Mevlana’nın Özlü Sözleri ve Anlamları

Pazartesi, 10 Aralık 2018, 18:12 | Genel | 7 Comments
by ozden

Mevlana’nın Sözleri ve Anlamı, Mevlana’nın Özlü Sözleri ve Anlamları

Akıl padişahı kafesi kırdı mı, kuşların her biri bir yöne uçar: İnsan davranışlarında aklını kullanmayı bir yana bırakır ve düşüncesizce hareket ederse başına olumsuz şeyler gelir ve bir daha kendini toparlayamaz.

Güneşin ışığı pisliğe vursa bile pislenmez, ışıktır o: Değerli şeyler olumsuz durumlarla karşılaşsalar bile değerlerinden bir şey kaybetmezler.

Adam savaşmakla çetin er sayılmaz, öfkelendiği zaman kendini tutabilendir çetin: Önemli olan olumsuz durumlarda öfkeli davranışlarda bulunmak değil bu anlarda kendine hâkim olabilmeyi başararak kimsenin kalbini kırmamaktır.

Pirenin ısırışından meydana gelen yanış, seni yılan soktu mu yok olur gider: İnsan büyük acılarla karşılaştığında yaşadığı küçük sıkıntıları unutur gider.

Göz iki, kulak iki, ağzımız ise tektir. Çok görüp, çok dinleyip, az konuşmak gerekir: İnsan çok görüp, çok dinlemeli ama az konuşmalıdır.

En Güzel Mevlana Sözleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

7 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Mevlana’nın Özlü Sözleri ve Anlamları"

 1. Salam dedi ki:

  Selam

 2. ebrar çlk dedi ki:

  çooook güzelmis

 3. Merve dedi ki:

  Harap olmaktan niye gamlanayim ? Harbenin altında padişah hazinesi var. Mevlana

 4. elif dedi ki:

  nice insanlar gördüm içinde elbise yok,nice elbiseler gördüm içinde insan yok:insanların dış görünüşlerine göre örneklendirmemeliyiz

 5. esma dedi ki:

  nice insanlar gördüm içinde elbise yok,nice elbiseler gördüm içinde insan yok

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.