Okullarda Diyabet Dersi – Okulda Diyabet Ders Olarak İşlenecek 2010

Pazartesi, 25 Ekim 2010, 14:22 | Genel | 1 Yorum
by admin

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı, çocuklarda diyabetin erken teşhisi ve diyabetli öğrencilerin okulda bakımı konusunda yeterliliklerini geliştirmek için eğitim programı hazırladı. Tatbik edilecek  program sayesinde diyabetli öğrencilerin okullarda hipoglisemiye girmesi önlenebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), Sağlık Bakanlığı ile Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği arasında imzalanan “Okullarda Diyabet Eğitimi Programı” işbirliği protokolünü yayımladı.

-DİYABET HAKKINDA MATERYALLER DAĞITILACAK-

Protokole göre, Sağlık Bakanlığı, “Türkiye’de Diyabet Kontrol Programı” kapsamında ve Milli Eğitim Temel Kanununun genel amaçları ile ilkeleri doğrultusunda öğretmenlerin çocuklarda diyabet bulguları ve diyabetli çocukların okulda bakılması konusunda eğitilmesi yoluyla sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde katkıda bulunulması amaçlanıyor. Protokol gereği, MEB, Sağlık Bakanlığı, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği işbirliği ile “Okullarda Diyabet Eğitimi Programı” çalışmalarını başlatılacak. Program kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm özel ve resmi örgün ve yaygın öğretim kurumlarındaki öğretmen, öğrenci ve velilerin, çocuklarda diyabetin erken tanısı ve okulda diyabetli öğrencilerin bakımı konularındaki yeterliliklerini geliştirme çalışmalarını içeren afiş, broşür ve okul çağlarında diyabet ve okulda diyabet rehberi gibi eğitim materyalleri dağıtılacak.

-DİYABETLİ ÖĞRENCİLERİN BESLENMELERİNE DİKKAT EDİLECEK-

Milli Eğitim Bakanlığı,diyabetli öğrenciler için “Şeker Hastası Öğrenciler” konulu bir genelge de yayınladı. Genelgede, Türkiye Diyabet Tedavi ve Eğitim Vakfı’nın çalışma sonuçlarına yer verilerek Tip-1 diyabetli öğrencilere okul saatlerinde ara ve ana öğünlerinde beslenmeleri için uygun ortam sağlanmadığı ve izin verilmediği için hipoglisemi koması vakalarının arttığını belirtildi. Bakanlık, bu nedenle kan şekerinin düşmesi ile oluşan hipogliseminin önlenmesi için tedbirler aldı. Genelgeye göre, diyabetli öğrencilerin okullarda beslenmesi ve insulün kullanımına ilişkin şöyle tedbirler alınacak:

“Tıp fakülteleri, sağlık kurum ve kuruluşları, sağlık eğitim merkezleri, ilgili diğer kuruluşlarla işbirliği yaparak öğretmen öğrenciler ile anne ve babaları bilgilendirecek.

Yönetici ve öğretmenler tarafından okullarda diyabetli öğrenciler bulunup bulunmadığı araştırılacak, tespit edilen diyabetli öğrencilerin aileleri ile işbirliği yapılarak tedavileri izlenecek.

Yatılı ve pansiyonlu okullarda ders programlarını aksatmadan diyabetli öğrencilerin sabah, öğle, akşam ana öğünleri ile kuşluk, ikindi ve yatsı vakitlerinde ara öğünlerinin zamanında alabilmeleri sağlanacak.

Yemek servisi bulunmayan okullarda diyabetli öğrencilerin kendileri tarafından temin edilen yemekleri ara ve ana öğünlerde yiyebilmeleri için yer ve zaman için izin verilecek.

İnsuline bağlı Tip–1 diyabetli öğrencilerin cilt altı enjeksiyonlarının zamanda yapılması sağlanacak.”

(ANKA) 20.10.2010

Tagged with: , ,

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Okullarda Diyabet Dersi – Okulda Diyabet Ders Olarak İşlenecek 2010"

  1. büşra dedi ki:

    iyi günler ben ortaokul mezunuyum puanım 30 larda ama liseyi açıktan okumak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.