Özürlü Memur Adayları Bu Habere Dikkat

Cumartesi, 18 Şubat 2012, 13:08 | Bilgi Paylaşımı | 6 Comments
by admin

Özürlü memur adayları dikkat!29 Nisan’da 81 ilde yapılacak Özürlü Memur Seçme Sınavı’na (ÖMSS),başvurularda dikkat edilmesi gereken konularla ilgili uyarıda bulunuldu.

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, Özürlü Memur Seçme Sınavı’na (ÖMSS) gireceklere gerekli tüm kolaylıklarınsağlanacağını, soruların özürlü gruplarına göre belirleneceğini bildirdi.

Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada,başvurularda dikkat edilmesi gereken konularla ilgili bilgi verdi.

29 Nisan’da 81 ilde yapılacak ÖMSS için başvuruların 20 Şubat-2 Mart tarihleri arasında alınacağını hatırlattan Çiftçi, engelli vatandaşlardan sınavla ilgili çok fazla soru geldiğini belirterek, ”Telefonlarımız kilitleniyor” dedi.

Sınav kılavuzunun ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlandığı anlatan Çiftçi, adaylardan kılavuzu dikkatli incelemelerini istedi. ”Sınavda, görme, işitme, zihinsel ve genel engelli grubu olmak 4 grup olacağını” ifade eden Çiftçi, şöyle devam etti:

”Görmenin içinde az görenler veya daha az görenlere göre sorular farklıpuntolarda sunulacak. Hiç görmüyorsa şekilli soru olmayacak. Tabii tüm sorulariçerik olarak aynı olacak. Yine engelli hiç görmüyorsa refakatçi veya okuyucu isteyebilecek. Bunlar kişinin beyanı doğrultusunda ÖSYM tarafından temin edilecek.”

-Başvurularda dikkat edilecek hususlar-

Çiftçi, ”Sınav için iki başvuru olacak. İlki ön kabul dediğimiz il müdürlüklerimize yapılacak başvuru. İkincisi de ÖSYM’ye yapılacak ve sınav giriş belgesinin de alınacağı başvuru” diye konuştu.

İl müdürlüklerine yapılacak başvurularda engellinin lise diploması ile özürlülük raporuna bakacaklarını ifade eden Çiftçi, şunları kaydetti:

”Rapor mutlaka özürlülük raporu olmalı ve iş göremezlik durumu yüzde 40 ve üzeri olmalı. Bir de özürlülüğün sürekliliği durumu var. Rapor sürekli değilse ve rapor süresi sınav tarihini kapsıyorsa yine sınava girebilirler. Raporda mutlaka ‘aslı gibidir’ kaşesi bulunmalı. Buna çok dikkat edilmeli. Uzmanlarımızca burada bir de özürlü grupları için hazırlanan soru formlarının kişiye uygunluğuna bakılacak. Burada rapor da dikkate alınarak, adayla birlikte uygunluğa karar verilecek. Aday, bu soru formunun kendisine uygunluğuna dair imza atarak, kendisine uygulanabileceğini kabul edecek.”

-Kime, nasıl soru?-

İşitme engelli okulundan mezun olanlar için daha sade sorular hazırlanacağınıvurgulayan Çiftçi, elini kullanamayan bedensel engelliler için ”yazıcı” görevlendirileceğini söyledi. Çiftçi, ”Psikiyatrik tanılı engellilere genel soru formu verilecek. Eğer isterse yalnız başlarına sınava girebilecekler. Genel engelli ise yazıcı, okuyucu desteği isteyebilecek” diye konuştu.

Çiftçi, önceliklerinin kamudaki boş 29 bin kadronun doğru şekilde doldurulması olduğunu kaydederek, ”Biz bu sınavda maksimum kolaylığı uygulayacağız. Sınava çok yoğun başvuru bekliyoruz” dedi.

Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) için başvurular, 20 Şubat-2 Mart tarihleri arasında alınacak. Kura ile atanacak ilkokul mezunları ise 14-25 Mayıs tarihleri arasında başvuru yapacak.

ÖMSS, 29 Nisan’da 81 il merkezinde saat 10.00’da başlayacak ve tek oturumda yapılacak.

AA – 18 Şubat 2012

6 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Özürlü Memur Adayları Bu Habere Dikkat"

 1. cicek dedi ki:

  selam yuzde 46 özurluyum ilkokulmesunuyum kuraya girebilidiye söyliyorlar kazanırsak bulundumuz illerdemi görev veriyorsunuz yoksa deşiklilerdemi merak etim

 2. okan dedi ki:

  ben meslek lisesi mezunuyum yüzde 56 görme dolayı raporum var bizlerde özürlü sınavına girebilirmiyiz bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 3. raşit kör dedi ki:

  internetten başvuru yapabilirmiyiz

 4. aslı dedi ki:

  ya illa yüzde 40 mı olmalı rapor

 5. Yasin dedi ki:

  Kura ile başvuracak olan ilkokul mezunu engellilerin başvuru şartları ve başvuru için gerekli belgeleri söylermisiniz teşekkürler.

 6. mehmet atala dedi ki:

  1978 ığdır doğumluyum 1995,te beri orta pedi özürlüyüm bursada yaşiyorum ortaokul mezunuyum nereye baş vurmam lazım ne yapmalıyım

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.