Menekşe Faydaları

Çarşamba, 18 Ocak 2012, 19:18 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Menekşenin özellikeleri
Menekşe hakkında bilgi
Menekşenin yararları nelerdir

Menekşenin Faydaları:

* Menekşe yağını göbek deliğine sürseler fayda*lıdır. Faydası tecrübelidir.
* Yaprağını,taze iken dövüp yalınız veya arpa unu ile sıcak şişlere yakı etseler; şişleri indirir. Hara*reti olan mide veya göz üzerine koysalar hararetini giderir.
* Dışarı çıkmış oturağa (makata) yakı etseler faydalıdır. Çiçeği içilse ziyade letafeti sebebiyle şişleri indirir ve normal uyku getirir. Kan keskinli*ğinden ve safradan olan baş ağrısını dindirir. Ko*laylıkla safrayı ishal eder. Çiçeğini papatya ile kaynatıp suyunu başta ağrısı olan yerlere sürseler, tahlil edip dimağda ve âzâda olan sıcaklığı ve ku*ruluğu giderir.
* Makatda olan ağrılara, çatlaklara ve şişlere yakı etmekle; fayda eder. Yenilirse sidik yakmasını önler.
* Şekerle yapılan Menekşe murabbâsı öksürüğe faydalıdır. Böbrek ağrısına, ciğere, zatülcenbe, gö*ğüs perdelerinde olan çıbana faydalıdır.
* Hararetten sidik tutulması olsa idrar eder for umdas. net
* Menekşe çok yenilse kalbe yani yüreğe zaiflik, bedene ağırlık ve gam, keder verir. Hususiyle kes*kin sıtmalılara ziyade zarar eder. Bu zararını ana*son giderir.
* Menekşeyi koklamak; dimağı soğuk olana zara eder. Bu zararını merzançoş giderir.
* Safravi uyuz ve kepeği olan kimse yaprağını sı*kıp suyundan içse veya sürünse ziyade faydalıdır.
* Yaprağının murabbâsı nezleye ve zükkeme fay*dalıdır.
* Yaprağını dövüp suyunu sıkıp 80 gram suya 40 gram miktarı şeker ilave ederek karıştırıp makat dışarı çıkan çocuklara birkaç defa içirseler yine ye*rine iade eder. Mücerrebdir.
* Menekşeyi su ile içseler; ümmüsibyan denilen çocuk hastalığına faydalıdır.
* Göğsü darlamp soluğu ağır olanlar yani rahat soluk alıp veremeyenler otunu bal suyuyla kaynatıp sabanları içseler faydalıdır. Zira göğsü kesif bal*gamdan, sümükten, irinden temizler ve ümmüsibyan hastalığına müptelâ olan küçük ço*cuklara da faydalıdır. Bu sebepten bazı yerlerde bu*na ümmüsibyan otu da derler.
* Tecrübe ile sabit olmuştur ki; sarı menekşenin çiçeğinin takdir edilmiş suyu teri gayet sürer.
* Hercai yani sarı Menekşe otunu kurutup ince toz haline getirdikten sonra bal ile karıştırıp çeşitli
* uyuza sürseler onları giderir. Suyunu yaralara dönkseler; onları temizler.

————————————————————————————————————————————————————-

Menekşe Faydaları Menekşenin özellikeleri Menekşe hakkında bilgi Menekşenin yararları nelerdir Menekşenin Faydaları: * Menekşe yağını göbek deliğine sürseler fayda*lıdır. Faydası tecrübelidir. * menekşe, menekşe yağı, menekşe yağının faydaları, menekşe yağının yararları, menekşenin yararları, menekşenin yararları nelerdir

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.