Nevruz İle İlgili Haber Yazısı Örneği

Cuma, 10 Mart 2017, 10:26 | Ödev | 8 Comments
by ozge2017

Her yıl ilkbahar mevsiminin gelmesi ile baharın tam olarak gelmiş olması kutlanmaktadır. Bu kutlamaya Nevruz Bayramı olarak adlandırılmaktadır. Her yıl heyecanla beklenen ilkbahar mevsimi, Nevruz Bayramı ile taçlandırılmaktadır. Peki insanların Nevruz Bayramı’nı kutlama sebebi nedir? Kaç yıldır Nevruz Bayramı kutlanmaktadır. Nevruz Bayramı’nda ne tür etkinlikler düzenlenmektedir? Bu ya da buna benzeyen sorulara ait cevapları bulmanız için hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde sizlere Nevruz ile ilgili haber yazısı örneği kısaca bilgi vereceğiz.

nevruz ile ilgili görsel sonucu

Nevruz’un sözlük anlamı yeni gün olarak bilinmektedir. Nevruz Bayramı baharın başlangıcını sembol etmekte olup her yıl Mart ayının 20-21 ve 22. gününde kutlanmaktadır. Nevruz Bayramı kültürel bir bayram olarak Anadolu’da kutlanmaktadır. Nevruz Bayramı’nı Türk, Arap ve Kürt coğrafyasından insanlar kutlamaktadır. Çok eski zamanlardan beri kutlanan bu bayram günümüzde de kutlanmaya devam etmektedir. Nevruz Bayramı’nda bir takım kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. İnsanlar bu bayramda çeşitli faaliyetler gerçekleştirerek eğlenirler. Nevruz Bayramı kutlanırken gelenek ve görenekler, örf ve adetler ve kültürel yapı göz önünde bulundurulmaktadır. Yöresel faaliyetler de kendisini göstermektedir.

Nevruz Bayramı’nda insanlar kendileri ya da sevdikleri ile ilgili iyi dileklerde bulunurlar. Hayattan ne istediklerini belirtir ve bu isteklerin gerçekleşmesi yönünde dualar ederler. Nevruz Bayramı aynı zamanda doğa bayramı olarak da adlandırılmakta olup, barış ve huzur kavramları esas alınmaktadır.

Nevruz İle İlgili Haber Yazısı Örneği Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

8 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Nevruz İle İlgili Haber Yazısı Örneği"

  1. emre dedi ki:

    hiç biğenmidim dur da karadeniz

  2. maskeli kız dedi ki:

    bencede ama site çok güzel :) C:

  3. Elif Feyza Yıldız dedi ki:

    Ben bu yazının başlığını yazıya göre çok uygun bulmadım açıkçası.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.