ÖSS – LYS Ek Yerleştirmelere Başvuru Şartları – 14 Eylül 2010

Salı, 14 Eylül 2010, 0:47 | YGS LYS | 75 Comments
by admin

2010 ÖSS Ek Yerleştirme tercihlerinin Eylül 2010’da yapılması, sonuçların Ekim 2010’da açıklanması bekleniyor. 2010 LYS Ek Yerleştirme tercihlerinin Eylül 2010 sonunda yapılması beklenmektedir. Kazananların ÖSYM tarafından duyurulmasını takip eden hafta içinde kazanan öğrencilerin kayıtları üniversitelere yapılabilecek.

2010 LYS Ek Yerleştirme Esasları:

2010 ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir.

Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2010-ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş (veya Açıköğretimin Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş) olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

 • Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezi yerleştirme de kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programları ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tarafından tercih edilebilecektir.
 • Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo-3Bdeki önlisans programlarını yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tarafından tercih edilebilecektir. Tablo-3A’daki önlisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır.

2010-ÖSYS’de sadece sınavsız geçiş için başvuran adaylardan açıköğretimin kontenjansız programları hariç bir yükseköğretim programına yerleşmemiş olanlar da 2010-ÖSYS ek yerleştirmeye başvuracaklardır. Bu adaylar Tablo-3A’dan kendi alanları ile ilgili programları tercih edebilirler.

Tablo-3A, Tablo-3B , Tablo-4 ve ek yerleştirme kurallarına ilişkin bilgiler 2010-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alacaktır. Genel lise mezunları ek yerleştirme için Tablo-3Ada yer alan önlisans programlarını da tercihleri arasında gösterebilecekler ve ilgili yasa gereğince meslek lisesi mezunlarına öncelik tanınmak koşulu ile yerleştirilebileceklerdir. 2010 yılında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da 2010-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilirler.

Ek yerleştirme işlemleri, 2010-LYS Kılavuzu, 2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2010-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.

14 Eylül 2010

Tagged with: ,

75 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "ÖSS – LYS Ek Yerleştirmelere Başvuru Şartları – 14 Eylül 2010"

 1. sss dedi ki:

  6-11 inde tercihler baslayacak ama bu kılavuzu bize önceden verselerde bi incelesek karar versek iyice düşünsek ilk tercih gibi olmasını istemiyorum bununda.s kılavuzu açıklayın artık!!!ya üniler hep basladı!insanda heves felan bırakmıyosunuz!!!gidenlerin arkasından el sallıyoruz sadece!bian önce bizde gitmek istiyoruz!

 2. büşraaa dedi ki:

  ösymnin sitesine hiç bakmıyomusunuzu ya orda warr açıklandı 6/11 ekim ek yerleştirme…

 3. murat dedi ki:

  arkdaslar bende ekyerlestırmeye bas vurucam ama ne zaman bılmıyorum kesın tarıhını bılen varsa soyleye bılırmı

 4. büşraaa dedi ki:

  arklar abbas gülü buğün açıklanacak diyor inşlh açıklanır bugün..

 5. hasret dedi ki:

  arkadaşlar ne zaman yayınlanacak ek tecih klavuzu bir bilginiz varmı

 6. ÖssMağduru dedi ki:

  6-11 ekim diyor ya kendimiz site üzerinden yapabiliriz değilmi tercihleri ?

 7. ÖssMağduru dedi ki:

  ben ösym nin yapacağı işede bu sınavında taa

 8. büşraaa dedi ki:

  hayır arkadaşım bir puan bile yüksek olsa tercih hakkın yokmuşş..

 9. sinan dedi ki:

  örnegin puanımız 450 unıversıtenın en dusuk alan puanı 460 biz buna tercih edemıyormuyuz simdi

 10. büşraaa dedi ki:

  abbas güçlüyü takip edinn

 11. omr dedi ki:

  elif’e
  Kendinize bir şans daha verin demişsin benim alt yapım yok yaş 23 ara vermiştim okula tekrar başladım ALLAHIN izniyle bu yıl bitti lise yatay geçiş son bu yıl sence benim kendime bir şans daha verme gibi bir lüks’üm var mı?

 12. gülşen dedi ki:

  slm arkadaşlar ya ben beklemekten sıkıldım her geçen gün bunalıma giriyorum ya bir an önce başlasada kurtulsak çok üzülüyom yerleşşemdiğim için bizim durum kötü kazansamda bir an önce okusam diyorum her gece ağlıyom ya yerleşemezsem diyorum arkadaşlar ayın 4 de başlıyacakmış doğru mu?

 13. büşraaa dedi ki:

  keşke istemediğiniz yeri yazmasaydınız belki istemediğiniz yere yerleştiniz haklısınız ama bide sizin yerleştiniz yere girmek isteyipde giremeyenleridde düşünün öle bi hak olssa bu sefer yerleşemeyenler yine ortada kalırr ölee karışık bi iş ya…..

 14. gökçe dedi ki:

  Ben istanbul üniversitesi nwe yerleştim ama EK KONTENJAN İÇİN BİR HAK DAHA OLSA………

 15. büşraaa dedi ki:

  bnde 390 aldım ama bnce açıkdayyım banada 350 alanlar hawalanıyo oof yha bu nasl işdir böle nese arklar sabırlı olun yakında açıklanması gerekiyo inşlh açıklanır….

 16. hatice dedi ki:

  arkadaslar 4 ekımle 8 ekım arası ek tercıhler baslıyomus dershaneden aldgm bılglıere gore haberınız olsun..

 17. sercan dedi ki:

  bir öss belası

 18. sercan dedi ki:

  resmen bulnımdayım 390 alıp üniversiteye yerleşenler bana hava atıyor artık sineye çekemiyorum

 19. sercan dedi ki:

  445 puan aldım ama yanlış tercih yüzünden hala burdayım ne olur açıklayın bu ek klavuzları

 20. ayşenur dedi ki:

  evt ya acklnsn artk yetr

 21. mahmut dedi ki:

  Arkadaşlar ygs ve lgs sınavından gelen sonuç belgesinde benim AOBP-EA Bölümde 229-704 puanım yazıyor ama ben 133 puan aldım diye ikinci sınava giremedim baraj 140 idi alamayınca girmedim. sonuç belgesinin altıda taplo3-a ve 3-b den tercih yapa bilirsiniz diyor ben birinci tercih etmedim çünkü sonuç belgesi elime geç geldi zaten ikinci ek yerleştirmede tercih ede bilirmiyim.bilen arkadaşlar söylesinler herkese kalplerinden geçen şehir ve bölümlere yerleşme nasib olsun herkese başarılar dilerim.

 22. dilara dedi ki:

  ya biri artık bir bilgi versin uludağ ünw ösym brosunu aradm bana bz nerden blelim bu yl noluck dyip teli yüzüme kapadılar bukadar umursamazlık olmaz bu ösym brosu öğrenci işleri falanı filanı nedir bunlar arkadaşlar salla başı al maaşı bize bir yol gösteren gerek baştan atan değil bu insanların başındakiler azıcık ilgi azıcık çalışanlara dikkat ya

 23. rabia dedi ki:

  ewt isa ilk tercihte açıköğretm dışnda örgün eğtme yerlşmişsen 2. terch yapamıyrsn üzgnüm.

 24. isa dedi ki:

  merhaabaa.. ben 1. tercihte bi yere yerleştim ama bazı nedenler sebebi ile kayıt yaptıramadım … bakıyorumki 1. tercihte yüksek ogretime yerlesenler 2. tercih yapamıyor diyor dogrumu anladım?? yardımcı olurmusunuzz..

 25. eylül dedi ki:

  bakın arkadaşlar sadece gtmek için yazmayn zati 2. tercihlerde şu ana kadar ii bi yere gireni pek görmedm bnce kendinize bi şans daha tanıyın özellikle ilk girenler

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.