Milli Mücadele Dönemi Nedir

Cuma, 4 Temmuz 2014, 21:14 | Genel | 0 Yorum
by ozden

milli mücadeleMilli Mücadele Döneminin Özellikleri, Milli Mücadele Dönemi Nedir

Milli Mücadele Dönemi, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919′ da Samsun’a çıkması ile başlamış ve vatanın düşman işgalinden kurtuluşuna kadar devam etmiştir. Milli Mücadele Dönemi, Cumhuriyetin ilanına kadar sürmüştür.

Anadolu’da düşman işgallerine direnen halk, dağınık ve ufak gruplar şeklinde mücadele etmekteydi. Milli mücadele döneminde bu ufak grupların birleştirilmesi hedeflenmiştir. Ardından kongreler yapılmış ve TBMM kurulmuştur. Halkın direnişinin ardından düzenli ordu kurulmuştur. İlk düzenli ordu İngilizlerin destek verdiği Yunan ordusuyla karşı karşıya gelmiştir. Fransızlara karşısında ise düzenli ordu kurulmadan önce halkın oluşturduğu Kuvay-ı Milliye engel karşı koymuştur. Kuvay-ı Milliye, Fransızlarla Antep ve Urfa’da mücadele etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919′da Samsuna çıkması Milli Mücadelenin başlamasını ve Türklerin siyasi, hukuki ve fiili anlamda savaşa dâhil olduklarını göstermektedir. Türk milleti bu mücadeleye girişerek vatanını kurtarmak ve ulusunun bağımsızlığını sağlamak için her şeyini hatta canını bile feda etmiştir. Kuvay-ı Milliye ve düzenli ordunun kazandığı başarılar sayesinde cumhuriyet kurulmuştur. Bu sebeple 19 Mayıs 1919 tarihi Türk halkının kaderini değiştirmiştir.

Milli Mücadele Dönemi İle İlgili Bilgi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.