Önlisans – Ortaöğretim KPSS -2 Ertelenecekmi – Ertelendimi 2010

Pazartesi, 6 Eylül 2010, 21:18 | Bilgi Paylaşımı | 39 Comments
by admin

26 Eylül 2010 tarihinde önlisans ve lise mezunları için yapılması planlanan KPSS/2 ertelenebilir. Lisans mezunları için yapılan KPSS sorularının sınavdan önce sızdırılmasından dolayı ortaya çıkan kopya olayları ve ardından YGS sınavında meydana gelen yine kopya şaibelerinden dolayı 26 Eylül 2010daki KPSS’nin ertelenmesi gündemde.

KPSS/2 soruları hazırlanmıştı ve 26 Eylül’de sınav yapılacaktı. Fakat ÖSYM’de meydana gelen skandaldan dolayı savcılık ÖSYM’de yer alan bütün sorulara el koymuş durumda. Ayrıca ÖSYM kurum olarak ve çalışanlar olarak soruşturulmaya başlandı. Savcılık ve YÖK(yüksek Öğretim Kurulu) Lisans Düzeyi KPSS’deki kopya olaylarını aydınlatmaya çalıştığı bugünlerde KPSS/2 ‘nin yapılması çok zor görünüyor.

6 Eylül 2010 Tarihi İtibariyle KPSS-2’nin Ertelenmesi Kesinleşti

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 26 Eylül 2010’da yapılacak ortaöğretim ve lisans mezunlarına yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile 18-19 Eylülde gerçekleştirilecek Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı (TUS) erteledi.

Alınan bilgiye göre, sınavların ertelenmesine, ”11 Temmuz 2010’da lisans mezunlarına yönelik yapılan KPSS’de sınav sorularının çalındığı ve kopya çekildiği” yönündeki iddialar nedeniyle kamuoyunda oluşan endişeleri giderilmesi neden gösterildi.

Bu çerçevede, 26 Eylülde ortaöğretim ve önlisans mezunları ile bu öğrenim düzeylerinden mezun olabilecekler için yapılacak 2010-KPSS Ortaöğretim/Önlisans sınavı ile 18-19 Eylülde gerçekleştirilecek TUS ertelendi.

Yetkililer, bu sınavların ertelenmesi nedeniyle diğer sınavların düzenlenme ve başvuru tarihlerinde de değişiklik olacağını belirtti.

Konuya İlişkin ÖSYM’nin Resmî Açıklaması:

10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı  ile ilgili iddialar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Merkezimiz Test Hazırlama Biriminde yer alan ana bilgisayar makineleri ile diğer makinelerin imajları incelenmek üzere alındığından,  2010 yılının sonuna kadar yapılması planlanan 12 sınavın sorularının gizliliği kalmamıştır. Bu sınavların sorularının yeniden hazırlanması söz konusu olduğundan sınavlar daha önce duyurulan tarihlerde yapılamayacaktır. Ertelenen bu sınavlar 2010 yılı içinde gerçekleştirilecek olup, yeni sınav takvimi yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIK 07.09.2010

Lütfen Anketimize Katılın

[poll id=”7″]

Yorumlarınızı Aşağıya Yazarak  Bu Konudaki Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Tagged with:

39 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Önlisans – Ortaöğretim KPSS -2 Ertelenecekmi – Ertelendimi 2010"

 1. Melek Çam dedi ki:

  Tamamen yanlış bir sistem.O kadar yıl oku çalış.hayatımız tamamen 1-2 saate sığdırılsın.Zaten 13 yıl hayatımız sınavlarla geçiyor.Birde hayata atılmamıza ramak kala hala sınava tabi tutuluyoruz.Her kurum kendi bünyesinde gördüğümüz eğitimle alakalı sınava tabi tutulmamız taraftarıyım.ayrıca sınava da alınmadım.Ehliyetle kabul edilmedim.Devletin bir kurumunun vermiş olduğu belge geçersiz sayıldı.sınav sorumlusu pasaportun varsa sınava girebiliyorsun dedi.Ya böyle bir dengesizlik olamaz.Ehliyetide emniyetten alıyoruz pasaportuda.baştan sona yanlış bir sistemin içinde yaşıyoruz.bakalım kim dur diyecek.

 2. ali dedi ki:

  başvurular hala devam ediyor mu

 3. merve dedi ki:

  28 kasım

 4. merve dedi ki:

  arkadaslar 28 kasıma ertelenmiş

 5. recep güler dedi ki:

  kpss iptal olsun……….

 6. recep güler dedi ki:

  kpss iptal olsun……….

 7. ali osman dedi ki:

  tekrar ertelenmesi gündemdeymis…..

 8. ezgi dedi ki:

  yatırılan parayı geri almak istiyorum paramı gerin versinler

 9. songül dedi ki:

  ii günler bn düz lise mezunuym bu yıl 4 tıllık felsefe öğ açık öğretm okuym kpss de 120 net yapsm atanma imkanm nasln olr

 10. dilek dedi ki:

  Türkiyede yaşayıpta sınav sistemine alışmayan mı var ne bu öğrencilerin çektiği

 11. orhan dedi ki:

  tek kelimeyle, parası olan kpss yi kazanır( anladınız)

 12. alperen dedi ki:

  bu kopya olaylarından sonra ertelenmesi dogru bir karardı acaba bizim sınavda kopye var mı şüphesi ile sınava girecegimize şimdi en azından kopye olmadan girecegim için içim rahat ama peki çalınan soruları neden ösym sayfasında paylaşmadı önlisansın 26 eylülde olacak sınavının sorularını neden vermediler ben bunu anlamıyorum

 13. mustafa dedi ki:

  Herkez Bu sınava hazırlanmıştı şimdi ertelenmesi herhezin kafasını dağıttı olmayacak işbu ya…

 14. ESRA dedi ki:

  ARKADASŞLAR HEPİNİZE BAŞARIŞLAR İNŞALLAH HAYIRLISI OLUR HEPİMİZ İÇİN KAFA TAKMAYIN ALIŞTIK ARTIK

 15. yıldız bayır dedi ki:

  bizlerden yazılı bir gerekçeyle özür dilenmesi gerekiyor

 16. yıldız bayır dedi ki:

  kpss tarihlerinin ertelenmesi doğrudur fakat daha önceden girip bileğinin hakkıyla atma bekleyenlerin tam puan çekenlerin dışında tabiki hakları yenmiştir atamalar bir şekilde yapılmalıydı madurların günahlarını alanlarda nasıl hesap verirler bilmem artık

 17. adem dedi ki:

  ertelenmesi iyi oldu bu sınav yapılsa bir sürü şaibeler ortaya atılcaktı en azından suru işaretleri giderildi

 18. himmet dedi ki:

  sınav ertelendi diyorlar ama 26 eylül lafı dolaşıyor sınavın tarıhı ne zaman yoksa ertelen medıde bizimi kandırıyorlar

 19. fırat dedi ki:

  kpss ortaögretim ve önlsans sınavlarının ertelenmesi bana hiçyaramadı çünkü bazı kamu kurumlarında 30 yaş sınırı var yani açıktan atamalar için sınavın ertelenmesi çok kötü oldu enazından açıktan atmalar için yaş sınırını yükseltseler magdur ettiler bizi

 20. Sabahat dedi ki:

  Ertelenmesi iyi oldu bence.. Ama maqdur çok onlarada yapılacak birşey yok ama tarihi belli olsada belirsizlik çok kötü bir duyqu… :(

 21. deniz dedi ki:

  vallahi düşüncem ertelensede ertelenmesde kpss sizce torpili olan girmiyomu zaten adam 85 aldığı halde giremiyo 20 alsa dahi giren var sağlık personelinde neymiş doğu biz kimiz biz 20yi bırak 55 de alsak 85 de hatta 90 nda alsak kontenjanı doldururlar akraba yanlısılara bilmiyozmu görmüyozmu adamı vzardı dayısı vardı ondan girdi baştan sona hata sınav zaten iş kurları açıyolar bide umut veriyolar nolcak bu memleketin hali erdoğanda abdye satıyosa marmarayı bob mi aob mi demi neyse memur olsak ta olmasakta helal değil 35 milyon 2 yılda bir para için sömürüyolar vatandaşı vergiymiş……………….

 22. furkan dedi ki:

  sınavın ertelenmesi iyi oldu ama hangi tarihte yapılacak kimse bilmiyo

 23. merve karakaya dedi ki:

  hayırlısı olsun

 24. merve dedi ki:

  herseyın hayırlısı olsun

 25. mamudo dedi ki:

  sınav iptal olmalı m milyon larca genci ellerine almışlar . birileri para kazanacak diye . kukla gibi oynatıyorlar . bunun sonucun da bizim paralarımızı ve hakkımızı çalıp o dini ne bağlı çocuklarına yediriyorlar . adalat ,hak, hukuk neresinde bunun ….

 26. ag dedi ki:

  arkadaşlar sınav kesin bir şekilde ertelendimi ertelendiyse ne zaman olacak sınav bana bir cevap yazarsanız sevinirim

 27. songül dedi ki:

  ben kimya mezunuydum kpss ile tarım bak laborant olarak atandım fakat bakanlık benim okulumu beğenmediği için onca masraflara rağmen kabul etmedi bu sene tekrar girecem ben hakkımı arayamadım asla olmayacağını uğraşmamam gerektiğini söylediler sizce bu haksızlık değilmi.olay 2008 de oldu acaba hakkımı şimdi arayabilirmiyim

 28. sınavlar maduru dedi ki:

  ben onu bunu anlamam okulların açılmasına sadece birkaç gün kaldı ve ben sınava memleketimde girecektim sınav belirsizlik içindeyken ben ne yapmalıyım sınav günü ben üniversite de olursam onca yolu nasıl gelcem haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 29. cansu dedi ki:

  bence ertelenmesi doğru bir karar . yapılacak olan sınavda problemlerin çıkmaması konusunda .. objektiflik açısından çünkü bu sorular da sızdırılmıs olabilir.!

 30. HASAN AKKAYA dedi ki:

  ÖNCELİKLE ŞUNU BELİRTMEK İSTERİMKİ YAŞANAN BU OLAYLAR UTANÇ VERİCİDİR. BU AÇIĞA ÇIKARILDIĞI İÇİN MUTLUYUZ. ANCAK BU OLAY BAŞKA BİR SORUYU AKLA GETİRDİ. YILLARDIR HAKSSIZLIK MI YAPILIYORDU. SORULAR BİRİLERİNE GİDİYOR MUYDU? YOKSA AKP İKTİDARI DÖNEMİN DE Mİ BUNLAR ARTMAYA BAŞLADI? EMİN OLUN SORULARI ALANLAR BÜTÜN SORULARA DOĞRU CEVAP VERMESEYDİ BU ORTAYA ÇIKMAYACAKTI.

 31. KIVANÇ dedi ki:

  ya herşey iyi güzelde hangi tarihte girileceğine karar verilsin qi ona göre hazırlıklar yapılsın diye düşünüyorum ama bence ortaöğretim kpss nin ertelenmesi kesinlikle mantıksız bir olay ben bu durumu pek mantıklı bulmuyorum..

 32. huri dedi ki:

  sınav ertelendi iyi oldu.stresden ölmezsek gireriz sınava

 33. ahmet dedi ki:

  ıyı aksamlar arkadaslar ben ce cok mantıklı sınav tarıhı ıyı deyıldı ınsallah hayırlısı olur tarıh daha mantıklı bı tarıh olur ben dıyorum kı sınavda ozurlu vatandaslar nekadar puan alsada kpssden atanmasını cok ısterız ınsaalah olur dıyorum tam 3kez gırıyom atanamadık

 34. melek dedi ki:

  mrb…. evet kpss iki iptal edildi ama ne zaman yapılacağı konusunda hala bir açıklama yapılmadı… ne yapmamız gerekiyor ne zaman olacağını nasıl öğreneceğiz.. ertelenmesi evet iyi oldu fakat günden güne biz dahada strese giriyoruz… bir açıklama yaparsanız çok seviriniz… saygılar….

 35. alper dedi ki:

  bence sınavın ertelenmesi kesinlikle doğru çünkü ortada bi adaletsizlik söz konusu eminim bu sorularda bazı insanların eline geçmiştir ve emeğiyle biyerlere gelecek kişiler bu sebebten sonra gelemeyecekler ayrıca arkadaşın biri kpss kaldırılsın 4 yıllıkla lise mezunu aynı şartlarda hatta lise mezunlarının daha fazla aldığını söylüyor bende lisans okuyorum ama sana katılmıyorum çünkü üniversite okumakla bu iş bitmiyor madem üniv okudun kendini geliştirdin senin o sınavda lise mezunundan daha fazla puan alarak önüne geçmen gerekiyor senn aldığın eğitim ondan daha fazla çünkü eğer lise mezunu senn önüne geçiorsa onun o işe girmesi hakkıdır zaten.

 36. mürsel akın dedi ki:

  bence bu sınavın ertelenmesi kesinlikle doğru ve yerinde bi karar herkes haka ettiğini almalı bence ister lise ister ön lisans mezunu olsun çünkü bir yerlere gelmek içinmutlaka emek sarfedilmeli bu sınav ayın 26 da olsaydı eminim ki çok haksızlıklar olacaktı eminim herkes hak ettiğini alacak emek olmadan iş olmaz aş olmaz ben böyle yaşadım böyle biliyorum benim kararım bu ALLAH herkesin yardımcısı olsun herkese şimdiden iyi şanslaR İYİ ÇALIŞMALAR

 37. etem gül dedi ki:

  büyük bir haksızlık olur ertelenirse sınava giremiyicem bundan daha kötü daha bişey olabilirmi lütfen bu durumları gözardı etmeyelim mağdur oluyoruz bu haksızlığı kabul edemeyiz

 38. şerife çıldır dedi ki:

  bazen ya da yeri geldiği zaman üniversiteli olmak gerekmiyo tmm okumak yada yükseklisanslı olmak iş ortamında güzel bir konumda olmak için yararlı olabilir ama sınav adaletli bence ortöğretim ve yükseklisans olarak ayrılıyo zaten ondan geriisde sınava girecekler için geçerli çalışmak ve senin gibi düşüünleri geçemk ii puan almak ve de ii maaş almak gerekiyo mesela ben öyle düşünüyorum inşallah şans birazcıkta dimi.fazla bi kaç kitap okuyarak senin fazla maaş alman gerekmiyo buda bi gerçek.

 39. mehmet halit bizan dedi ki:

  bence kpss sınavı tamamen kaldırılmalı her kurum alacağı memur yada işçi statüsündeki elemanlayacağı bir sınav sistemine kendi hazırlayacağı bir sınav sistemine göre yapmalı bence kpss büyük bir haksızlık 4 yıllık bir üniversite mezununu düşünün adam 4 yılını vermiş okumuş kpss sınavına giriyor bir kurumda çalışmaya başlıyo başka bir açıdan bakıldığındada bir lise mezunuda kpss sınavına girip onunla aynı kurumda ve işçi statüsünde çalışıp 4 yıllık üniversite mezunundan daha fazla maaşla çalışıyo bu adalet mi sizce ?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.