Pamukkale Hakkında Kısa Yazı

Salı, 25 Mart 2014, 23:16 | Genel | 0 Yorum
by ozden

Pamukkale Neresidir, Pamukkale Hakkında Kısa Yazı

Pamukkale dünyaca ünlü travertenleri ile tanınmaktadır. Bu travertenler sıcak su kaynaklarının traverten yataklarından yüzeye çıkmaları ile meydana gelmektedir. Yer altından gelen sıcak su burada yeryüzüne çıkarak traverten basamaklarına dökülür ve buralarda çökertmeler yapar. Bu su 356 derecedir ve kalsiyum ve hidrokarbonat açısından oldukça zengindir. Kimyasal değişimlerden kaynaklanan karbonat çökeltileri sebebiyle burada zemin sertleşir ve beyaz renge dönüşür.

Bölgede bulunan fay hatları sebebiyle burada 17 adet sıcak su kaynağı yer almaktadır. Pamukkale bu kaynakların en eskileri arasında yer almaktadır. Buradaki su 300 m kadar yol alarak oluşmaktadır.

Pamukkale yurdumuzda her yıl yüzlerde turistin ziyaretine uğramaktadır. Sudaki kirecin çökerek sertleşmesi ve beyaz bir renge bürünmesi bir doğa harikası yaratmakta ve yerli yabancı tüm turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Pamukkale İle İlgili Bilgi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.