Öğrenim Özrü Mağdurlarının Mücadelesi Sürüyor

Perşembe, 27 Aralık 2012, 17:39 | Eğitim ve Öğretim | 0 Yorum
by admin

Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER, tarafından öğretmenlere yönelik özür grubu tayinlerinden biri olan öğrenim özrünün kaldırılmasından sonra yaklaşık 1 yıldır hukuk mücadelesi veren mağdurlar hâlâ net olarak sonuç elde etmiş değil. Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta kurdukları öğrenim özrü mağdurları grubuyla bir araya gelen öğretmenler hukuki mücadelelerine dair son haberleri paylaşmaya devam ediyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı gibi bir kurumun geçtiğimiz yıl başlattığı ve çok komik karşılanan öğretmenlerin yüksek lisans yapmasını engelleme girişimini boşa çıkarmak için yüzlerce öğretmen, binlercesi adına hukuk mücadelesi veriyor. Şu ana kadar açılan davalarda olumlu gelişmeler var ancak yeterli değil. Geçtiğimiz günlerde Yozgat’tan bir mağdur öğretmen açmış olduğu davayı esastan kazandı ve ataması gerçekleştirildi. Bir sevinçli haber de önceki gün Sivas’tan geldi. Ağustos 2012 Özür Grubu Atamaları kapsamında dava açan öğrenim özrü mağduru bir öğretmenin “Yürütmeyi Durdurma Talepli” davasında ilk karar geldi. Öğretmeni haklı bulan mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi. İlgili karar hakkında MEB’in itiraz yoluna gitmesi bekleniyor ancak YD kabul kararında en etkili gerekçe olarak sunulan “Anayasal Eğitim Hakkı” sebebiyle, bu itirazın kabul görmesi oldukça zayıf bir ihtimal.

Henüz etki altına alınmamış, birçok yerel idare mahkemesinden benzer kararların çıkmasını bekliyoruz. Ancak, talimata göre hareket ettiğini düşündüğümüz bölge ve yerel idare mahkemelerinden ve Danıştay’dan mağdurlar lehine bir karar çıkması zayıf ihtimal olarak görülüyor.

Öğrenim özrü mağdurlarının birçoğunun bu durumdaki öğretmenlerden istekleri “Bütün mağdurların hepsinin mutlaka ayrı ayrı dava açması ve çeşitli platformlarda seslerini duyurmaya çalışması” .

Soruegitim.com

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.