Öğretmenler Her Yıl 1 Ay Boyunca Eğitime Tabi Tutulacak

Perşembe, 13 Ekim 2011, 16:33 | Eğitim ve Öğretim | 3 Comments
by admin

Öğretmenlere artık 1 ay eğitim varMilli Eğitim Bakanı Dinçer, eğitimde radikal reformlar için düğmeye basıyor. Öğretmenler artık 3 ay tatil yapmayacak. Her öğretmen 1 ay mesleki yeterlilik eğitimine tabi tutulacak. Ömer Dinçer , öncelikli hedefleri sıraladı:

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer son günlerde tartışılan öğretmenlerin rotasyona tabi tutulacağı tartışmalarına son noktayı koydu: Rotasyon yok. Böyle bir çalışmamız da yok. Ancak bu daha sonra olmayacağı anlamına gelmez.

Yeni Teşkilat Yasası’yla genel müdürlük sayısını 32’den 17’ye düşürerek bürokrasiyi azaltan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Milli Eğitim Teşkilat Yasası’ndaki değişikliklerin ardından, eğitimin daha kaliteli hale gelmesi amacıyla yapılan ve bundan sonra sürecek olan reformlar için kolları sıvadı.

Bakan Dinçer, eğitim alanında gerek öğretmen, gerek öğrenci, gerek okulların fiziki yapılanmasındaki öncelikli hedeflerini Yeni Şafak’a anlattı:

OKULLAŞMA ORANI ARTACAK

Bizim için en öncelikli konu okullaşma oranının artırılmasının sürdürülmesidir. İlköğretimde okullaşmayı yüzde 100’e, ortaöğretimde ise yüzde 90’a çıkarmak için çalışmalarımız devam ediyor. Buna doğru orantılı olarak ülke genelinde derslik sayısının artırılması yönünde ciddi çabalarımız var. Bu konuda il müdürlüklerine genelge gönderdim. Çocuklarımızın öncelikle hayatta, edinecekleri meslekte ve bunun yanında uluslar arası rekabette avantajlı hale gelecek bir eğitim yapısı inşa edeceğiz. Çünkü bu üç nokta bizim ve geleceğimiz için çok önemli. Yani biz okullarımızı dersliklerden ibaret hayal etmiyoruz. Aynı zamanda eğitim ortamının bütününü, psikolojik ve sosyal ortamın uygunluğunuda bu işe dahil ediyoruz. Okuldaki psikolojik etkiye sahip olan öğretmen-öğrenci, öğretmenveli, öğretmen-idareci, idareci-veli, idareci-öğreci gibi tüm sosyaltarafları da hesap ediyoruz. Eğitim ortamının içeriklerinin yönetimi, izlenmesi ve değerlendirilmesine dair birimler oluşturuyoruz.

ÖĞRETMENE BİR AY EĞİTİM VAR

Yine eğitimin kalitesi çerçevesinde Bakanlığımız, öğretmen açığının kısa ve uzun vadede giderilmesi için çalışma içerisinde. Ayrıca mevcut öğretmen kardrosunun veriminin artırılması için gayretimiz sürüyor. Her öğretmen en az kendi alanında bir ay eğitime tabi tutulacak. Önümüzdeki eğitim öğretim yıllarında öğretmenler artık 3 ay boyunca tatil yapamayacak. Öğretmenler bu doğrultuda hem kendi alanlarındaki mesleki gelişmeleri, hem de dünyadaki değişm ve gelişmeleri takipedebilemesini sağlayacağız. Yine teşkilat yasası ile genel müdürlük sayısı 32’den 17’ye indirildi. Grup başkanlıkları oluşturuldu buradaki amaç yöneticileri takipetmek değil, eğitimin verimliliğini artırmaktır.

Son günlerde, bir süredir uygulanmakta olan okullardaki idarecilerin rotasyonuna ek olarak öğretmenlerin de rotasyona tabi tutulacağı yönünde haberler var. Bu konu bana sıkça soruluyor. Ancak bilinmesini isterim ki şu anda bakanlığımızın bu konuda böyle bir çalışması yok. Yani öğretmene rotasyon yok. Ancak bu önümüzdeki herhangi bir zamanda olmayacağı anlamına da gelmez.

KARİYER SİSTEMİNİ GETİRDİK

Öte yandan teşkilat yasasında hiç bir eğitim çalışanının maddi anlamda mağdur edilmediğini hatırlatırım. Göreve gelecek ve kendilerine emaneti teslim edeceğimiz arkadaşlara öncekine nisbeten daha sağlam daha düzgün bir zeminde gelir sağlayabilecek düzenlemeler yaptık. Uzmanlık ve akademik çalışma gerektiren bir uzman kariyer sistemi getirdik. Bunlarda daha önceden düşünülmeyen şeylerdi. Bu konuda doğrusu çok destek gördük. Bu destek bize güç verdi ve yeni yapacağımız projeler için de motivasyon sağlayacak. Türk eğitim sisteminin hala alt yapı sorunları var; ama bu sorunlarının yüzde 80’inin çözmüş bulunuyoruz.

•Önümüzdeki eğitim öğretim yıllarında öğretmenler 3 ay boyunca tatil yapamayacak.

•Her öğretmen en az kendi alanı üzerine 1 ay eğitime tabi tutulacak.

•Öğretmenine akademik çalışma gerektiren uzman kariyer sistemi sürecek.

•Öğretmenlerin gelirlerinde gerçekleştirilen iyileştirmeler devam edecek.

•Rotasyon yapılmayacak.

•Derslik sayısı artacak.

•Çocuklar hayata, mesleğe uyum sağlayacak şekilde yetiştirilecek. Çocuklar uluslar arası rekabet gücüne sahip bireyler haline gelecek.

•Tablet bilgisayarlar eğitim öğretim yılının ikinci yarısında verilecek.

•Okullar sadece dersliklerden ibaret olmayacak.

Terör bizi yıldıramaz

Terör örgütü PKK’nın eğitimcileri hedef alması bizi yıldıramaz. Eğitmekten asla vazgeçmeyeceğiz. İnanıyoruz ki, bu ülkenin doğusuyla, batısıyla güneyi, kuzeyi ile çocuklarımızı eğitirsek hele hele, bu eğitimde dünyanın ihtiyaçlarını karşılacak nitelikte yaptırırsak biz hem o çocukları kazanmakla kalmayacağız hem de bu ülkeye birşeyler kazandıracağız. Terör ve benzer eylemlere bakıp eğitim işini aksatmaya ve çocuklarımızı eğitmekten vazgeçmeye niyetimiz yok.

Tablet bilgisayarlar ikinci dönemde

Cumhuriyet tarihinin en büyük eğitim yatırımı olan Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi Geliştirme(F@TİH) projesi ile kitaplar tarihe karışacak. Başbakan Erdoğan’ın genel seçimlerinde gündeme getirdiği ilköğretim okullarına tablet bilgisayar ve akıllı tahtalar 2016 2017 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde uygulamaya başlayacak. Bu yılın ikinci döneminde tablet bilgisayar verilecek 5 ve 9. sınıf öğrencileri, bu bilgisayarlarla eğitimine devam edecek.

YENİ ŞAFAK – 13 Ekim 2011

Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER’in Öğretmenler Hakkında Fikirleri İçin Neler Düşünüyorsunuz ? Aşağıdan Anında Yorumlarınızı Bizlerle Paylaşın …

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Öğretmenler Her Yıl 1 Ay Boyunca Eğitime Tabi Tutulacak"

 1. zeynep dedi ki:

  bakan bence asarım keserim gövde gösterisi yapıyor dediklerini yapsa bile boş yere para harcamış olur öğretmenler üç ay tatil yapmıyor öğretmenlerin ne kadar tatil yaptığını bile bilmiyor bunların hepsi boş laf

 2. yener dedi ki:

  Sayın Bakanım,
  Eşim sözleşmeli öğretmen olarak Giresun da çalışırken kadroya geçebilmek için 6 aralık 2010 tarihinde Diyarbakır/ Kocaköy ilçesi/Çaytepe köyüne atandı.
  Kısmen değil gerçek fedakarlık yaparak, 18 yıllık evli ve 3 çocuğu olan bir anneyi nasıl olsa bir yıl sabredeceğiz diye Diyarbakır’daki görevine gönderdim.
  632 Sayılı kanun hükmünde kararname ile sözleşmeli öğretmenler kadroya alınınca hatta onlara tayin hakkı bile verilince şok yaşadım . Sözleşmeli öğretmenlere haziran 2011 de kadro verileceğini duyurdunuz mu yoksa bizmi duymadık?
  Eşimin ocak ayında gelmesini beklerken ağustos ayına kadar atama yapılamayacağını ifade ediyorsunuz. Sizde bir babasınız. 4. sınıfa giden oğlumun ve 8. sınıfta okuyan ikizlerimin psikolojisi bozuldu. Bırakın ders çalışmayı annelerinin ocak ayında gelememe ihtimali üzerine her gün ağlayarak uyuyorlar.
  Eşim de bu psikoloji ile orada bir dönem daha nasıl verimli olabilir sizce. İstifa et gel diyorum, mesleğimi seviyorum diyor. Ancak bir dönem daha eşinden çocuklarından ayrı kalmayada tahammül edecek halinin kalmadığını görüyorum. Eşim Rehber öğretmen ama bu durumu düzeltip biran önce ocak 2012 de atama yapılacağını müjdelemezseniz ,kendisinin psikiyatr doktoruna ihtiyacı olacağını üzülerek söylemek istiyorum.
  Herhalde öğretmenleri değişecek öğrencilerin psikolojisini düşündüğünüz kadar ,anneleri olmadan sınava girecek kızlarımı her gün ağlayarak uyuyan oğlumun psikolojisini de düşünürsünüz. Yanlıştan dönmek , yanlışı düzeltmek büyüklere hiç bir şey kaybettirmez. Saygılarımla

 3. fahrünnisa karadaş dedi ki:

  öğretmenler 3 ay tatil yapmıyor 2012 şubat atamaları açılsıetmekten başka n öğremeni ve ailesini mağdur bir şey değil

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.