Öğretmenlikte En Çok İhtiyaç Duyulan Branşlar

Çarşamba, 8 Şubat 2012, 13:44 | Eğitim ve Öğretim | 5 Comments
by admin

Öğretmen açığının en çok olduğu illerMilli Eğitim  Bakanı Ömer DİNÇER , verilen bir soru önergesine istinaden Türkiye’de 2012 yılı itibariyle öğretmen açığının en fazla olduğu iller ile en fazla ihtiyaç duyulan öğretmen branşlarını açıkladı. Eokulegitim.com olarak üniversiteye hazırlanan ve öğretmenlik bölümlerini seçmeyi düşünen ziyaretçilerimizin de ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu açıklama ekliyoruz. İşte ayrıntılar :

Türkiye genelinde farklı branşlarda toplam 126 bin 137 öğretmen açığı var. En çok ihtiyaç 19 bin 730 ile rehber öğretmende. En büyük öğretmenaçığı ise 21 bin 213 öğretmen ile İstanbul, 6 bin 490 öğretmen ile Şanlıurfa’da bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu’nunöğretmen açığıyla ilgili soru önergesini yanıtladı. Buna göre 2010-2011 KPSS sonucuna göre toplam 264 bin 277 potansiyel öğretmen adayı var. Öğretmen açığı ise 126 bin 137.

-EN ÇOK REHBER ÖĞRETMENE İHTİYAÇ VAR-

127 bin öğretmen açığının branşlara göre dağılımına bakıldığında ilk üç sırada 19 bin 730 rehber öğretmen, 13 bin 122 okul öncesi öğretmen, 10 bin 966beden eğitimi öğretmeni ihtiyacı var. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenihtiyacı 8 bin 882, İngilizce öğretmen ihtiyacı 8 bin 465, Teknoloji TasarımÖğretmeni ihtiyacı 8 bin 383, Zihinsel Engelliler Sınıfı Öğretmeni 7 bin 129, SınıfÖğretmenliği 6 bin 726, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni ihtiyacı 6 bin 195, müziköğretmeni ihtiyacı da 6 bin 19.

-FİZİKTE ÖĞRETMEN FAZLASI-

Bakan Dinçer’in verdiği bilgiye göre Japonca, Müzik (Klarnet), Sağlık, Teskstil, Matbaa, Müzik (Türk ve Batı Müziği Koro), İnşaat Terk/Yapı Tasarımı, Makine Tek/Makine Model, Makine Tek/Makine Ressamlığı, Motorlu Araçlar Teknooljisi, Makine Tek/Makine ve Kalıp, Metalurji Tek/Döküm, Fransızca, Metal Teknooljisi, Kimya/Kimya Teknooljisi, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Biyoloji ve Fizik branşlarında ise öğretmen fazlalılığı var.

-EN BÜYÜK AÇIK İSTANBUL VE ŞANLIURFA’DA-

Bakan Dinçer öğretmen açığının illere göre dağılımını da verdi. Buna göre en büyük öğretmen açığı 21 bin 161 öğretmen ile İstanbul’da bulunuyor. Şanlıurfa’da öğretmen açığı 6 bin 490, Bursa’da öğretmen açığı 3 bin 899, Gaziantep’te öğretmen açığı 3 bin 828, İzmir’de öğretmen açığı 3 bin 615, Konya’da öğretmen açığı 3 bin 605, Hatay’da öğretmen açığı 3 bin 592, Kocaeli’nde öğretmen açığı 3 bin 407, Adana’da öğretmen açığı 3 bin 292, Ankara’da öğretmen açığı 2 bin 653 olarak gösteriliyor.

Bakan Dinçer öğretmen açığının kadrolu öğretmenlerle karşılanamadığı durumlarla ilgili mevzuat çerçevesinde öncelikle kendi alanından, daha sonra da başka meslek gruplarından öğretmen görevlendirilmesi yapıldığını söyledi. Dinçer, Bütçe Kanunu gereğince Bakanlığa tahsis edilen kadrolar nispetinde atama yapıldığından farklı meslek gruplarından atama yapılmadığını açıkladı.

En Fazla İhtiyaç Duyulan Branşlar Öğretmen 2012 , Hangi Öğretmenliklerin Branşların Ataması Daha Fazla Kolay 2012 , MEB Öğretmen İhtiyacı Ne Kadar Braşlara Göre 2012

8 Şubat 2012

5 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Öğretmenlikte En Çok İhtiyaç Duyulan Branşlar"

 1. şeyda demir dedi ki:

  benim anlamadıgım bu kadar din ögretmenine ihtiyaç var fizik ögrt yok bu duruma ancak gülmek gerek yakında beşik ulemalığı da yaparlar hiç şaşırmam

 2. sevda dedi ki:

  görsel sanatlar resim iş öğretmenliği bransının akibeti ne bilen varsa yorum yapsın atama ne durumda kaç kişi alınacak

 3. selda dedi ki:

  büyüyünce öğretmen olmak çok güzel bir şeydirr

 4. meliha ayşegül dedi ki:

  madem bizi atamyrsnz b kadar öğrenci açkta.neden 200 öğürenci alıyrsnz da bölümleri kapatmyrsnz ne yapmaya çalşyrsnz b yığın işsiz öğretmen koleksiyonu yapmay m dşnyrsunuz …farklı blmlere yöneltn öğrencileri ihtyaç hangi bölmdeyse ondan açın kontenjanı

  • historiy teacher dedi ki:

   bence ülkede en çok tarihçilere iş verilmesi lazım.çünkü bizim mesleğe atama gelmiyo.şu anda bir sürü meslektaşım işşiz.geçmişi olmayanın geleceği olmaz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.