ÖSS LYS Ek Yerleştirmelerde Tercih Sayısı ve Kontenjan Artabilir 2010

Pazar, 3 Ekim 2010, 20:50 | YGS LYS | 6 Comments
by admin

Üniversitelere ek yerleştirme tercihlerinin başlamasına günler kala rehberlik uzmanlarından önemli bilgiler gelmeye devam ediyor. Rehberlik Uzmanı Suat Aşçı ek yerleştirmelerle ilgili çok önemli bilgiler verdi…

Kontenjanlar 150 Bini Bulabilir

Birinci yerleştirmeden sonra boşta kalan kontenjanlara ek olarak üniversite kayıtlarından sonra oluşan kontenjanlarla birlikte ek yerleştirme kontenjanının 150 bini bulacağını ve hatta aşabileceğini belirten aşçı ek yerleştirme tercihlerine katılacak olan öğrencilere puanından yüksek olan yerleri yazamayacaklarını da hatırlattı. Örneğin Gazi üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümüne en son 450 puandaki öğrenciyi almış. Dolayısıyla puanı 450’nin altında olan öğrenciler burayı yazamayacaklar.

MESLEK VE DÜZ LİSELİ ADAYLAR DİKKAT ETSİN

 Aşçı, üniversiteye sınavsız geçişte fazlaca kontenjan olduğuna dikkat çekerek, tercih yapacak adaylar için şöyle konuştu:

“Meslek yüksekokulu okumak isteyen meslek liseli adaylar sınavsız geçişte boş kontenjanlara dikkat etsin. Düz liseli adaylar da eğer YGS puanları 140’ı geçmiş ise tercih etmek istedikleri alanda şartsız iki yıllık tercih yapabiliyorlar. Düz liseli aday 4 yıllık tercih etmek isterse belirtilen taban puanının üstünde olmak zorunda ama iki yıllık bir yer tercih etmek isterse 2 yıllık tercihte puan kriteri yok. Düşünerek doğru karar vermeleri gerekiyor.”

TERCİH SAYISI ARTABİLİR

 Ek yerleştirmede uzmanlar olarak bir beklentilerinin olduğunu kaydeden Aşçı, olabilecek gelişmelere ilişkin ise şöyle konuştu:

“ÖSYM, merkezi yerleştirmede 24 olan tercih sayısını 30’a çıkarmıştı. Bu yıl ek kontenjanlarda da 8 olan tercih sayısını 12–16’ya çıkarabilir. Yeni açılan bölümler olacak. Merkezi yerleştirmede yetişmeyen ama ek yerleştirmede açılan kontenjanlar olacak.

ÖSYM tarafından yapılan ilk açıklamada lisans programında 33 bin 103, ön lisansta ise 77 bin 723 kişilik boşluk vardı. Kazanan öğrencileri dahil ettiklerinde belirlenen boşluktu. Kazananlar kazandığı yere gitmemiş olabilir. 110 bin kişilik tertemiz bir kontenjan var ve kazandığı halde gitmeyenler, yeni açılan bölümlerle bu 150 bine çıkacak. Birinci yerleştirmede açık öğretimin herhangi kontenjansız bir programını kazanan adaylar ek kontenjanlarda başka bir okul için tercih yapabilir. Özel yetenek sınavı ile herhangi bir okulu kazanan okul da ek kontenjanda tercih yapabilir. Kılavuz yayınlandıktan sonra başka yeniliklerde olabilir.”

Tagged with:

6 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "ÖSS LYS Ek Yerleştirmelerde Tercih Sayısı ve Kontenjan Artabilir 2010"

 1. rehber öğretmeni dedi ki:

  o bölüme en son girenin puanı taban puan olarak alınacak arkadaşlar ..

 2. Mücahit dedi ki:

  Pekela bir bölüme adam okul birincisi olarak en son girenden daha aşağıda bir puanla girmiş… Bu durumda okul birincisinin puanımı alınacak yoksa normal giren sonuncunun mu?

 3. gönül dedi ki:

  taban puanları dsermı acaba lutfen bılgı verrmsnz gecen yıl dumsu dyolar boyle bsey olabılırmı:/

 4. gönül dedi ki:

  ya taban puanı kalkmasında cok yuksekkk bıraz inse 10 20 puan arasıı iö bıle ucuk puanlarda:S:S:S

 5. görkem dedi ki:

  arkadaşım puan kalkmaz.eğer puan kalkarsa ortalık karışır. Taban puan mutlaka olmak zorunda . beni mutlu eden şey tercih sayısının artması.

 6. Lilja Saaga dedi ki:

  Şu ek kontejanlarda puan kalksın başka hiçbir şey istemiyorum :/

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.