Öğrenci Rehberlik Servislerinin Görevleri

Salı, 15 Ocak 2013, 22:53 | Bilgi Paylaşımı | 1 Yorum
by admin

Şu anda tüm okullarda aktif olarak görev yapan ve öğrencilerin psikolojik destek alması için kurulan öğrenci rehberlik servisleri ülkemizde farklı bir şekilde algılanmaktadır. Öğrenciler, bu servisi kötü bir olaya karıştığı takdirde ilk olarak gideceği yer olarak algılar. Bunun yanı sıra bazı öğrenciler için ise dersten yırtmak için zaman geçirilebilecek bir yer olarak görülür. Veliler ise genel olarak bu yerlerin gereksiz olduğunu ve okul yönetimi için bilgi sağlanacak yer olduğu düşüncesindedir. Bu düşüncelerin tamamı yanlış olup, ülkemizde rehberlik servisleri hakkettiği değeri alamamaktadır. Aslında öğrenci rehberlik servisleri o kadar yararlı bir bölümdür ki öğrenci bu servisten yararlanmak istediğinde çok fazla verim alabilmektedir.

rehberlik

Rehberlik servisleri öğrencilerin sınav kaygılarını üzerinden atabilmek, ailevi veya kişisel sıkıntılarını çözüm üretebilmek, başka birisini anlatamadığınız konuları bir uzmana danışabilmek ve eğitim konusunda bilmediğiniz tüm bilgileri öğrenebilmeniz için açılmıştır. Rehberlik servisleri okul içerisinde düzeni sağlayıp, okulun eksikliklerini bularak onları temin etmek için düzenlenmiştir. Öğrencilere belirli zaman dilimlerinde yapılan anketler ve yöneltilen sorular ile genel olarak sıkıntıları öğrenip, o sıkıntılara çözüm üretmek için okul yönetimiyle irtibata geçmesi için kurulmuştur. Yani bir okulun direğidir ve kesinlikle gereksiz bir uygulama değildir. Öğrenciler bu servisten yararlanmak istediklerinde ciddi manada verim alacaklarına şüphe yoktur. Çünkü bu servisler eğitimin birçok alanını iyi bilen ve öğrenci psikolojisini tanıyan öğretmenler ile yürütülmektedir.

Eokulegitim.com

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Öğrenci Rehberlik Servislerinin Görevleri"

  1. yusuf dedi ki:

    her gün açık kalması

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.