Osborne Reynolds Kimdir

Cumartesi, 6 Temmuz 2013, 16:13 | Genel | 0 Yorum
by editor

Osborne Reynolds Kimdir, Osborne Reynolds Hayatı Biyografi

İngiliz, mühendis ve fizikçi. Hidro­lik ve hidrodinamik alanındaki ku­ramsal katkılarıyla tanınmıştır.

23 Ağustos 1842’de Kuzey İrlanda’nın Belfast kentinde doğdu, 21 Şubat 1912’de Somerset bölgesindeki Vatc- het’te öldü. Orta öğreniminin ardından bir süre ünlü bir makine mühendisinin yanında çalışarak mekanik bilgi­sini geliştirdikten sonra girdiği Cambridge’deki Queen’s College’da inşaat mühendisliği öğrenimi gördü. Bir yıl kadar bir mühendislik şirketinde çalıştıktan sonra Manc- hester’deki Owens College’da kurulan inşaat mühendis­liği kürsüsünde profesörlüğe atandı. Bu görevi sırasında pek çok bilim adamının yetişmesinde emeği geçen, 1905’de emekli olduktan sonraki yıllarını fiziksel ve ruhsal bir çöküntü içinde geçiren Reynolds, 1877’de Royal So­ciety üyeliğine seçilmiş, 1888’de de bu kuruluşun Royal madalyasıyla ödüllendirilmiştir.

Sıvılarla katılar arasındaki ısı aktarımının ve ısının me­kanik eşdeğerinin belirlenmesi, ağır yükler altında ve yük­sek hızlarda çalışan dişlilerin yağlanması ve pervaneyle itme gibi mühendislik problemlerine ilişkin önemli de­neysel ve kuramsal çalışmalar yapan, hidrolik fren, tür­bin ve pompa tasarımları geliştiren Reynolds, en önemli buluşlarını sıvı mekaniği alanında gerçekleştirdi. 1883’de yayımladığı, sıvıların kanal ve borular içindeki düzgün ve burgaçlı akışına (türbülans) ilişkin bir makalede, sı­vının düzgün akıştan burgaçlı akışa geçtiği anı belirle­yen bir katsayının varlığını gösterdi. Sıvının ortalama hızı, özgül ağırlığı, borunun çapı ve sıvının ağdalılık katsayı­sı yardımıyla bulunan bu boyutsuz katsayı bugün ‘ ‘Rey­nolds sayısı” olarak tanınmaktadır. Reynolds sayısı, tü­müyle kapalı başka akış türlerine ve bir sıvı içine tümüyle batmış cisimlerin devinimlerine de uygulanabilmektedir. Yine aynı makalede yer alan “Reynolds gerilimleri” de burgaç kuramı açısından önemini bugün bile korumak­tadır.

1889’da burgaçlı akış kuramına matematiksel bir ya­pı kazandırmayı başaran ve topluluk hızının enerji ak­tarım hızıyla ilişkisini inceleyen ilk bilim adamı olan Rey­nolds, yaşadığı dönemin en etkili mühendislerinden bi­riydi.

Eserleri (başlıca): Papers on Mechanical an d Physical Sub- jects, 3 cilt, 1900-1903, (“Mekanik ve Fiziksel Konulara İliş­kin Yazılar”); O» an Inversion of ldeas as to the Structure of the Universe, 1903, (“Evrenin Yapısına İlişkin Düşüncelerin Tersine Çevrilmesi Üzerine”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.