Ortaöğretim Lise Seçmeli Dersler

Cuma, 24 Ağustos 2012, 9:38 | Bilgi Paylaşımı | 22 Comments
by admin

Lise seçmeli dersler 2016 2017 , Ortaöğretim seçmeli dersler hangileri, 2016 2017 Lise hangi dersler seçmeli

Lise seçmeli dersler belirlendi. 2016 2017 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte gelen yeni 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte liselerde seçmeli dersler yeniden şekillendi. Ortaöğretim kurumlarında seçmeli dersler hangileri ? işte detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim Terbiye Kurulu’nca yapılan değişiklikle ortaöğretim kurumlarında seçmeli dersler listesine, Kur’an-ı Kerim, Hazreti Muhammed’in hayatı ve temel dini bilgiler de eklendi.

Genel liselerde toplam ders saati 7’si seçmeli olmak üzere 37’ye, Anadolu ve fen liselerinde 5’i seçmeli olmak üzere 40’a çıkarıldı.

lise seçmeli derslerTalim ve Terbiye Kurulu’nca yeni eğitim öğretim yılında geçerli olacak şekilde genel lise, Anadolu lisesi, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, güzel sanatlar ve spor lisesi, Anadolu öğretmen lisesi, meslek lisesi, Anadolu meslek lisesi, teknik lise, Anadolu teknik lisesi, sağlık meslek lisesi ve Anadolu sağlık meslek lisesi seçmeli derslistesiyle 9. sınıf seçmeli ders saatlerinde değişiklik yapıldı.

Buna göre, bilgi kuramı, demokrasi ve insan hakları, sosyal etkinlik, proje hazırlama, bilgi ve iletişim teknolojisi, işletme, ekonomi, girişimcilik, astronomi ve uzay bilimleri, uluslararası ilişkiler, yönetim bilimi, diksiyon ve hitabet, sanat tarihi, Alman edebiyatı, İngiliz edebiyatının yer aldığı 2. grup seçmeli ders listesine, Kur’an-ı Kerim, Hazreti Muhammed’in hayatı ve temel dini bilgiler dersleri de ilave edildi.

Temel dini bilgiler iki dönem de seçmeli ders olarak yer alırken, öğrenciler Kur’an-ı Kerim ve Hazreti Muhammed’in hayatı derslerini ikinci dönem seçebilecek.

Ayrıca haftalık ders saati sayıları yeniden düzenlenen sosyal etkinlik ve proje hazırlama dersleri ikinci dönemde de öğrencilere sunulacak.

 Seçmeli ders saatleri arttırıldı

Talim ve Terbiye Kurulu’nun kararıyla seçmeli ders saati sayıları arttırılarak, genel liseler, meslek liseleri, teknik liselerde 30’dan 37’ye, Anadolu liseleri, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleriyle Anadolu öğretmen liselerinde 35’den 40’a, meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu teknik liselerinde 33’ten 37’ye çıkarıldı.

Haftalık ders süreleri iki saat artırılan 9. sınıfların seçmeli ders, okul ve bölümleri şöyle:

Anadolu sağlık meslek lisesi (radyoloji alanı, radyoloji teknisyenliği dalı), sağlık meslek lisesi (radyoloji alanı, radyoloji teknisyenliği dalı), Anadolu sağlık meslek lisesi (tıbbi laboratuvar alanı, tıbbi laboratuvar teknisyenliği dalı), sağlık meslek lisesi (tıbbi laboratuvar alanı, tıbbi laboratuvar teknisyenliği dalı), Anadolu sağlık meslek lisesi (ortopedik protez ve ortez alanı, ortopedik protez ortez dalı), sağlık meslek lisesi (ortopedik protez ve ortez alanı, ortopedik protez ortez dalı), Anadolu sağlık meslek lisesi (çevre sağlığı alanı, çevre sağlığı teknisyenliği dalı), sağlık meslek lisesi (çevre sağlığı alanı, çevre sağlığı teknisyenliği dalı), Anadolu sağlık meslek lisesi (acil sağlık hizmetleri alanı, acil tıp teknisyenliği dalı), sağlık meslek lisesi (acil sağlık hizmetleri alanı, acil tıp teknisyenliği dalı), Anadolu sağlık meslek lisesi (anestezi ve reanimasyon alanı anestezi teknisyenliği dalı), sağlık meslek lisesi (anestezi ve reanimasyon alanı anestezi teknisyenliği dalı), Anadolu sağlık meslek lisesi (diş protez alanı, diş protez teknisyenliği dalı), sağlık meslek lisesi (diş protez alanı, diş protez teknisyenliği dalı), Anadolu sağlık meslek lisesi (hemşirelik alanı), sağlık meslek lisesi (hemşirelik alanı).

lise seçmeli dersler 2016 2017 ,Ortaöğretim lise 1 2 3 4 seçmeli dersler

eokulegitim.com

22 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ortaöğretim Lise Seçmeli Dersler"

 1. meryem dedi ki:

  biz başka bir ile atandık oğlum 11. sınıfa başlayacak nakil olduğu okuldan seçmeli dersleri e-okul üzerinden seçmesi istendi ama veli bilgilendirmeden öyle bir sistem görülmüyor

 2. Ali dedi ki:

  Kürtçe seçmeli ders yok mu ???

 3. seval dedi ki:

  çok sıkıcı

 4. selda dedi ki:

  ben gibi

 5. emre dedi ki:

  pff 1.50 çıkıcama 3.25de çıktım çok kötü ya off

 6. murat dedi ki:

  cok zor ya

 7. elif dedi ki:

  seçmeli dersleri verecek olanlar iktisadi ve idari bilimlerden alınabilir mi sözleşmeli mi alınacak yoksa okulda herhangi bir hocamı verecek.

 8. melike dedi ki:

  seçmeli derslerden sadece bir tanesini mi seçiyoruz yoksa birden fazla seçebilir miyiz???

 9. ceren dedi ki:

  Seçmeli derslerin tanıtım videolarını sadece 5. sınıflar için koymuşlar. 9. sınıflar için tanıtım videolarını bulan var mı ben bulamadım

 10. Alperen dedi ki:

  Bence sevdiğiniz dersleri seçerseniz o kadar da zor gelmez

 11. veli dedi ki:

  Ben şimdi fen lisesinde okuyorum, haftalık 35 saat ders görüyodum, bu 40 saat mı olacak ?

 12. hülya dedi ki:

  ya dediler ki meb kendi sitesinden bu seçmeli derslerin tanıtım videolarını yayınlayacak arıyorum arıyorum bulamıyorum siz biliyor musunuz aceba nereden bulabilirim bu videoları?

 13. Burak dedi ki:

  ya bu seçmeli dersleri ne zaman seçicez bide ders listesini yollarmısınız ..

 14. Melike dedi ki:

  Arkadaşlar Anadolu Aisesi veya başka bir lise far etmez insanın istedikten sonra başaramayacağı şey yoktur. Unutmayın!

 15. olala dedi ki:

  ne zaman seçiyoruz seçmeli dersleri?

 16. aysun dedi ki:

  sınavsız alan liseler nelerdir_
  ve nasıl kayıt yapacağız bunun hakkında acil bilgilendirilmek istiyorum.

 17. ismet dedi ki:

  bu sene baya upraşacağız

 18. cansu dedi ki:

  hiç istemedigim birşey ya olamaz gitmem ben oraya…

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.