Michael Graves Kimdir

Pazar, 5 Mayıs 2013, 22:45 | Genel | 0 Yorum
by admin

Michael Graves Hayatı

Michael Graves, (d. 9 Temmuz 1934, Indianapolis, Indiana, ABD), ABD’li mi­mar ve tasarımcı. Postmodernizmin başlıca temsilcilerinden biridir. Mimarlık öğrenimini Cincinnati Üniversi- tesi’nde yaptı. 1959’da Harvard Üniversite- si’nde lisansüstü öğrenimini tamamladı. Ar­dından, 1960-62 arasında Roma’da öğrenim gördü. ABD’ye dönüşünde Princeton Üni­versitesi’nde ders vermeye başladı, 1972’de de profesör oldu.

1960’larda, meslek yaşamının ilk yıllarında Le Corbusier’nin yapıtlarından etkilendiği yalın konut yapıları tasarladı. 1970’lerin sonlarında ise çok yalın ve çıplak bulduğu modern mimarlık tarzından vazgeçerek in­sanların daha kolay benimseyebileceğini umduğu, daha zengin bir mimarlık dili aramaya başladı. 1980’lerin başlarında bir­kaç büyük kamu yapısı için yaptığı tasarım­larla adını duyurdu. Bunlardan Oregon eyaletinde Portland’deki Portland Binası (1980) ve Kentucky eyaletinde Louisville’de- ki Humana Binası (1982) ağır kütleleri ile dikkati çeker. Bu yapılarda kolonad ve loggia gibi klasik mimarlık öğelerini çok kişisel, kübist bir yorumla kullanan Graves, 1980’lerin ortalarında post-modernizm doğ­rultusunda çalışan tartışmasız en özgün ve popüler mimar sayılır. Michael Graves Kimdir

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.