Nicolas Eymerich Kimdir

Cumartesi, 6 Nisan 2013, 21:45 | Önemli Kişilikler | 0 Yorum
by admin

Nicolas Eymerich Biyografi, Nicolas Eymerich Kimdir

Nicholas Eymerich ya da eimeric olarak da yazılır (d. y. 1320, Gerona – ö. 4 Ocak 1399, Gerona, Aragon), Avignon’ daki papalığı destekleyen Katolik ilahiyatçı ve Aragon başengizitörüdür.

1334’te Dominiken tarikatına katıldıktan sonra ilahiyat ve felsefe yazıları yazdı. Yaklaşık 1357’de başengizitör oldu. Göre­vini büyük bir şevkle yerine getirmesi sonucunda birçok düşman kazandı ve 1360’ta görevinden alındı. Ders vermeyi ve yazmayı sürdürdü. 1366’da yeniden engizitör oldu. Katalan mistik ve şair Ramon LlulPun yazılarına karşı çıktı ve Papa XI. Gregorius’u etkileyerek Llull’un bazı yapıtlarının lanetlenmesini sağladı. Aragon kralı I. Juan 1387’de tahta çıkınca, Llull’un yapıtlarını savunmaya ve Eymeric’i sürgüne göndermeye ikna edildi. Eymeric, engizitörlük görevini korumakla birlikte, Avignon’daki papalık sarayına çekilmek zorunda kaldı. 1376’da derlenen geniş kapsamlı tek yapıtı Directorium inquisitorium (Engizisyon Kılavuzu) engizitörler için rehber niteli­ğindeydi. 1503’te basılan yapıtın daha sonra da birçok baskısı yapıldı. Eymeric 1397’de Gerona Manastırı’na döndü.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.