Pastörizasyonu kim buldu, pastörizasyonun icadı

Perşembe, 19 Ocak 2012, 10:19 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Pastörizasyon nezaman bulundu, Pastörizasyon hakkında bilgi, pastörizasyonu kim ne zaman buldu

19. yüzyılda, sirke ve şarabın mayalanması ve süt ekşimesi, kimyasal birer olay olarak kabul ediliyordu. 1860 yılında, Fransız bilim adamı Louis Pasteur, bir kez kaynatıldıktan sorna, ancak havayla temas ettirildiği takdirde bozulabileceklerini kanıtladı. Böylece, bozulmaya havadaki bazı mikroorganizmaların yol açtığı da anlaşılmış oldu. 1862 yılında Pasteur, 70 santigrat dereceye kadar kaynatılan sütün içindeki mikropların öldüğünü, ancak sütün tadında bir değişiklik olmadığını ve aynı tadla birkaç gün bozulmadan kalabileceğini gösterdi. Pastörizasyon adı verilen bu ısıtma işleminin, inek sütüyle bulaşan çok önemli iki hastalık olan verem ve brusella hastalığına yol açan mikropları da öldürdüğü zamanla anlaşıldı ve pastörizasyon işleminin önemi böylece artmış oldu.

 

————————————————————————————————————————————————————-

 Pastörizasyonu kim buldu, pastörizasyonun icadı Pastörizasyon nezaman bulundu, Pastörizasyon hakkında bilgi, pastörizasyonu kim ne zaman buldu 19. yüzyılda, sirke ve şarabın mayalanması ve süt ekşimesi, Pastörizasyon hakkında bilgi, Pastörizasyon nezaman bulundu, pastörizasyonu kim ne zaman buldu

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.