>Okul Birincileri Nasıl Tespit Edilir?

Salı, 26 Temmuz 2016, 22:35 | Genel | 20 Comments
by admin

>Ders kesiminde disiplin kurulunun da görüşü alınarak alan veya dal ayrımı yapılmaksızın diploma notu en yüksek olan öğrenciler arasından öğretmenler kurulunca okul birincisi tespit edilir. Okuldan “kısa süreli uzaklaştırma” veya daha ağır ceza almış iseniz okul birincisi olamazsınız.


Diploma notlarınızın eşit olması halinde son sınıf yılsonu başarı ortalaması yüksek olan öğrenci, okul birincisi olarak tespit edilir. Eşitlik bozulmadığı takdirde, bir alt sınıftan başlanarak geriye doğru eşitlik bozuluncaya kadar yılsonu başarı notları incelenerek okul birincisi tespit edilir. Bu şekilde de eşitlik bozulmuyorsa son ders yılından başlanarak derslerin yılsonu notlarına esas olan dönem puanlarının aritmetik ortalamasının ağırlıklı ortalaması alınır. Bu değerlendirme sonunda da eşitliğin bozulmaması halinde, sizin ve velilerinizin de katılımı ile öğretmenler kurulunda kur’a çekilerek okul birincisi tespit edilir.

Aynı yönetim altında farklı diploma düzenlemeyi gerektiren okullarda, farklı diploma programlarının her biri için ayrı okul birincisi belirlenir. Okul birinciliği ile bilgileri ÖSYM’ye okulunuz bildirecektir, sizin bu konuda bir yazışma yapmanıza gerek yoktur.

20 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz ">Okul Birincileri Nasıl Tespit Edilir?"

 1. Kayra dedi ki:

  Okulum kapandı okul birincisiyim nasıl bildirilecek cevap verin lütfen

 2. Ejderha dedi ki:

  COOK ÖNEMLİ LÜTFEN YARDIM EDİNİZZ.. Şimdi benim diploma ortalamam 91 mesles lisesi mezunu oldum bu sene benim önündeki bir öğrencinin diploma ortalaması 93 ama onun okuldam 3 gün uzaklaştırma cezası var sizce okul birincisi ben mi olurum yoksa o mu?

 3. Sudenazzz dedi ki:

  Arkadaşlar 7. Sınıfım 2. dönem okul 1. Nasıl belirleniyor bilen var mı yıl sonu başarıua göre mi

 4. Kaan dedi ki:

  Okul birincisi olmak icin ayni okulda kac sen okumak gerekiyor?

 5. seda dedi ki:

  Okul birinciliğinde normalde 6-7-8 in ortalamaları aliniyor. Ama bir arkadasimin çocuğu var. O 4+4+ sistemine gore 5. Sinif i ortaokul olarak okudu. Onun zamaninda dikti bu sistem. Simdi okul birinciliğinde 5-6-7-8 un alinmasi gerekmiyor mu o 5. Sinifi ortaokul olarak okudu

 6. beyzs dedi ki:

  8. sınıftayım ortalamam 100 ama ortalaması 100 olan biri daha var bu durumda 1. yi nasıl seçecekler?

  • idareci dedi ki:

   ikinizin de 6-7 ve 8 ortalamalarınız 100 ise sizin ve velilerinizin de katılımı ile öğretmenler kurulunda kur’a çekilerek okul birincisi tespit edilir

 7. yıldız yıldız dedi ki:

  Oğlum 8.sınıfta ve ortalaması 98 ama okulda 5.sınıfta bir öğrenci ortaokullar birincisi ilan edildi ve iftihar belgesi verildi.5.sınıf bir öğrenci ortaokul birincisi olabilir mi?olursa ne kadar adil oluyor?sonuçta o çocuk daha yeni ortaokula basladi diğer çocuklara haksızlık değil mi.?

  • idareci dedi ki:

   okul 1.si diploma notu en yüksek olan öğrencidir
   okul idarecileri okul 1.si seçmek ve ilan etmek zorunda değildir. ama 1. gene 1.dir. 5.sınıf bir çocuğa başka isimler altında ödül verilebilir ama okul 1.si denemez.
   burası türkiyedir idareciler yetkiyi eline alınca ben yaptım oldu diyebilirler. bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen koyunlar yüzünden bunların sayısı artmaktadır.

 8. mustafa dedi ki:

  Resim dersimdem 9 10 sorumlu gecen okul birincisi olur mu

 9. esra dedi ki:

  2015 sağlık meslek lisesi okul birincisiym ygs puanım ek puanla 299,…ösym de hemşirelik obk kontenjanlarının en küçük puanına baktım 287 292 puanla benim tercih ettiğm yerlere yerleşenler var ama ben yerleşemedm.tercihlerim onaylanmıştı sizce niye yerleşemedm.obk lerde meteb içi/dışı yok sanırım.

 10. deniz dedi ki:

  orta sonda okuyan çocuğum var ilkokul 5.sınıfın ortalaması okul birinciliği hesaplamasına katılırmı

 11. Furkan AKKURT dedi ki:

  okul birincilerine 2014-2015 arası |. donem gelirse ???NE GELİYOR EFENDİ?????

 12. sümeyye dedi ki:

  ya benim sıralamam 61373 ilahiyatlara yerleşebilir miyim okul birinciliğim var imam hatipten:D

 13. ağca yucetepe dedi ki:

  benim oğlum da8. sınıf öğrencisi üç dönemi kendi okulunda bitirdi ve son sınıfını başka okulda bitirdi ve tüm dersler 4 dönemde beşti karne notu da 90 sanın üzerinde neden birinci veye ikinci olamadı beni aydınlatırmısınız ben çok üzüldüm benim oğlumunda hakkı yenildiğini düşünüyorum

 14. Ayhan Danis dedi ki:

  Kizim 5-6-7.siniflari birinci olarak tamamladi son sene 2.oldu ve okul birncisi olarak son donem birincisi aciklandi bu dogrumudur.Bizi aydinlatirmisiniz.

 15. Ebru dedi ki:

  Ben meslek lisesinde 35 ders görüyordum daha sonra düz liseye geçiş yaptım haftada 30 ders görüyorum şuan okul 1.siymişim bulunduqum okula göre .Fakat hesaplama yapılırken 9.sınıftaki fazla ders saatlerim hesaplamaya katılır mı yoksa arkadaslarımla beraber aynı konumdan mı hesaplama yapılır yardımcı olursanız sevinirim.

 16. büşra dedi ki:

  tercıh yaparken okul bırıncısı olduguma dair herhangı bıse yapmama gerek var mı sizce. yerlestırme yapılırken butun tercıhlerımde okul bırıncılıgne bakılacak mı ?

 17. umut kaya dedi ki:

  işte bu çok güzel bir uygulama arkadaşlar ya çalışanın hakkı mutlaka öddenmeli!!!!

Yorum Yazın