9:50 pm - Salı Temmuz 29, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Okullarda Serbest Kıyafet Uygulaması Başlıyor !

Salı, 27 Kasım 2012, 18:00 | Genel, Gündem | 806 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

2013 2014 Eğitim Öğretim yılından itibaren okullarda kılık kıyafet serbest hale geliyor.Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, belirli koşullarda öğrencilerin kılık kıyafetlerinin serbest olmasına ilişkin yönetmelik 27 Kasım 2012 Salı günü yayımlandı.. İşte Detaylar:

Resmi hale gelen Kılık Kıyafet Yönetmeliğine göre, öğrenciler artık okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymek zorunda bırakılamayacak.

kılık kıyafet serbest

okullarda kılık kıyafet uygulaması , okullarda kılık kıyafet serbest mi olacak ne zaman serbest olacak 2013 2014

Uygulama resmîyette 2013 – 2014 öğretim yılında başlayacak

“Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Belli sınırlamalar hariç okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafetin serbest bırakıldığı ifade edilen yönetmelikte, öğrencilerin okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacağı belirtildi.

Bakanlığa bağlı özel kurumlarda ise öğrenci velilerinin yüzde 60′nın isteğine bağlı olarak okul yönetimi öğrencilere yönelik kıyafet belirleyebilecek.

HANGİ DERSLERDE GEÇERLİ

Yönetmelikte imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatipprogramlarında okuyan kız öğrencilerin tüm derslerde, seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinin yer aldığı diğer ortaokul ve liselerde ise sadece Kuran-ı Kerim dersinde başlarını örtebilecekleri belirtildi.

Yine yönetmeliğe göre, öğrencilerin yaş grubu özelliklerine uygun, temiz ve düzenli bir kıyafet giyecekleri, öğrenim gördükleri programın özelliğine göre atölye, işlik ve laboratuarlarda önlük veya tulum, işyerlerinde ise yapılan işin özelliğine uygun kıyafet giyecekleri; beden eğitimi ve spor derslerinde eşofman, diğer spor etkinliklerinde ise etkinliğin özelliğine uygun kıyafet giyecekleri ifade edildi. Öğrencilerin tek tip eşofman veya spor kıyafeti giymeye zorlanamayacağı belirtildi.

Sağlık özrü bulunan ve bu durumu belgelendiren öğrencilerin özürlerinin gerektirdiği şekilde giyinmelerine izin verilecek. Özel gün, hafta ve kutlamalarda ders içi ve ders dışı faaliyetlerde kullanılmak üzere veliye malî yük getirecek özel kıyafet aldırılamayacak.

SINIRLAMALAR NELER ?

Yönetmelikte kılık ve kıyafetle ilgili getirilen sınırlamalar ise şöyle; “Öğrenciler, öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takıları takamaz. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler giyemeyez, yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez.

Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemeyez. Siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz ve giysileri giyemez. Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur, makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.”

Kurallara uymayan öğrenciler ve okul yönetimleri hakkında disiplin hükümlerinin uygulanacağı belirtilen yönetmelikte, 22/7/1981 tarihli ve 8/3349 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Milli Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik” ile 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 14 üncü maddesinde yer alan “ile 22/7/1981 tarihli ve 8/3349 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına bağlı “Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik hükümleri” ibaresinin yürürlükten kaldırıldığı dile getirildi.

Haberin Videosu ve Detaylar :

2013-2014 öğretim yılının sonuna kadar kaldırılan yönetmelik hükümleri uygulanmaya devam edecek. 2013-2014 öğretim yılında ise sadece isteyen öğrenciler daha önceki yıllarda okul yönetimince belirlenen önlük ve okul üniformalarını giyebilecek.

27 Kasım 2012

Sizce Okullarda Kılık Kıyafetin Serbest Olması Doğru Bir Uygulama mı ? Aşağıdan Yorumlarınızı Hemen Yazabilirsiniz …

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

806 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Okullarda Serbest Kıyafet Uygulaması Başlıyor !"

 1. muhammed diyor ki:

  Bence cok guzel bir uygulama

 2. zekiye diyor ki:

  ben hergün ne gysem die düşünüp duruom bnce ii değilll
  oylama ypsnlr bence

 3. Buse diyor ki:

  Ben de 7 sınıfa geçtim, daha sımdıden ilk gün ne giysem diye dusunuyorum.

 4. Burçak diyor ki:

  Okullarda serbest kıyafet uygulaması olmamalıdır. Bu uygulama birçok öğrenci arasında iddialara binecek ve aileleri ile arkadaşları arasında çatışmalara yol açacaktır. Öğrenci, öğrenci olduğunu gösterecek şekilde giyinmelidir. Bazı öğrenciler bu konuya olumlu yaklaşmaktadır evet. Ancak her öğrenci aynı görüşte değildir. Lütfen olabilecek sorunları göz önünde bulundurarak karar alınız. Bende bir lise öğrencisiyim ve bu yönetmeliği onaylamıyorum.

 5. ela diyor ki:

  Eğer sivil kıyafet olursa önlüğümüzü bir hafta giyiyorsak sivil kıyafetimizide bir kaç gün giyeriz…

 6. sevgi diyor ki:

  Ben zenginim bana hava hoş:);):);)

 7. selma diyor ki:

  Lise için geçerli mi

 8. Büşra diyor ki:

  Ben o kadar elbiseyi nerden bulucammm

 9. Şevval diyor ki:

  Bence çok saçma bir uygulama hiçbir anlamı yok

 10. Seval diyor ki:

  Çok saçma bence kılık kıfayetli olmak olan var olmayan var özenti yapar kıyafet almak için hırsızlık bile yapar bence kaldırısn

 11. leylakördemirci diyor ki:

  ben serbest kıyafete karsıyım
  olan var olmayan var ben hergün değişik giydiririm ama giyemeyenler rendice olucak

 12. öğrenciyim diyor ki:

  öğrenciyim ama ben forma ile gitmek istiyorum çünkü hergün ne giyiyim derdi olacak ve durumu olmayan insanlar ne yapacak.

 13. kadir diyor ki:

  Okullar dingonun ahırı olur őğrenci formasız olmaz okul kapısindaki bekci bile hangi cocuk őgrenci hangisi degil anlayamaz sokak serserisi farklı niyetle okula cok rahat girebilir űç kurustan kacmak icin buyuk sikintilar yasanir serbest olursa yasanacaktir emin olun…

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.