Muhsin Ertuğrul Hayatı Özeti

Çarşamba, 23 Nisan 2014, 0:07 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

28 Şubat 1892 tarihinde İstanbul’da doğan Muhsin Ertuğrul Türk tiyatrosuna büyük katkılar sağlamıştır. Ertuğrul genç yaşlardayken tiyatroya ilgi duymaya başlamıştır. Paris’te tiyatro eğitimi almaya gidene kadar pek çok oyunda yer almıştır. Muhsin Ertuğrul Türk tiyatrosunun modern çağa uyumunu sağlamıştır.

Tiyatro alanında verdiği hizmetler ona Goethe Madalyası’nı getirmiştir. Devlet tiyatrolarında genel müdürlük görevi de yapmıştır. Darülbedayi Çocuk Tiyatrosunun kurulmasında onun ve Tiyatro Meslek Okulu’nun katkıları vardır.

Sinema ile de ilgilenmiş olan Ertuğrul 1920’li senerlerde Türkiye’de film icra eden tek yapımcıdır. İpek Film ve Kemal Film’in kurulmasında ön ayaklık yapmıştır. 29 Nisan 1979 günü İzmir’de sinema ve tiyatromuza bu denli katkıda bulunmuş sanatçımızı kaybetmiş bulunmaktayız. Eserleri ve Türk müziği için yaptığı çalışmalarla sanatçımızın manevi şahsiyeti sonsuza dek bizimle olacaktır.

olmeyi-bilen-adam-muhsin-ertugrul-1201131200_l

Muhsin Ertuğrul Hayatı ve Eserleri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.