Nasrettin Hocanın Hayatı Kısa

Salı, 11 Mart 2014, 21:13 | Genel | 0 Yorum
by admin

Nasrettin Hocanın Hayatı Özet

Dünyaya 1208 yılında gelen Nasrettin Hoca, Sivrihisar’a bağlı Hortu köyünde doğdu. Nasrettin Hoca tarihte uzun çağlar boyunca unutulmayan bir Türk motifi olmuş, bugün bile hikayeleriyle güldürürken düşündürebilmiştir. Geçen zaman onun daha iyi anlaşılmasına neden olmuş ve Türk mizah anlayışının gelişmesinde bir öncü olmuştur.

Nasrettin Hoca, Abdullah Efendi ve Sıdıka Hatun’un çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Abdullah Efendi Hortu köyünün imamıdır. Nasrettin Hoca da babasının izinden gitmiş, Sivrihisar’da medrese eğitimi almasının ardından babası ölünce Hortu’ya köy imamı olmuştur. 1237 yılında ise kendini daha çok geliştirebilmek için Akşehir’e yerleşti ve Seyyid Mahmud Hayrani, Seyyid Hacı İbrahim’den dersler aldı. İslam ile ilgili pek çok şey öğrendi, dersler aldı. Çok eski tarihlerde yaşadığı için Nasrettin Hoca ile ilgili bilgiler az olmakla birlikte medreselerde ders verdiği ve kadılık yaptığı gibi rivayetler de bulunmaktadır. Yaptığı bu görevler sonucunda başlangıçta Nasuriddin Hace olan ismi zamanla kulaktan kulağa Nasreddin Hoca şeklinde yayılarak günümüze kadar ulaşmıştır.

indir-3

Nasrettin Hocanın Hayatı Kısa Düşüncelerinizi Hemen Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.