Mevlana’nın Özlü Sözleri ve Anlamları

Çarşamba, 15 Kasım 2017, 22:35 | Genel | 4 Comments
by ozden

Mevlana’nın Sözleri ve Anlamı, Mevlana’nın Özlü Sözleri ve Anlamları

Akıl padişahı kafesi kırdı mı, kuşların her biri bir yöne uçar: İnsan davranışlarında aklını kullanmayı bir yana bırakır ve düşüncesizce hareket ederse başına olumsuz şeyler gelir ve bir daha kendini toparlayamaz.

Güneşin ışığı pisliğe vursa bile pislenmez, ışıktır o: Değerli şeyler olumsuz durumlarla karşılaşsalar bile değerlerinden bir şey kaybetmezler.

Adam savaşmakla çetin er sayılmaz, öfkelendiği zaman kendini tutabilendir çetin: Önemli olan olumsuz durumlarda öfkeli davranışlarda bulunmak değil bu anlarda kendine hâkim olabilmeyi başararak kimsenin kalbini kırmamaktır.

Pirenin ısırışından meydana gelen yanış, seni yılan soktu mu yok olur gider: İnsan büyük acılarla karşılaştığında yaşadığı küçük sıkıntıları unutur gider.

Göz iki, kulak iki, ağzımız ise tektir. Çok görüp, çok dinleyip, az konuşmak gerekir: İnsan çok görüp, çok dinlemeli ama az konuşmalıdır.

En Güzel Mevlana Sözleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

4 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Mevlana’nın Özlü Sözleri ve Anlamları"

  1. elif dedi ki:

    nice insanlar gördüm içinde elbise yok,nice elbiseler gördüm içinde insan yok:insanların dış görünüşlerine göre örneklendirmemeliyiz

  2. esma dedi ki:

    nice insanlar gördüm içinde elbise yok,nice elbiseler gördüm içinde insan yok

Yorum Yazın