Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler

Salı, 2 Kasım 2010, 18:57 | Bilgi Paylaşımı | 4 Comments
by admin

Üniversiteye hazırlık sürecinde meslek seçiminde,doğru tercih yapmak çok önemlidir.Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği hakkında çeşitli ve güvenilir kaynaklardan gerekli bilgileri ve bölümün puanlarını derledik. Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği mesleğine karar vermeden önce bu bilgileri göz önünde bulundurmanın faydalı olacağını düşünüyoruz…

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

Genel Tanım:

Petrolün ve doğalgazın bulunması, çıkarılması ve üretim alanlarında çalışacak mühendisleri yetiştirmeyi amaçlayan bir programdır.

Faaliyet Alanları:

Petrol ve Doğalgaz mühendisi, petrol yataklarının bulunması, çıkarılması ve üretimi, jeotermal kaynakların bulunması vb. konularda faaliyet gösteren kuruluşlarda görev alırlar. Sahada Sondaj Mühendisi, Üretim Mühendisi, Rezervuar Mühendisi, bankalarda Yatırım Mühendisi olarak görev alabilirler.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Petrol ve Doğalgaz Mühendisleri, Enerji Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde, TPAO ve ona bağlı şirketlerde; özel petrol şirketlerinde, MTA, DSİ ve BOTAŞ’ta çalışabilmektedirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Bu alanda yapılan yatırımların artması bu mühendisliği olumlu etkileyecektir.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

Sayısal düşünme gücüne sahip olması

Bir işi planlayıp uygulamaya koyabilmesi

Bir konuyu derinlemesine araştırma isteği olması

Tertipli ve düzenli çalışma alışkanlığının olması

İyi gözlem yapabilmesi

Yaratıcı olması

Ayrıntılara dikkat etmesi gerekir.

PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSLİĞİ (MF–4)

ÜNİVERSİTE ADI Öğretim Şekli 2009 TABAN PUAN 2009 0,8 BAŞ SIRA 2010 TAHMİNİ P.
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) 340,961 16,600 515,927
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 334,916 23,100 506,780
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) KKTC KAMPUSU(Burslu) 308,278 60,200 466,473
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) KKTC KAMPUSU 201,787 371,000 305,335
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) KKTC KAMPUSU

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Mesleği İş İmkanları – Olanakları, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Puan Türü Nedir, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Taban Puanları 2015 – 2011, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Çalışma Alanları ve Koşulları Şartları, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Kazanç Durumu, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Mesleği Çalışma Koşulları – Şartları, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Mesleği İş Alanları, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Mesleği Maaşları, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Mesleği Özellikleri ve Zorlukları, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Mesleğini Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalıdır, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Mesleğinin Geleceği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Meslek Rehberi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Nedir, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Nedir – Bölümü Hakkında Bilgi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

Eokulegitim.com

4 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler"

 1. fatih dedi ki:

  o senin hayatın demekki ünide derslerine calışmamşsın abim odtü petrol doğalgazı bitirdi.2000 dolarla işe basladı türkiyede simdi avusturyaya 9000 dolarla işte tavsiye ederim

 2. atabey dedi ki:

  odtü petrolden mezunum, kesinlikle önermiyorum.. önerenlere de şaşırıyorum. o puanla güzel yerlere girebilirken hayatınızı karartmayın.. özellikle kızlar kesinlikle yazmasın. ben 2 yılda iş buldum erkek olduğum halde, kız arkadaşlarımın bazıları bankacı oldu, bazıları ingilizce öğretmenliği yapıyor (asgari ücretten bile az maaş alarak)..

 3. Mustafa kara dedi ki:

  Çok güzel bir meslek ve tavsiye ederim

 4. merve dedi ki:

  güzel bölüm ama kızlara önermiyorum…………………………….

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.