ÖSYM 2012’de Otomatik Sınav Sistemine Geçiyor

Pazar, 25 Eylül 2011, 14:47 | YGS LYS | 4 Comments
by admin

'Şifre, tezgâhı bozulanların komplosuydu'ÖSYM Başkan Prof. Dr. Ali Demir, Otomatik Sınav Sistemi’ne 2012’de geçileceğini belirtip, “Artık ne şifre, ne kopya, ne de insan hatası olmayacak. Şifre, tezgâhı bozulanların komplosuydu” dedi. Ve şöyle devam etti:

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, 2012’den itibaren, insan hatalarının önleyecek Otomatik Sınav Sistemi’ne geçileceğini açıkladı. Demir, “Artık ne şifre, ne kopya, ne de insan hatası olacak” diyerek, net konuştu. Başkan Demir, görevinin 1’inci yıldönümünde ÖSYM kapılarını ilk kez SABAH’a açtı. Prof. Demir, getirilecek yenisistemle ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

EL DEĞMEDEN SINAV

Hangi soruların sınavda çıkacağına sadece ve sadece bilgisayar karar verecek.Dünyada otomatik sınav, sadece yüksek güvenlikli online sınav yapan ülkelerde kullanılıyor. Sınav sorularını başkan dahil kimse bilmeyecek. Otomasyon sistemi ile sınav, el değmeden hazırlanacak. Sistem her türlü manipülasyonu ortadan kaldırıcak. Sistemi insandan bağımsız hale getireceğiz. Soru havuzumuoluşturduktan sonra elektronik sınav için de denemelere başlayacağız. İstanbul,Ankara, İzmir’de networklar kuruldu. Geçmiş yıllara ait soruları bu bilgisayarlara yükleyeceğiz ve adaylara deneme sınavı yaptıracağız. Elektronik sınava en geç 5 yıl içinde tamamen geçmiş olur. Sınav güvenliğini sağlamak için telefon ve elektronik eşyaların salona girişini yasakladı. Ancak buna rağmen telefon kullanımları oluyor.

TUVALETE JAMMER

Şüpheli bulduğumuz salonlarda ve tuvaletlerde jammer kullanmayı planlıyoruz. Böylelikle adaylara tuvalet izni de vereceğiz. Salonlarda kamera uygulamasını yaygınlaştıracağız. Başkasının yerine sınava girmeyi önlemek için de “Barkod Sistemi” uygulayacağız.

DEĞİŞİMİN SANCISI OLDU

Prof. Demir şifreli sorularla ilgili olarak ise, “Biz değişimin sancını yaşadık. Adaya özgü kitapçık birilerinin çok ciddi tezgâhını bozdu. Siz yeni bir sistem getirdiniz, buna bir tepki, bir bedel olacak. ‘Burada pazar kapandı gidip domates satalım’ demeyecekler. Sonra, iflas etmiş tüccar gibi borç defterini karıştırdılar. 25 yıllık makaleleri, ailemi karıştırdılar. Benim üzerimden saldırarak kaos yaratmak istediler. Bu tezgâhı bozulanların bir komplosuydu. Son 1 yılda yapılan sınavlar Türkiye’de en temiz sınavlardır. Vicdanen rahat olunca pek çok şeyi aşıyorsunuz. “Baba sen yanlış yapmazsın, biz sana güveniyoruz, destekliyoruz, arkandayız” diye destek çıktı” diye konuştu.

SABAH – 25 Eylül 2011

4 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "ÖSYM 2012’de Otomatik Sınav Sistemine Geçiyor"

 1. doğukan gümüş dedi ki:

  bu ülkeye sizin kadar karaktersız ınsanlar bı daha asla gelmez.ulan son 1 yıldkı her sınavda kopya çekılmış sorular önceden dağıtılmış hala ne dıyo herıf bu tayyıpgıller çok tehlıkelı ya….!!!

 2. AZE dedi ki:

  en azından ösym sınavı böyle yapılmalı. bana göre .emeklilik yaşı düşürülmeli. en azından 45 olmalı ki gençlerin önü açılsın.işsizlik azalsın. herkesin emekli maaşı eşit olsun.Türkiye’ nin en küçük ilçelerine bile işsizliği giderecek yatırımlar yapılsın.

 3. AZE dedi ki:

  bence sınavlar evde yapılmalı herkes evinde internetten sınava katılmalı.

 4. melih dedi ki:

  geçen geçti zaten bu saatten sonra olsa ne olacak gecen sınavın ifadesini kim verecek bir çok insanın hakkını yediniz Allah size rahat yüzü göstermesin…

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.