11:14 am - Pazar Nisan 20, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Ortaöğretimde-Lisede Serbest Kıyafet Uygulaması Ne Zaman

Perşembe, 1 Kasım 2012, 20:14 | Genel | 18 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

2013 2014 Eğitim Öğretim yılından itibaren okullarda kılık kıyafet serbest hale geliyor.Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, belirli koşullarda öğrencilerin kılık kıyafetlerinin serbest olmasına ilişkin yönetmelik yayımlandı. Buna göre liselerde yani ortaöğretim kurumlarında da kılık kıyafet ne zaman serbest olacak, nasıl kıyafetler giyilebilecek belli oldu. İşte Ayrıntılar:

Yönetmeliğe göre, öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak.

kılık kıyafet serbest

okullarda kılık kıyafet uygulaması , okullarda kılık kıyafet serbest mi olacak ne zaman serbest olacak 2013 2014

Uygulama 2013 – 2014 öğretim yılında başlayacak.

“Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Belli sınırlamalar hariç okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafetin serbest bırakıldığı ifade edilen yönetmelikte, öğrencilerin okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacağı belirtildi.

Bakanlığa bağlı özel kurumlarda ise öğrenci velilerinin yüzde 60′nın isteğine bağlı olarak okulyönetimi öğrencilere yönelik kıyafet belirleyebilecek.

HANGİ DERSLERİ KAPSIYOR?

Yönetmelikte imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatipprogramlarında okuyan kız öğrencilerin tüm derslerde, seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinin yer aldığı diğer ortaokul ve liselerde ise sadece Kuran-ı Kerim dersinde başlarını örtebilecekleri belirtildi.

Yine yönetmeliğe göre, öğrencilerin yaş grubu özelliklerine uygun, temiz ve düzenli bir kıyafet giyecekleri, öğrenim gördükleri programın özelliğine göre atölye, işlik ve laboratuarlarda önlük veya tulum, işyerlerinde ise yapılan işin özelliğine uygun kıyafet giyecekleri; beden eğitimi ve spor derslerinde eşofman, diğer spor etkinliklerinde ise etkinliğin özelliğine uygun kıyafet giyecekleri ifade edildi. Öğrencilerin tek tip eşofman veya spor kıyafeti giymeye zorlanamayacağı belirtildi.

Sağlık özrü bulunan ve bu durumu belgelendiren öğrencilerin özürlerinin gerektirdiği şekilde giyinmelerine izin verilecek. Özel gün, hafta ve kutlamalarda ders içi ve ders dışı faaliyetlerde kullanılmak üzere veliye malî yük getirecek özel kıyafet aldırılamayacak.

SINIRLAMALAR ŞUNLAR

Yönetmelikte kılık ve kıyafetle ilgili getirilen sınırlamalar ise şöyle; “Öğrenciler, öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takıları takamaz. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler giyemeyez, yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez.

Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemeyez. Siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz ve giysileri giyemez. Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur, makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.”

Kurallara uymayan öğrenciler ve okul yönetimleri hakkında disiplin hükümlerinin uygulanacağı belirtilen yönetmelikte, 22/7/1981 tarihli ve 8/3349 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Milli Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik” ile 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 14 üncü maddesinde yer alan “ile 22/7/1981 tarihli ve 8/3349 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına bağlı “Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik hükümleri” ibaresinin yürürlükten kaldırıldığı dile getirildi.

2012-2013 öğretim yılının sonuna kadar kaldırılan yönetmelik hükümleri uygulanmaya devam edecek. 2013-2014 öğretim yılında ise sadece isteyen öğrenciler daha önceki yıllarda okul yönetimince belirlenen önlük ve okul üniformalarını giyebilecek. ,

Lise Serbest Kıyafet 2013 2014 2014 , Ortaöğretimde Serbest Kıyafet Uygulaması Ne Tür Nasıl Kıyafetler Giyilecek

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

18 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ortaöğretimde-Lisede Serbest Kıyafet Uygulaması Ne Zaman"

 1. Betül diyor ki:

  Bence bu serbest kıyafet kesinlikle cok saçma kesinlikle serbest kıyafet olmamalı biz dersleri düşünürken bir de yarın ne giyeceğiz diye mı düşüneceğiz ben kesinlikle karşıyım bu uygulamaya lütfen böyle bir uygulama olmasın

 2. ahmet ucar diyor ki:

  ben 3cocuk okutuyorum serbestlige karşıyım cunku 1ögrenciye 75 ytl forma aldım 3senedir giyiyorlar serbest oldu her ay sivil kıyafet almak zorunda kalıyoruz 5 ayda 3 cocuga 2000 ytl yi gecti alınan kıyafet lütfen velileride düşünün

 3. atakan diyor ki:

  2.donemmi olacak yoksa diger yılmı

 4. deniz diyor ki:

  ewet müthişbu uygulama bence harika olacak…….

 5. Edacan diyor ki:

  Çok güzel keşke en kısa zamanda başlanılsa üniforma giymekten bıktık artık ya :D

 6. seren diyor ki:

  cok sacma bi uygulama bu ya bu saate kadar bizi kısıtlarken aklınız nerdeydi cok yalnış bence geri ceklsin .

 7. buse diyor ki:

  bana göre hem olmalı hem de olmamalı olursa türbanlılarda başörtülü gelmek isteyecekler ve ayriyetten de bazı kişiler şikayet ediyorlar her gün üst mü değiştireceğiz diye hergün üst değiştirmenize gerek yok nasıl olsa elinde sonunda onların bir sınırı var bir kıyafeti ikikez giymek mi utanç verici oluyormuş…

 8. elanur diyor ki:

  liselerde tablet bilgisayar kullanımı var mı? Varsa ne zaman başlayacak bu uygulama?

 9. furkan diyor ki:

  erkeklere saç izni de gelmiş oluyor mu onu tam anlamadım yardim edin lütfen

 10. Karahan diyor ki:

  guzel uygulama tesekkurler meb.

 11. şehriban koramaz diyor ki:

  böyle serbest kıyafet olurlurmu.rica ederiz pöyle birşey olmasın adı üstünde serbest lütfen böyle kısıtlamalr kaldırılsın

 12. bayram diyor ki:

  bu millet nasıldır türkiyemizde bize kalkmışlar kürtçeyi öğretmeye herkez kendi dilini kendi memleketinde öğrensin amaşunu bilemem biri illa öğrenecem der ona hiçbir şey diyemem insanın bir şeyi seçmesi doğal hakkı ama başkalarınınkine karışmasınlar saygılarımla teşekkürler

 13. ayşenaz diyor ki:

  Bu mu serbest kıyafet uygulaması şort yok etek uzun askılı yok erkekler gene cekete mahkum kravat gene var bu mu yani en azından kot pantolona izin verilseydi.

 14. 言語ツール diyor ki:

  arkadaşlar kaçıncı aydan itibaren başlıyor

 15. melisa diyor ki:

  bence süper etektem sıkılmıştım zaten :):):)

 16. nazlıgül diyor ki:

  süper yha :D

 17. alpereN diyor ki:

  Doğrumu serbest kıyafet gelmiş

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.