ÖSYM – LYS Sonuçlarını Yanlış Hesapladı – LYS Sonuçları Hatalı

Çarşamba, 21 Temmuz 2010, 13:25 | YGS LYS | 5 Comments
by admin

”2010 ÖSYS Kılavuzu”nda hata olduğunun ortaya çıkmasından şimdi de öğrenciler yeni bir şok yaşıyor. ÖSYM önce sonuçlara ulaşımı engelledi sonra da bir puan türünün başarı sıralamasında hata yapıldığını açıkladı. İşte ayrıntılar:

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM, 2010 Lisan Yerleştirme Sınavı LYS’nin sonuçlarına ulaşımını bir süre engelleyen ÖSYM,”MF-4 Puan Türünde Alanında Başarı Sırası” değerinin yanlış hesaplandığını duyurdu.

“YANLIŞ BELİRLENMİŞ”

ÖSYM’den yapılan açıklamada, “15-20 Temmuz 2010 tarihlerinde adayların internetten öğrendikleri 2010-LYS sonuçlarında yer alan “Y-MF-4 Puan Türünde Alanında Başarı Sırası” değerinin yanlış olduğu belirlenmiştir. Y-MF-4 puanıyla (alanında) tercih yapacak adaylar doğru başarı sıralarını 21 Temmuz 2010 tarihinden itibaren internetten öğrenebilirler. Sonuç belgesinde Y-MF-4 başarı sırasının (alanında) doğru değeri yer alacaktır. denildi.

Bu hatayla 850 bine yakın öğrencinin puanının yanlış hesaplandığı tahmin ediliyor.

“BÜYÜK HATALAR VAR”

Konuyla ilgili olarak Haber 7’ye bilgi veren Rehber Öğretmen Suat Göv, “ÖSYM’nin açıkladığı sonuçlarda ve başarı sıralamasında büyük hatalar var. Kendi öğrencilerim bu tür hatalardan dalyı ÖSYM’ye dilekçe gönderdi. ÖSYM’Nin bugün itibari ile düzeltme yaptığı Y-MF 4 türünde ciddi hatalar tespit etmiştik” diye konuştu.

Geçtiğimiz perşembe günü web istesinden açıklanan LYS sonuçlarına ÖSYM’nin sitesinden bir süre ulaşılamadı. ÖSYM’nin 2010 yılında yaptığı ve 23 sınav sonucunun açıklandığı sayfadan LYS sonuçlarını kontrol etmek isteyenler “Girdiğiniz kriterlere uyan sonuç bulunamadı.” uyarısıyla karşılaştı.

kullan

ÖSYM’nin TC kimlik numarası girilerek sınav sonuçlarının öğrenildiği sorgu sayfasına girenler ise, “İzin verilmeyen kullanım!” uyarısıyla karşılaştı.

kullan

Haber 7

5 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "ÖSYM – LYS Sonuçlarını Yanlış Hesapladı – LYS Sonuçları Hatalı"

 1. fulya liman dedi ki:

  ya benim de netlerim hesapladığımdan farklı geldi matematikten 3 doğrum yanlış olmuş kimyadan 1 doğrum yanlış olmuş biodan da 2 yanlışım doğru olmuş nasıl iş anlamdım hadi diğerlerini yanlış geçirdim diyelim e bioda yanlışlıkla yanlışları da doğru mu geçirdim :S hem de iki tane…

 2. aynur aklan dedi ki:

  benim arkadaşım lys den 77 net yaptı bense 84 ama ondan düşük geldi puanım şaka gibi

 3. Peace dedi ki:

  Türkiye’nin Sistemine Bak Gelişmekte olan ülke Sözünü Doqarken Ezan sesinden Önce Fısıldadınız Kulaqıma. Hala Gelişmekte olan ülke Sözün ileriye qidemedil. bizi avrupa birliqine almamaları cok Doqru.

 4. selçuk binici dedi ki:

  gelde çık bu işin içinden ne güzel alışmıştım şimdi bunu ortaya çıkardınız neye inanacağımım ne yapacağımı bilmiyorum bilen söylesin de hade

 5. selçuk binici dedi ki:

  benim beklediğimden fazl yanlış gelmiş bu konuda ne yapılacağını tam olarak belirtirmisiniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.