetBakanlığı’nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu yetkili  olacak.

3 Kasım 2011

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Memurlar Maaşlarında Eşit İşe Eşit Ücret Uygulaması Başladı"

  1. Kemal dedi ki:

    Bu yasa gece saat kaçta meclisten geçti bilmiyorum, Hani eşit işe eşit ücretti, Maliye Bakanlığı personeli Devlet Memuru da, diğer bakanlıkların memurları devlet memuru değilmi, niçin aynı gövrevde olanlar aynı ücreti almıyor. Bu yasa yüksek ücretlilere yarar, gerisi yalan

  2. halit dedi ki:

    polisler nerde üvey evlatmı kanunda neden polislere birsey yok saygılarımla

  3. Sibel dedi ki:

    Yorumumu habere değil de, sizin “yorum yazma konusu”ndaki, aşağı yer alan uyarınıza yazıyorum. (Kusura bakmayınız lakin yazmadan duramadım.) Güzel dilimiz Türkçe’nin kullanımı konusunda, şu koca internet camiasında, benim gibi hassas ve son derece haklı birilerinin var olduğunu nihayet gördüm. Çok mutlu oldum. Dilimize karşı gösterdiğiniz sorumluluk için, asıl ben teşekkür ederim.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.