Ortaöğretimde – Lisede Alan Uygulaması – Seçimi Kalktımı 2011 2012

Perşembe, 21 Temmuz 2011, 18:31 | Genel | 75 Comments
by admin

Genel ve Anadolu liselerinde halen uygulanmakta olan ”Fen Bilimleri”, ”Sosyal Bilimler”, ”Türkçe-Matematik” ve ”Yabancı Dil” alanları kaldırıldı.

Ortaöğretim okulu bulunan genel müdürlükler ve daire başkanlığı ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın koordineli çalışmaları sonucunda hazırlanan ”Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri” ise 2010-2011 öğretim yılından itibaren 9. ve 10. sınıftan başlamak üzere kademeli olarak uygulanacak.

Yeni hazırlanan ”Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri” ile genel liseler, Anadolu liseleri ve fen liselerinde ayrı ayrı düzenlemeler yapıldı.

Buna göre, genel liselerde ve Anadolu liselerinde halen uygulanmakta olan ”Fen Bilimleri”, ”Sosyal Bilimler”, ”Türkçe- Matematik” ve ”Yabancı Dil” alanları kaldırıldı.

Ders grupları, ”ortak dersler” ve ”seçmeli dersler” olarak belirlendi.

Ortak dersler dışındaki diğer dersler, öğrencilerin yükseköğretim kurumlarında hedefleyebilecekleri programlar ile ÖSYM’nin belirlediği sınav sistemi dikkate alınarak, alternatifli ders saati sayısı ile alınabilecek şekilde ”seçmeli dersler” bölümüne yerleştirildi.

Öte yandan, genel liselerde Beden Eğitimi Dersi 9-12. sınıflarda 2’şer saat, Görsel Sanatlar/ Müzik Dersleri 1’er saat olacak şekilde düzenlendi.

10. sınıfta 3 saat olan Yabancı Dil Dersi’nin süresi 1 saat eksiltildi, ancak 11. ve 12. sınıflara 2’şer saat Yabancı Dil Dersi konuldu. Sağlık Bilgisi Dersi’nin haftalık ders saati sayısı ise 2’den 1’e indirildi.

Seçmeli ders saati sayısı ile birlikte 30 olan haftalık ders saati sayısı toplamında bir değişiklik yapılmadı.

Tagged with: , , ,

75 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ortaöğretimde – Lisede Alan Uygulaması – Seçimi Kalktımı 2011 2012"

 1. Newroz dedi ki:

  Simdi tam olarak bolum secmeyecekmiyiz bunu kitle iletisim araclarindan daha detaylı bizleri bilgilendirin oggggglummm

 2. zeynep irem Aktaş dedi ki:

  bölüm seçimi olmayacağı için,9.sınıfta yerleştirildiğimiz sınıflarda değişim olacak mı ?

 3. elif dedi ki:

  alan kalktı ama biz şuanda tm mf ts diye alanlar olduğundan bunlardan birinden okuduk ve tüm dersleri görmedk ben tm öğrencisiyim ve hemşire olmak istiyorum alan kalktı ya hani beni etkiler mi?

 4. Ayşenur dedi ki:

  Normalde alan seçimi Genel ve Anadolu liselerinde yok. Ancak 9 ncu sınıftan 10 ncu sınıfa geçişlerde alan seçimine benzer bir ders seçimi vardı. Bu ders seçimlerinde öğrenciler üniversitede okumak istediği bölümlere göre dersleri seçiyorlardı. Örneğin PDR isteyen bir öğrenci sınav için TM den hazırlanması gerekiyor. Bundan dolayı PDR okumak isteyen öğrenci 9 ncu sınıftan 10 ncu sınıfa geçerken seçtiği derslerin TM ağırlıklı olmasına özen gösteriyordu. Ancak durum değişti. Artık öğrenciler bu ders seçimini 10 ncu sınıftan 11 nci sınıfa geçerken yapacaklar. 10 ncu sınıfta öğrenciler genelde 9 ncu sınıfta gördüğü birçok dersler ortak olacak. Özetle ders seçimi kaldırılmadı bir yıl ertelendi.(Sadece, 10 ncu sınıfa geçerken genel lisede 6 saate kadar, anadolu liselerinde 7 saat kadar seçmeli dersler olacak.)

 5. Yiğit dedi ki:

  Ben 9. sınıfım seneye yabancı dil bölümünü seçip üniversitede mütercim tercümanlığı bölümünü düşünüyordum ancak eğer böyle bir uygulama olursa benim 1 senem boşuna Fizik , Kimya , Biyoloji ,Matematik’le geçecek çok saçma

 6. mebmaduru dedi ki:

  Ben seneye dil seçmek istiyordum fakat bu uygulamayla sayısal dersleride göreceksin diyen de var seçmeli olucak istersen dili seç diyen de var abi karıştırdılar tüm olaylari 2014 yılına bizim yilimiza mi sakladınız bütün bunlari çok saçma sapan bi uygulama baştan belirtmek isterim !

 7. ali dedi ki:

  #MebLisedeBölümSeçmekİstiyoruz

 8. ramazan dedi ki:

  Arkadaşlar şimdi MEB biz öğrencilerin zorlandığı dersten uzaklaştığımızı gördüğü için bolum seçmeyi 10 sinirin sonunda yani 11sinifta yapacagiz or– fizik biyoloji kimya derslerinden birçok öğrenci kaçar MEB de bunu durdurmak için boyle bir uygulama cikardi bende agri Semsi türkmen lisesine gidiyorum agrida bir ilk ve buradan Semsi türkmen ailesine tesekkur ederim bende 9sinifa gidiyorum bu uygulamanın 1 senemizi taktiğini söyleyebiliriz. Tskler

 9. Veli dedi ki:

  Arkadaşlar ben 9.sınıf öğrencisiyim, sene dil bölümünü seçicektim. Şimdi diyorlar ki 11.sınıfta seçilecek, 10.sınıfta tekrar fizik,mat,biyo,kimya görücez=9daki aynı dersler. Ne kadar doğru bilmiyorum açıklarsanız sevinirim.

 10. barbaros torunu denizci cemo dedi ki:

  YA ARKADAŞ NE ZORUN VAR YAHU EDEPYAHUU BUNEYA SÖZEL KALKTI MAHVOLDUK OLMAZ BÖYLE BİRŞEY BENİM KAFAM BASMIYO MATTA NE OLACAK SÖZELİ SEÇMEK İÇİN CAN ATIYOKEN SAYISALA DEVAM EDECEM 2015 DE YANİ SENEYE YAAA BIRAKIN YA OFF BE DERSLER ARTIK DAHA DA AGIRLAŞTI ANLAŞILAN NABİİ KİMSENİN OKUMASINI İSTEMİYORRR OFFFFFFFFFFF OOFFFFFFFFFFFFFFFF

 11. berivan dedi ki:

  liselerde alan kalktı diyorlar ben şimdi ygs ye kayıt yaptırdım ama alanlar kalkmadan önce eşit agırgı seçtim şimdi çekeceğim puan ona göre mi hesaplanacak lütfen biri beni aydınlatsın

 12. ahmet dedi ki:

  şimdi alan seçimi 10.sınıfta mı yoksa 11.sınıfta mı yoksa alan seçimi yapılmayacak mı nasıl olacak

 13. sumru dedi ki:

  ne yaptıkları bellisiz ben daha 9.sınıfım seneye dil seçecektim ama seneye meslek lisesine gidiyorum

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.