Nazım Hikmet’in Hayatı Kısa

Pazar, 8 Nisan 2018, 19:52 | Ödev | 2 Comments
by ozge2017

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Nazım Hikmet Ran, 1902 yılında dünyaya gelmiştir. Doğum yeri Selaniktir. Lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde almış, yükseköğrenimi de İstanbul Bahariye de almıştır. Nazım Hikmet Ran, şair ve yazar olmasının yanı sıra ünlü bir düşünür olarak da bilinir. Yaşamının belirli bir kısmında da subaylık yapmıştır. Öğrenimine başka ülkelerde devam eden Nazım Hikmet Ran, Rus ideolojisinden etkilenmiştir. Kurtuluş Savaşı zamanında Bolu ilinde öğretmen olarak görev yapmıştır. Nazım Hikmet Ran hakkında bilinmesi gereken çok şey vardır. Bizler de bu konu ile ilgili hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde, sizlere Nazım Hikmet’in hayatı kısa bilgi vereceğiz.

Nazım Hikmet'in Hayatı Kısa ile ilgili görsel sonucu

Nazım Hikmet’e isminin dışında bir de Mavi gözlü dev ve güzel yüzlü şair olarak hitap edilmiştir. Yazmış olduğu şiirlerde bahsetmiş olduğu konular genellikle ideolojik örgüler ile insanlığın karşılaştığı sorunlar olmuştur. Etkisi altında kaldığı akımlar arasında komünizm yer almakta olup Türkiye Komünist Partisi üyelerinden olmuştur. 1938 senesinde yazmış olduğu şiirlere yasak getirilmiştir. Bu nedenle hapishanede yattığı bilinmektedir. Türk şiirinde il olarak nazım türünü kullanan şair Nazım Hikmet Ran olmuştur.

Türk vatandaşlığından çıkartılan Nazım Hikmet Ran’a ait eserler birçok ülkede ödüle layık görülmüştür. 1963 senesinde Moskova’da dünyaya gözlerini yuman Ran, 1965 senesinde şiirleri ile gündeme gelmiştir. Serbest nazım ve hee ölçüsü kullanan Ran’ın şiirleri kendine has ve duygu yüklüdür.

Nazım Hikmet’in Hayatı Kısa Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Nazım Hikmet’in Hayatı Kısa"

  1. ahmet dedi ki:

    ölüm tarihi yok

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.