Özürlü Personel Alımında Özürlü Memur Seçme Sınavı Geliyor

Salı, 2 Ağustos 2011, 19:22 | Bilgi Paylaşımı | 46 Comments
by admin

ImageKamu kurumları, artık özürlü istihdamı için ayrı ayrı sınav yapmak zorunda kalmayacak. Yapılacak merkezi sınavla, özürlü personel istihdamında kadroların boş kalmasına neden olan sıkıntılar ortadan kaldırılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlanan, Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik Taslağı, Bakan Faruk Çelik’in imzasıyla Başbakanlığa gönderdi.
Mevcut uygulamada, kamu kurum ve kuruluşlarının dolu memur kadro sayılarının yüzde 3’ü oranında özürlü memur istihdam etme zorunluluğu bulunuyor. Kamu kurum ve kuruluşları özürlü personel alımı amacıyla Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos ve Ekim-Kasım dönemleri olmak üzere 3 dönemde sınav açabiliyor. Bu dönemlere ilişkin sınav duyuruları ise ilgili kurumlarca Mart, Haziran ve Eylül aylarının son günü itibarıyla Devlet Personel Başkanlığında olacak şekilde gönderiliyor.
Devlet Personel Başkanlığı ise bu duyuruları Resmi Gazete ve ülke çapında tirajı yüksek bir gazetede ilan ediyor. Özürlü personel alımı amacıyla açılan sınavlar ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılıyor.
Maliye, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, ÖSYM Başkanlığı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, Engelliler Konfederasyonu ve Sayıştay’ın görüş ve önerileri de dikkate alınarak hazırlanan yönetmelik taslağı ile kamuda özürlü istihdamında bir dizi değişiklik yapılacak.

Not:Özürlü Personel Alımı Ne Zaman Olacak ?” tarzında sitemize çokça soru gelmektedir. Bu konuda henüz resmî bir açıklama yapılmamıştır. Bir gelişme olduğu takdirde bunu mutlaka duyuracağız. Gelişmeleri yakından takip etmek isteyen ziyaretçilerimiz facebook sayfamızı mutlaka beğensinler. Sayfamız için Tıklayın.

SINAV SONUÇLARI 2 YIL GEÇERLİ
Yönetmelik taslağına göre, Özürlü Memur Seçme Sınavı, merkezi olarak yapılacak, yerleştirmeler de bu sınava ve/veya kura usulüne göre merkezi olarak gerçekleştirilecek.
Sınav, özür grupları itibariyle orta öğretim, önlisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlüler için ayrı ayrı yapılacak. Kura ise devlet memuru olabilmek için asgari eğitim olan ilköğretim ve ilkokul mezunu özürlüler için uygulanacak.
Merkezi sınav, kura ve yerleştirme Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılacak veya Başkanlık adına bir kamu kurum veya kuruluşuna yaptırılacak.
Özürlülerce talep edilmesi halinde merkezi sınavda uygun refakatçi temin edilecek.
Merkezi sınav sonuçları 2 yıl geçerli olacak, ancak bu süre içinde yeni bir sınav yapılamaması durumunda, sınav sonuçlarının geçerliliği, bir sonraki sınava kadar devam edecek.
Yerleştirme işlemi özürlülerin kadro ve kurum tercihlerine göre yılda bir defa yapılacak. Herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar, iki yıl geçmedikçe başka kadrolara yerleştirilemeyecek.
Kamu kurum ve kuruluşları, bir sonraki yılda özür memur alımı yapacakları kadrolarını, atama sonucu göreve başlatılanları, göreve başlamayanları ve diğer bilgileri başkanlığa online gönderecek.

KAMUDA DA SIKINTI VARDI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de, engelli vatandaşların çalışma hayatı içinde yer almalarının büyük önem arz ettiğini söyledi.
Engelli istihdamının artırılması adına son dönemde çeşitli önlemler alındığını dile getiren Çelik, şunları kaydetti:
”Artık kamuda engelli istihdamı konusunda yaşanan tüm sıkıntılar sona erecek. Kamu kurum ve kuruluşları bu yönetmelikten sonra özürlü çalıştırma zorunluluğuna yönelik tüm sorumluluğunu tek elden yerine getirmiş olacak. Bu uygulamayla kurumlar da rahat bir nefes alacak.”

Özürlü Memur Seçme Sınavı Nedir, Özürlü Memur Seçme Sınavları Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak, Özürlü memur Personel Seçme Sınavı Taslağı Ne Zaman Yasalaşacak, Yeni Özürlü Memur Alımı Kanunu

AA – 2 Ağustos 2011

 

46 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Özürlü Personel Alımında Özürlü Memur Seçme Sınavı Geliyor"

 1. harun şahin dedi ki:

  sınav ne zaman ve nasıl haberimiz olacak bilgisi olan varsa söyleyebilir mi ricam etsen

 2. harun şahin dedi ki:

  özürlü alımı bavuruşları ne zaman belli olacak lütfen sizden cevap bekliyorum ***

 3. fatma dedi ki:

  benim % 52 süresi sürekli yazan sağlık sağlı raporum vardı maliye hakem hastaneye gönderdi hakem hastane % 20 verdi şimdi ben bu sınava girebilecekmiyim? bu raporun hangisi geçerli bir bilgisi olan varsa cevaplayabilir mi? ya da ne yapmam lazım?

 4. ilker dedi ki:

  arkadaşlar benim oğlumun heriki kulağanda %45-47 cıvarında işitme kaybı var,ancak sağlık kurulu raporu,%11 gibi verdi.askare almadın ey devlet diyorum özürlü diye , sağlam sıtatüsünde de işe almıyor kimse ne olucak durumu,

 5. mekail dedi ki:

  benim raporum askerlige el yerişli degilim O nasıl olacak ve ben ilk okul mezunuyum çvp istiyorm

 6. SUAT dedi ki:

  Bugün medyada çıkan habere göre ( ÖMSS HAKKINDA )

  ————————————————————————–
  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında imzalanan protokol ile ÖMSS’nin ÖSYM tarafından yapılması kararlaştırılmış ve sınavın 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacağı ilan edilmişti.

  ÖMSS test içerikleri, KPSS’ye paralel olarak, orta öğretim, önlisans ve lisans sınavlarının içerikleriyle aynı olacak ve testler bu kapsamda 60 soruluk genel yetenek ve genel kültür kısımlarından oluşacak. ÖMSS hazırlık kurslarında verilecek eğitimin içeriği de sınav içeriğine paralel olarak, Türkçe, matematik, Atatürk İlkeleri, Türkiye coğrafyası, temel yurttaşlık bilgisi, genel kültür ve genel yetenek konularından oluşacak.

  Sınav dört grupta; genel özürlüler (ortopedik, süreğen, ruhsal ve duygusal, dil ve konuşma bozukluğu olan özürlüler gibi), görme özürlüler, işitme özürlüler ve zihinsel özürlüler kategorilerinde gerçekleştirileceği için sınava yönelik kurslar da buna göre düzenlenecek. Hazırlık kurslarına, lise ve dengi okul mezunu, ön lisans mezunu ve lisans mezunu olanlar başvurabilecek.

  —————————————————————————-

  Suat : bu_benimkaderim@hotmail.com

 7. aslı dedi ki:

  sınav nisanda yapılacakta nereye başvurucaz hıç bır bılgı alamadık nasıl başşvurucaz sınav 2 yılda bır yapılacakmı aslhn_drl@hotmail.com

 8. SUAT dedi ki:

  2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacaktır.

  BASIN DUYURUSU
  (26 Aralık 2011)
  2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS)
  03/10/2011 tarihli ve 28073 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” uyarınca Özürlü Memur Seçme Sınavı Merkezimiz tarafından yapılacaktır.
  2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacaktır.
  Sınava ilişkin başvuru, başvuru merkezleri, başvuru koşulları, sınav, değerlendirme, yerleştirme vb. bilgiler daha sonra Merkezimiz tarafından adayların bilgisine sunulacaktır.

  Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

  ÖSYM BAŞKANLIĞI

  Suat : bu_benimkaderim@hotmail.com

 9. SUAT dedi ki:

  Sinan arkadaşım henüz başvurular başlamadı. Başladığı zaman heryerde bu konu ile haberi okuyabilirsiniz, burda bile… Şu an beklemekteyiz.

 10. sinankuzu dedi ki:

  arkadaşlar biz nereye başvuracağımızı nerden öğreneceyğiz cvp yazarsanız sevirim

 11. SUAT dedi ki:

  İlk ve ortaokul mezunları sınav ile değil kura ile yerleşecek bilginiz olsun.

 12. SUAT dedi ki:

  Henüz başvurular başlamadı. Kadrolarda açıklanmadı. Bu konular netleştiğinde/açıklandığında başvuru şartları ve başvuru yerleride belli olacak inşallah. Ama şu an bir kesinlik/netlik yok henüz. Bekliyoruz…

 13. sinan kuzu dedi ki:

  arkadaşlar ben ilköğretim mezunuyum bizde girecek olursak bu sınavlara nereye başvuru yapacağız lütfen cevap yazın

 14. SUAT dedi ki:

  Aynur hanım, engelli sınavı için rapor yüzdesi en az %40 olması gerekmekte. Dikkat ediniz “işitme kaybı yüzdesi” değil… “vucudunuzun işkaybı oranı”. Siz müracatınızda “ben kamuda işe girmek için alıyorum dediğiniz vakit doktorlar isteğinize uygun şekilde tetkikleri yaparlar ona göre rapor verirler ve gerekli bilgileri raporunuzda belirtirler.

  Sinan bey geçen senede ilkokul mezunları engelli personel alım sınavlarına girdiler, bu senede girecekler büyük bir ihtimalle.

  Bakan Şahin’in açıklamasına göre sınav, 2012 nisan ayında olacakmış. 20 bin engelli kadrosunun açılacağı verilen bilgiler arasında…

  Suat: bu_benimkaderim@hotmail.com

 15. aynur erden dedi ki:

  ben sonradan işitme engelliyim raporum yok acaba raporu sadece işitme oranı olarak mı almalıyım yoksa vucut geneline oranla mı almalıyım hangisi geçerlidir. sağ kulak %50 solkulak%40 işitme kaybı var raporu nerden ve neye göre almalıyım özürüm rapor almama yetiyor mu?

 16. sinan dedi ki:

  gerçekten bu sınava ilköğretim mezunlarıda girebilecek mi arkadaşlar ne olur bir cevab yazın

 17. ömer şahin dedi ki:

  selamun aleyküm.ben %40 özürlüyüm ve askerlikten muaffım.bilgisayar ve tıbbi sekreterlik sertifikam var. bu sertifikalarımla devlet memuru olmak istiyorum ama kps sınavına girib kaç puan almam gerekiyor? ayrıca sınav tarihi nezaman ve hangi sitede yayınlanacak. lütven bir bilgisi olan varsa bizimle paylaşırsa çok sevinirim. şimdiden herkezden allah razı olsun. msn adresim: omer-sahin-61@hotmail.com cevap olarak msn adresime yazabilirsiniz.

 18. kelidddd dedi ki:

  sınav 2012 mayıs ayında olucakmışş.henüz resmi bi açıklama yokken ve henüz soru syaısı formatı belli dğeilken hemen de böyle olucak şöyle olucak demişsiniz üzeyir rumuzlu arkadaşımm.. hiçbirşey belli dğeill. ve bence mayısı bulmayacak sınav inşş..

 19. necip dedi ki:

  ben aydın nazilli den ortepedik özürlüyüm üzeyir bey yukarıda belirtmiş anladıgım kadarıylan 2012 mayıs ayında sınav olcakmıs ve en az da ilk ögretim mecburıyetı varmıs ben ilk ögeretım megzunuyum sınavı kazanırsam hangı bolumdekı ıslerede calısa bılecegım bu sınav konusunda fazla bır bılgım yok bilen arkadaslar yardımcı olursa sevınırım tüm arkadaslara gecmıs olsun dılıyorum sınavda basarılar

 20. ikram.. dedi ki:

  bugün okudum özürlüye ayrı sınav diye ancak sınav tarihi vb.başka açıklama göremedim.bu konuda bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim…

 21. ikram.. dedi ki:

  üzeyir beyin sınav soruları ve süresi ile ilgili söyledikleri doğru mu?50 soru ve 120 dk??

 22. tugba dedi ki:

  ôncelikle herkese iyi akşamlar.üzeyir bey yazmişsiniz ya sinav 2012 mayis ayinda tarihin kesinligi varmi?ayrica tipki kpss kadar çok çalişmalimiyim sizinle görüşmek isterim.

 23. üzeyir dedi ki:

  sınavlara girmiş ve mevzuatı bilen bir kişi olarak öncelikle FATOŞ Hanım ın sorusuna cevap vererek başlamak istiyorum Fatoş hanım önce sınav tarihi açıklanacak sonra sınav başvuruları için belli bir süre tanınacak sonra sınav yapılacak SEDAT Arkadaşın sınav tarihiyle ilgili sormuş olduğu sorunun cevabını öğrenmek için bizzat ANKARA,ya gitmiştim en yetkili kişilerle yapmış olduğum görüşmeler kesin tarih belirtilmese de bana sınavın en erken 2012 yılı mayıs aylarında yapılacağı hususunda izlenim edinmemi sağladı bu arada HALİL Arkadaş sınava katılabilmek için en az ilköğretim mezunu olmak gerekiyor NABİ arkadaşım senin daha önce girmiş olduğun sınavdan almış olduğun puanın geçerliliği maalesef yok merkezi sınava iyi hazırlanmanı tavsiye ediyorum HASAN Arkadaş haberimiz olur olmaz seni ve diğer arkadaşları bilgilendiririz SELO arkadaşın sınav hakkında istemiş olduğu bilgileri sınava girecek olan tüm engelli arkadaşlar için belirtiyorum
  sınav soru sayısı:50 adet
  sınav soru içeriği:türkçe 10adet ,matematik10 adet ,tarih(cumhuriyet tarihi ağırlıklı)10 adet,coğrafya 5adet vatandaşlık bilgileri 5 adet ve görevin niteliğine yönelik sorular 10 adet devlet memuru olmak isteyen arkadaşlar mutlaka 657 sayılı devlet memurları kanunu nu okumalılar
  sınav süresi:120 dakika yani iki saat olup tüm soruları düşünmek için süre yeterli olur
  sınav da:yanlış işaretlenen sorular doğru işaretlenen soruları götürmüyor yani bilmesenizde tüm sorulara işaret koymanız sizin menfaatinize
  Her Engelli arkadaşın sınavda refakatçi isteme hakkı var
  her özür gurubunun soruları zorluk düzeyi bakımından farklı oluyor (görme,işitme,ortopedik,zihinsel) farklı soru düzeyleriyle sınav oluyor
  ayrıca herkese eğitim seviyesine uygun sorular soruluyor lise ön lisans ve lisans düzeyleri ilköğretim mezunları kuraya katılıyor

  • omer dedi ki:

   slm nasılsınızz sızden yardımcı olmanızı ısterım ben 9 senedır raporluyum yuzde 45 var ama bıturlu kadro alamadık oncekı gıbı kpss sınavı varmı yoksa ozurlulere ayrı sınavmı oluyo arkadasım ve nereden nasıl form mu alacagız nasıl olacak

   • omer dedi ki:

    basvuracagız tam olarak formlar mı verılecek yoksa bıryere yada kurulusa kaytmı olacagızzzz

 24. sinan dedi ki:

  YETKİLİLERE SESLENİYORUM Bİ AÇIKLAMA YAPSINLAR SINAV TARİHİ BELLİ OLSUN YETER ARTIK OYALAMAYIN Bİ MAĞDUR İNSANLARIIIIIIIII

 25. fatoş dedi ki:

  sınav başvuruları nezaman bilen yokmu arkadaşlar

 26. ali dedi ki:

  BİZ ENGELLİ MAGIŞI İŞTEMİYORUZZZZ. BİZ ÇALIŞARAK KAZANMAK İŞTİYTORUZZZZ. YETER YA BİZİ İYİCE SALLADINIZ SINAVLARSA YAPIN YOKSA SÖYLEYİN UMUTLANDIRMAYINNN YETERRR BİZ İŞ İŞTİYORUZZZ. HER İNSAN ENGELLİ ADAYIDIR BUNU UNUTMAYINNNNNNNNNN……

 27. cemm dedi ki:

  yetkililer artık dayanacakj gucumuz kalmadı bize iş verin yeter oyaladıgınız

 28. selo dedi ki:

  busınav için birbilgi verin

 29. sedat dedi ki:

  merkez sınav nezaman ekim ayındamı yoksa 2012 temmuz ayındamı yapılacak bilgilendirinsen sevimrim ALLAH HERKEZDEN RAZILOSUN

 30. halil küçükbıyık dedi ki:

  slm arkdaşalar ben niğde halil yuzde 45 ortepeti ozurluyum ilkokul mezunuyum ben hiş sinava gırmedim sedece ozurlu raporum var magaşda alamiyombagkura borcumdan dolayi ben demi kura sistemiyle girecem hiş bilgim yok beni lutfen çaldirin 0***6044563 alah herkese yardim etsin once alah çök zor durumda olanlarin yardimcisi olsun saygilar

  terzi5151@hotmail.com

 31. halil küçükbıyık dedi ki:

  slm arkdaşalar ben niğde halil yuzde 45 ortepeti ozurluyum ilkokul mezunuyum ben hiş sinava gırmedim sedece ozurlu raporum var magaşda alamiyombagkura borcumdan dolayi ben demi kura sistemiyle girecem hiş bilgim yok beni lutfen çaldirin 0***6044563 alah herkese yardim etsin once alah çök zor durumda olanlarin yardimcisi olsun saygilar

 32. yasin dedi ki:

  merhaba arkadaşlar özürlü memur alım sınavı 2011 yılı içerisinde türkiye geneli ösym tarafından merkezi bir sınav yapılacaktır.kazananlar sonra atanacaktır.araştırmalarıma göre.sınava girebilmek için en az %40 vücut fonksiyonlarını kaybetmiş ve devlet hastanesinden %40 çalışır raporu olması gerekir: saygılarımla:yasin edirne

 33. yusuf cankaloğlu dedi ki:

  merhabalar.yüzdeseksen şizofreni hastasıyım.uzun müddet tedavi gördüm.sonun da kendime güvenim gelecek kadar iyileştim ve arrtık asalak gibi değilde kendi paramı hakederek kazanmak istiyorum.bunun için de özürlü imtihanlarına girmek ve memur olmak istiyorum.özürlü imtihan tarihlerini öğrenirsem girebilecek bir sınavım da olacak.böyle saklı gizli değil birden çok gazetede yayınlanması dileğiyle imt.tarihlerinin biran önce açıklanmasını rica ediyorum.selam ve saygılarımla…

 34. tOLGA dedi ki:

  Sınavın ne zaman olacağı hakkında bilgisi olan arkadaş var mı ? bilgisi olan arkadaşların yorum yazması rica olunur.

 35. sinan dedi ki:

  şu sınav nezaman olacak.. lütfen olsun artık

 36. HATİCE İLKNUR TOPUZOĞLU dedi ki:

  Merhaba sitenizi çok beğendim. Başlıca sebebi ” türkçemizi ”en güzel şekilde kullanmayı, gençlerimize teşvik ettiğiniz içindir .Bunun için site kurucusuna çok teşekkür ederim. saygılarlmla…

 37. mahmut dedi ki:

  ya arkadaşlr askerlikten muaf olanlardamı bu sınava girebilir ?

 38. Çilek dedi ki:

  Özürlü alımı bavuruşları ne zamna belli olacak Lütfen sizden cevap beklıyrum

 39. mahmut dedi ki:

  Arkadaşlar askerlikten muaf olanlardamı giriyor bu özürlü sınıfına ?

 40. nabi dedi ki:

  arkadaşlar ben daha önceden %30 özürlüydüm kpss den geçer puan aldım ama yerleşemedim şimdi özrüm %40 aldığım puan hala geçerlimidir yoksa bu sınavlaramı girmem gerekiyor

 41. durmuş dedi ki:

  en gec 2012

 42. Salih dedi ki:

  selam arkadaşlar , bahsi geçen bu sınav İLK ÖNCE ve EN ERKEN bu siteden duyrulacaktır . Halen ses seda yok ama umutla bekliyoruz, hayırlısı olur inşaAllah
  http://www.dpb.gov.tr/

 43. hasan dedi ki:

  selam herkese sizden bir şey rica ediyorum acaba bu 2011 özürlü alımı başvuruları ne zaman olacak sizden haber bekliyorum??????????????

 44. YORGUN dedi ki:

  sınav ne zamn ve nasıl haberimiz olacak bilgisi olan varsa söyleyebilir mi ricam etsem

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.