ÖSS – LYS Ek Yerleştirmeye Başvurmanın Avantajları ve Dezavantajları

Çarşamba, 31 Ağustos 2016, 15:30 | YGS LYS | 134 Comments
by admin

İkinci bir şans arayan üniversite adayı, ek yerleştirme ile gelecek yılı bekleme arasında tereddüt yaşıyor. Şimdi harıl harıl hangisi daha avantajlı sorusuna cevap arıyorlar…

Yüz binlerce üniversite adayı, ek kontenjan nedeniyle, çok önemli bir karar arifesinde. Cevabını aradıkları soru ise ek yerleştirme ile bu yıl bir üniversiteye girmek mi daha avantajlı yoksa gelecek yılı beklemek mi?

Her iki altarnatifin de olumlu olumsuz yönleri var.

Zaten karar alma sürecini zora sokan da bu. Hangi kararı alsalar, akılları diğerinde kalıyor.

Örneğin hayalini kurduğu fakülteye giremeyenler, ya bu yıl da istediğim yere giremezsem endişesine kapılıp, hemen gelecek yılı düşünmeye başlıyorlar. Ama üniversiteye girişi, bir yıl daha ertelemenin hiç bir garantisi olmadığını da çok iyi biliyorlar.

Peki bu aşamada doğru yol haritası hangisi?

Her şeyden önce ön yargılardan kurtulup, yeni bir şans için ek yerleştirmeye yönelik her türlü ayrıntıyı öğrenmekte yarar var.

Bu bilgilenmenin en azından hiç bir zararı olmaz. Ama her puandaki öğrencinin girebileceği devlet ya da vakıf üniversitesi olduğunu bilmelerinde yarar var.

Bana kalırsa, üniversiteye girme konusunda ikinci, üçüncü ya da beşinci hakkını kullananların, ek yerleştirmeyi çok daha ciddiye almalarında yarar var. Çünkü sabır sınırları çoktan zorlanmıştır. Ve bir yıl daha aynı sıkıntıyı yaşamak onlar için hiç de hoş olmaz. Ama bu da ille de üniversite olsun da neresi olursa olsun kolaycılığını beraberinde getirmemeli.

Eğer istedikleri bölümler varsa, örneğin ailelerinin bulunduğu ilde değil de başka bir ilde varsa daha esnek olabilirler. Ya da ekonomik durumları iyi ise vakıf üniversitelerine yönelik ön yargılarından kurutlarak kararlarını bu yönde de verebilirler.

Ek yerleştirme kontenjanları iyi incelendiğinde özellikle vakıf üniversitelerinde yok yok. Burslu bölümlerde bile hala ciddi oranlarda kontenjan açığı var.

Devlet üniversitelerinde de yine aynı şekilde kıyıda köşede kaldığı için ya da puanı bu kadar düşmez diye tercih edilmediği için çok sayıda kontenjan var.

Listeleri yayınladıkça bunları çok daha net görebileceksiniz…

Aynı şekilde, ek yerleştirmeyi aklından çıkartıp, hazırlıklara çoktan başlayanlar da 150 bin boş kontenjanı ve hala kontenjanını dolduramayan fakülteleri duydukların da neden olmasın diye çoktan hazırlıklara başladılar.

En çok sorulan sorular ve cevapları!

SORU: MF-3 puanım 480 sıralamam 26540. Dünkü yazınzda 514 puanla Hacettepe Diş Hekimliğinde 1 boş kontenjan olduğunu yazmışsınız. Eğer ben tercihlerim arasında Hacettepe Diş Hekimliğini yazmış olsaydım yerleşebilirmiydim. Ek yerleştirmede şansım var mı?

CEVAP: Yerleşemezdiniz. Çünkü puanınız daha düşük. Hacettepe’deki boşluk sanıyorum kontenjanın dolmamasından değil, akazanan adayın gelip kayıt olmamasından kaynaklanıyor.

SORU: Endüstri meslek lisesinden mezunum 2 yıllık direk geçiş hakkımı kullandım.Bana tercihlerde Bahçeşehir Üniversitesi çıktı.Fakat durumumuz iyi olmadığı için kayıt yaptırmadım. Yani babam göndermedi. Çünkü ayda 800 Lira vericek durumumuz yok. Benim asıl sorum 2.tercih hakkım var mı yok mu?

CEVAP: YÖK bu konuda hala bir açıklama yapmadı. Bugüne kadar kazananlar ek yerleştirmeden yararlanamıyordu. Ama ÖSYM adayları bu yıl öylesine yanılttı ki, belki bir şans verilebilinir.

SORU: Mesala benim puanım 421 ama yazcagım bölümüün en küçük puanı 430. Benim puanım bu en son giren kişiden düşük oldugu için ek yerleştirmede tercih yapamıyor muyum? Böyle bir şey var mı gerçekten ?

CEVAP:Evet daha yüksek puanlı yerleri yazamıyorsunuz. Ama bir başka üniversitenin daha düşük puanlı aynı bölümünü yazabilirsiniz.

SORU: Meslek lisesi mezunuyum. Fırat Üniversitesi yazılım mühendisliği istedim ama yerleşemedim. Alanım bilgisayar yazılım. Eğer ek kontenjanda yer kalırsa tekrar yazacağım. Yine olmazsa MTOK’lu bölümlerde açık varmış (enerji sistemeri müh. ve metalurji ve malzeme bilimi müh.) alanım dışıda olsa buraları ek tercihde yazabilir miyim?

CEVAP: Evet tercih edebilirsiniz. Alan dışı tercihlerde puan kaybı artık çok az.

SORU: Meslek lisesi yiyecek-içecek hizmetlerinden bu sene mezun oldum. İlk tercihlerde aşçılık seçmek istedim. Sınavsız geçiş hakkım olmasına rağmen olmadı. İkinci tercihlerde nasıl bir yol izlemeliyim, nelere dikkat etmeliyim ki ek tercihlerde yerleşebileyim?

CEVAP: Eğer illede girmek istiyorsanız, kazandığınızda gidip öğrenim göreceğiniz ve mezun olduğunuzda gidip o alanda çalışacağınız bölümleri yazın. Ve tercih yelpazesini geniş tutun.

SORU: YGS 5 puanım 300. Okul öncesi öğretmenliğinde Maltepe Üniversitesi’ni yazacağım. Başkent Üniversitesini de yazayım mı, kararsızım. Çıkma ihtimali yok. Bir de 2 yıllık üniversiteler ile özel üniversiteler var. Çocuk gelişimi programı için. Sizce hangisi daha olumlu? YGS 4 puanım da 316.

CEVAP: Vakıflarda tutabilir. Gelecek sizin geleceğiniz oludğu için en doğru kararı da eminim ki siz vereceksiniz.

SORU: YGS-1 puanım 290, bölümüm Makine. Makine bölümünün desteklediği bölümleri tercih etmek istiyorum. Bu puanımla herhangi bir bölüme yerleşme olasılığım var mı? 2. öğretimde yazmayı düşünüyorum. Ne Yapmalıyım?

CEVAP: Devlet üniversitelerinde zor. Belki yeni açılanlarda. Ama vakıflar olabilir.

SORU: Ek kontenjanlarda bir bölüme yerleşebilmemiz için o bölüme giren en son kişiden puanımızın yüksek olması gerekiyormuş bu doğru mu ? Benim puanım o kişiden yüksek olsa ben neden ek kontenjan denilen şeyle uğraşayım ki?

CEVAP: Evet aynen öyle. Daha düşük puanlı yerleri tercih edebileceksiniz. Şu konuda yanılmayın, tercih yapabileceğiniz yüzlerce bölüm var, bir yere takılıp kalırsanız sonuç alamazsınız.

SORU: İlk yerleştirmede bir yere giremedim. Hukuk istiyorum. Vakıfları yazacağım. TM-2 puanım 347. Baktım Aydın hukuk’da 11 kişilik yer var. Fakat 2.yerleştirme puanı 348. Yazabilir miyim? Yazarsam gelir mi? Yoksa tercihim iptal mi olur? Bir de uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi okuyup hukuk mastırı yapıp yıne avukat olabilir miyim

CEVAP: Bu tercihiniz iptal olur daha düşük puanlı başka hukukları tercih edin

SORU: Ek yerleştirmeler için kitapcıklar okullardan mı alınacak yoksa ÖSYM bürolarından mı?

CEVAP: Ek yerleştirme sanal ortamda gerçekleşecek?

SORU: TS-2’den 405 puan aldım. İlk yerleştirmede sadace istanbul içi vakıf üniversitelerin tarih bölümünü yazdım ama kazanamadım. Şu an Mimar Sinan, İstanbul ve Marmara üniversitelerinin Sanat Tarihi bölümünü yazmak istiyorum. Kazanabilir miyim?

CEVAP: Tercih yelpazesini daha geniş tutmalısınız. Belki İstanbul dışını da düşünmelisiniz.

SORU: MF-3 271 MF-4 269 puanım var. Ek yerleştirmelerde özel üniversitelerin mühendislik bölümünü yazsam gelme şansı var mı? Ayrıca sizce gelcekte kariyer ve gelişim açısından iyi bir pozisyonda olmak adına hangi mühendislik mi daha iyi YAZILIM, ELEKTRONİK VE HABERLEŞME, BİLGİSAYAR, ELEKTRİK ELEKTRONİK mi?

CEVAP: Kontenjanlarını dolduramadıkları için evet girebilirsiniz. Yazılım sanki daha geleceği var gibi gözüküyor ama diğerleri de temel mühendislikler her zaman geçer akçe. Son karar sizin.

SORU: YGS-1 puanım 290, bölümüm Makine. Makine bölümünün desteklediği bölümleri tercih etmek istiyorum. Bu puanımla herhangi bir bölüme yerleşme olasılığım var mı? 2. öğretimde yazmayı düşünüyorum. Ne Yapmalıyım?

CEVAP: Devletler zor. Belki yeni açılanlarda bazı yerler olabilir. Ama vakıflarda pek çok yere girebilirsiniz.

Abbas GÜÇLÜ 29 eylül 2010

Tagged with: , , ,

134 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "ÖSS – LYS Ek Yerleştirmeye Başvurmanın Avantajları ve Dezavantajları"

 1. İsimsiz dedi ki:

  Ektercih başurutarihi bitti tercihleriyaptimsadece 15 tl yatirmadim bugün parayi yatirdim baktim ücretödenmiştirdiyor öylmedir

 2. feyza dedi ki:

  ek tercihlerde puanından düşük yerleri yazınca okul puanından yada sınav sonucundan gidiyor mu birde ben kendi puanımdan düşük yerleri yazdım seneye denerim tutmazsa diye bir sıkıntı olur mu

 3. Ahmet Karataş dedi ki:

  Hayırlı geceler. Yerleşme puanım 308. Sıralamam 285000. Ve bu puanla İstanbul içi tam burslu acil ilk yardım tercih ettim ilk tercihlerde gelmedi. Ek tercihlerde de kendimi riske atmak istemiyorum ve %50 burslu yazmak istiyorum. Sizce çıkma oranı nedir ??

 4. şebnem dedi ki:

  saglık meslek lisesi mezunuyum ve geçiş hakkımı kullanarak tercih yaptım obp puanım 380 olmasına ragmen tercihlerimde 340 puanlık yere giremedim oysaki benden daha dusuk puanı olan arkadaslarım girebilmişler. şimdi ek tercihlere kaldım nasıl bir tercih yapmalıyım? yardımcı olur musunuz?

 5. Hande dedi ki:

  meslek lisesi mezunuyum radyo tv teknolojisi mi radyo tv programcılıgı mı daha iyi? Ve iki yıllığa gidersem seneye puanım düşer mi? Alanım olmayan bölümleri de yazmayı düşünüyorum ama tekrar hazırlanıcam öylesine yazıyorum

 6. serkan dedi ki:

  ilk tercihlerden kaldım 2 yıllık üni okucam puanım 395 ek tercihlerde yazdığım yerler en fazla 340 filan istiyo gelme olasılığı nedir acil cevaplıyabilirmisinz…

 7. mehmet dedi ki:

  merhaba bu sene ts2de 270 aldım 256bin sıra tercihte kaçırdım, ek tercihle sivasta 2 yıllık yazmak istiyorum sizce gelme şansı var mı yada bu puan ve sıralamaya 4 yıllık gelirmi acil lütfen

 8. behiye dedi ki:

  Ek puanla 1590.siradaydim ingilizce bolumu icin ilk tercihlerimde hic bir yer tutmadi ek yerlestirmede sansim var mi acaba en kotu girisler bile 1220 lerdeydi cunku

 9. Merve dedi ki:

  Ben meslek cikisliyim çocuk gelişim bölümü geçen sene tercih yapmadım bu yıl kendi bölümüme gök istiyorum ama cikmadi ek tercihler de şansım var mi

  • Snowy dedi ki:

   Bouoenr,J’aimjrais être informée des activités qui se dérouleront aux diverses places publiques soutenues par le Quartier des spectacles.Merci,Andrée Blais, Muséologue

   • Anitra dedi ki:

    I have to stop logging into this site every day. Its been great, but there isnt much going on. Kevin is maybe answering 1% of the questions. Hey, dont blame the enanthate, ive been just juicing for a week and i told you its been great. One of the best. But seriously, we cannot expect that Kevin is supposed to fire our days for the rest of the life. I wonder if maybe mr Wheeler has something new. I saw him and Dorian in an intervju before the Olympia and Flex was looking real fi&8;t230#.

 10. Gurbet demir dedi ki:

  Gecen sene iki yillik gecis hakkmi kullandm cikti ama gitmedim. Bu senede iki yillik sinavsiz gecis hakkimi kullandm ama herhangi bir okula yerlesemedim. moda tasarimi bolumu mezunuyum okul puanim 336 istedgm okulun taban puani ise 226 acaba gecn sene gitmedm diyemi puanim dustu. ek trrcihlerdede ayni okulu yazsam cikma ihtimali varmi

 11. merve kizilsu dedi ki:

  İyi günler ek yerleştirme ile kazanılan acikogretim fakultesi kayit yapilmamis haliyle kalip 1 yol sonra tekrar hazirlanmasi halinde yeni aldigimiz puanin ne kadar düşmesine sebep olur?

 12. ismail dedi ki:

  ts 1 puanım 349 sosyal bilgiler öğretmenliği tercih yaptım tercih yaptığım yerler arasında benden 1 puan düşük olanda var 10 puanda gelme ihtimali nedir

 13. hakan dedi ki:

  ben 2014 ek yerleştirmede puanımdan yüksek yerleri yazdım.seneye puanım kırılırmı sınava tekrar girdiğimde.

  • Marilu dedi ki:

   Off-topic but Chicago fans must be irate right now. They gut their roster, send Hinrich and Seraphin off to Washington for nothing and they could end up with Boozer and JJ Redick. Their franchise has gotten so many gut punches from the Kobe rumors, Wa&e8cll#a217;s contract, Gordon’s defection and so on. Schadenfreude ftw!!

 14. hakan dedi ki:

  puanımızdan yüksek yer yazarsak iptal mi olur.ben şu anda yaptım…

 15. aydemir dedi ki:

  benım ygs 3 puanım 161 ygs 4 de 157 puanım ılk tercıhlerde bır yere yerlesemedım ıkıncı tercıhlerde nasıl bır yol cızmelıyım yardımcı olurmusunuz bna

 16. sedat dedi ki:

  benım ygs2 puanım 187.gıtmek ıstedıgım bolumun puanı ıse 192(ozel unıversıte) ek kontenjandan gıtme durumum olur mu acaba?

 17. emre dedi ki:

  ösymenin ön lisans bölümü alan üniversite listesinin açıklamasında ;
  .Kontenjanı merkezi yerleştirme ile dolmuş olup kayıt sonrasında kontenjan açığı bulunan, kontenjanı merkezi
  yerleştirme ile dolmayan yükseköğretim programlarını, hem sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar hem de ilgili puan
  türünde 140,00000 veya daha yüksek puan almış adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.
  Bu tablodaki yükseköğretim programlarına yerleştirmede öncelik sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylara
  verilecektir. Bu haktan yararlanabilecek adaylar kendi alanları ile ilgili yükseköğretim programlarını Tablo
  6C’de bulabileceklerdir.

  ben endüstri meslek lisesi mezunuyum bu sene oldum.bölümüm elektrik elektronik…2 yıllık geçiş hakkımı bölmümü üzerine olan tüm üniversitelerde kullanabliyormuyum…yukarıda öncelik sınavasız geçiş hakkı olan adaylarda kullanılıcaktır diyor…listededeki her üniversite için geçerlimi bu durum?

 18. Berra dedi ki:

  ek tercihlerde iki yıllık bölümlerde pauanımızdan yüksek yerleri yazabiliyo muyuz?

 19. nurhan dedi ki:

  tm2 puanim 297di ben en dusuk yerleri bile yazdim gelmedi ek tercihlerde edebiyati vermeyi dusunuyorum siz bolum iyi mi

 20. muharrem dedi ki:

  ygs 1 puanım 209, meslek lisesi mezunuyum, ek kontenjandan yerleşme olur mu?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.