Mesude Çağlayan Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Pazar, 31 Temmuz 2011, 23:32 | Genel | 0 Yorum
by admin

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türk operasının öncülerinden biri olan soprano Mesude Çağlayan, 1918’de doğdu.Çağlayan, 21 Haziran 1940 yılında, Ankara Halkevi sahnesinde konservatuvar öğrencilerince gerçekleştirilen ilk opera temsilinde, Puccini’nin “Madama Butterfly” operasının ikinci perdesinde “Cio Cio San” rolünü üstlendi.

Uzun yıllar sahnelerde pek çok başrol üstlenen Çağlayan’a Madam Butterfly operasındaki başarısı nedeniyle Japon hükümetince teşekkür ile “Butterfly Bebeği” armağan edildi. Çağlayan’ın o temsillerde giydiği kimonosu ve hediye
edilen bebek, 2008’den itibaren Ankara Opera Binası’nın üst fuayesinde sergileniyor.

Türkiye’nin ilk opera sanatçılarından Mesude Çağlayan (93), Ankara’da hayatını kaybetti. Çağlayan’ın cenazesi, 2 Ağustos 2011  Salı günü öğle namazının ardından toprağa verilecek.

Mesude Çağlayan Kimdir, Mesude Çağlayan Biyografisi, Mesude Çağlayan Hakkında Bilgi, Mesude Çağlayan’ın Türk Operası Açısından Önemi

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.