Ortaöğretimde – Liselerde Alan Uygulaması Kalktı – 2010

Çarşamba, 21 Temmuz 2010, 13:11 | Genel | 266 Comments
by admin

Genel ve Anadolu liselerinde halen uygulanmakta olan ”Fen Bilimleri”, ”Sosyal Bilimler”, ”Türkçe-Matematik” ve ”Yabancı Dil” alanları kaldırıldı.

Ortaöğretim okulu bulunan genel müdürlükler ve daire başkanlığı ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın koordineli çalışmaları sonucunda hazırlanan ”Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri” ise 2010-2011 öğretim yılından itibaren 9. ve 10. sınıftan başlamak üzere kademeli olarak uygulanacak.

Yeni hazırlanan ”Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri” ile genel liseler, Anadolu liseleri ve fen liselerinde ayrı ayrı düzenlemeler yapıldı.

Buna göre, genel liselerde ve Anadolu liselerinde halen uygulanmakta olan ”Fen Bilimleri”, ”Sosyal Bilimler”, ”Türkçe- Matematik” ve ”Yabancı Dil” alanları kaldırıldı.

Ders grupları, ”ortak dersler” ve ”seçmeli dersler” olarak belirlendi.

Ortak dersler dışındaki diğer dersler, öğrencilerin yükseköğretim kurumlarında hedefleyebilecekleri programlar ile ÖSYM’nin belirlediği sınav sistemi dikkate alınarak, alternatifli ders saati sayısı ile alınabilecek şekilde ”seçmeli dersler” bölümüne yerleştirildi.

Öte yandan, genel liselerde Beden Eğitimi Dersi 9-12. sınıflarda 2’şer saat, Görsel Sanatlar/ Müzik Dersleri 1’er saat olacak şekilde düzenlendi.

10. sınıfta 3 saat olan Yabancı Dil Dersi’nin süresi 1 saat eksiltildi, ancak 11. ve 12. sınıflara 2’şer saat Yabancı Dil Dersi konuldu. Sağlık Bilgisi Dersi’nin haftalık ders saati sayısı ise 2’den 1’e indirildi.

Seçmeli ders saati sayısı ile birlikte 30 olan haftalık ders saati sayısı toplamında bir değişiklik yapılmadı.

Örnek Olarak İzmir Çiğli Milli Piyango Anadolu Lisesinin 2010-2011 Öğretim Yılı 10. Sınıf Seçmeli Ders Listesi :

[poll id=”3″]

Tagged with: , ,

266 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ortaöğretimde – Liselerde Alan Uygulaması Kalktı – 2010"

 1. sercan dedi ki:

  Arkadaslar Ben 11 sınıfım Mersin mezitli kuyuluk özel eğitim mesleki teknik eğtim merkezide okuyom
  bölüm trcihte yaptık fotorafcılık alanı fılan var

 2. sercan dedi ki:

  Ben Mersin Mezitli Kuyuluk Özel Eğitim Mesleki Teknik Eğitim Merkezinde Okuyom 11 sınıfım Bölüm Tercihde yaptık fotorafcılık alanı fılan var ben o alanı sectim

 3. ahmet dedi ki:

  ben 12.sınıf öğrencisiyim alan kalktı diyorlar ben eşit ağırlıkçıyım sayısaldan tercih yapabilirmiyim

 4. abdullah dedi ki:

  ben 10 sınıfa gidiyorum karnemde 2 tane dilve anlatım var 1ders kalkıyormu

 5. Zülfikar arslan dedi ki:

  arkadaşlar 9. sınıftan 10. sınıfa geçiyorum bu sene…alan kalktı…peki sınıflar değişecek mi ? bilgilendirirseniz sevinirim :)

 6. Seda dedi ki:

  Lise boyunca 9.sınıftaki sınıfımızda görüneceğiz ve zorunlu derslere onlarla birlikte gireceğiz. bunun dışındaki sınıflar ders isimleri olacak. (biyoloji sınıfı, matematik sınıfı gibi)..
  ilginç bi uygulama. ben de 9.sınıfım ve gelecek sene 10.sınıfa bu uygulamayla okula başlayacağım. bakalım.. bekleyip göreceğiz

 7. ramiz dedi ki:

  ezgi öncelikle fen bölümleri derken hepsi mi(mat – fizik-biyoloji-geometri-matematik -uzay – analitik miyoksa bunlardan biri mi?
  Sonra ,sen bir dilekçeyle müdüre veya yardımcısına başvurursan bu kararını değerlendirirler herhalde……..

 8. ezgi dedi ki:

  bn fen derslerini seçmeli olarak görüyorum ama bölümümü değiştirmek istiyorum nasıl olucak nasıl değişrirebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 9. ramiz dedi ki:

  Şimdi TUĞÇE kardeş eğitim-öğretim öyle bir hal aldı ki hiç kimseye hiçbir şekilde hesap sorma hakına hakkımız olmadı haliyle..

 10. tgce35 dedi ki:

  Bu kadar saçma birşey olabilir mi allah aşkına? Şimdi nasıl olacak anlayamadım ben.. Yanii 14tane ders seçicez ama derslere farklı insanlarla mı giricez yani belirli bir sınıf olmayacak mı?

 11. Aziz dedi ki:

  yav biri şu nimeti durdursun Lan sbs yi uygulamaya koyar bize denk geLr Lise böLümLeri kaLdrr bize denk geLir yazık günah 96 LıLara ya aq suÇumuz neee :)) ne güzeL sözeL seÇcektm ben bundan hiÇbişi anLamadm ki :D herkez istediği dersi seÇrse kaÇ sınıf oLcak kiie s. …?

 12. sadık dedi ki:

  arkadaşlar benim anlamadığım bişey var şimdi alan seçimi kalktı peki öss de puanımız tuttuğu taktirde bütün mesleklere girebilecekmiyiz yok eski sözel eski tm eski sayısalmı olcak bilgilendirirseniz sevinirim

 13. volkan dedi ki:

  güzel olmadı emin
  ya şimdi örneğin edebiyat var bi de seçmeli edebiyat var yaw.sınav sayısı arttı daha beter oldu

 14. emin dedi ki:

  güzel oldu sonunda güzel dersler bir arada oldu

 15. volkan dedi ki:

  arkadaşlar Ali abi Kerpeten ali nerdesin?

 16. zeynep dedi ki:

  bence zamansız ya ben 1 hafta tm deydim sınıf öğretmenliği istiyodum fakat tm de çok saçma dersler vardı sayısala geçtim ordan da edebiyat yaparak gideblrmişim varya deneme tahatası olduk resim ne ya

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.