Minamoto no Yoritomo Hayatı

Perşembe, 13 Haziran 2013, 19:44 | Genel | 0 Yorum
by editor

Minamoto no Yoritomo Kimdir, Minamoto no Yoritomo Hayatı Biyografi

Japon asker ve devlet adamı. Japon­ya’da 700 yıl süren şogunluk (bakufu) yönetiminin kurucusudur.

Doğum yeri bilinmiyor, Kamakurada öldü. Minamoto ailesinin ileri gelenlerinden Yoşitomo’nun oğluydu. Çocukluğu Japonya’nın iki büyük ailesi olun Minamotolar’la Tairalar’ın egemenliği ele geçir­mek için birbirleriyle kıyasıya mücadele ettikleri bir dönemde geçti. Merkezi otoriteyi temsil eden impara­torun gücü azalmış, gerçek güç kendi topraklarını savunmak için silahlanan soylu ailelerin (samurai ya da buşi) eline geçmişti. Yoritomo 1159’da Heiji Savaşı’nda Minamotolar’ın Tairalar karşısında yenil­mesinden ve önderleri Yoşitomo’nun öldürülmesin­den sonra diğer birçok Minamoto gibi Japonya’nın doğusuna sürgün olarak gönderildi. 20 yıllık Taira egemenliği süresince Izu Eyaletinde yaşadı.

Minamotolar 1180’de doğru yeniden güç toplama­ya başladılar. Kamakura yakınında karargâh kuran Yoritomo Minamoto, ailesi üyelerini kendi yönetimi altında birleştirerek ve Doğu’daki toprak sahibi soy­luların da desteğini alarak 1180’de ayaklandı. İki aile arasındaki mücadele, Nisan 1185’de Şimonoseki Bo­ğazı yakınındaki deniz savaşında Tairalar’ın kesin yenilgiye uğramasıyla sona erdi. Bu savaş sırasında genç imparator Antoku’nun da içinde olduğu gemi battı ve imparator öldü.

Savaşları Kamakura’daki karargâhından yöneten Minamoto Yoritomo, kuzeni Yaşinaka ve kardeşi Yoşitsune’nin yetenekli komutanlar olarak sivrilmele­ri sonucu ikisini de kendisine ihanet edecekleri korkusuyla öldürttü.

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.