Pierre Poiret Kimdir

Cuma, 17 Mayıs 2013, 13:37 | Genel | 0 Yorum
by editor

Pierre Poiret Kimdir, Pierre Poiret Hayatı Biyografi

Fransız, filozof, tanrı bilimci. Alman­ya’da Gizemcilik’i yayanlardandır.

15 Nisan 1646’da Metz’de doğdu, 21 Mayıs 1719’da Rhynsburg’da öldü. Önceleri ressam olarak yetiştirildi. Ancak Descartes’ın görüşlerini öğrendikten sonra felsefeye yöneldi, İsviçre’nin Bale (Basel) kentine giderek üniversitedeki dersleri izledi. Bura­dan Almanya’ya geçti. Heidelberg’de bulunduğu yıllarda dine bağlandı. Rahip olarak görev aldığı Hamburg kentinde gizemci ve dinginci akımları benimsedi. 1688’de yönetimin tepkisiyle karşılaşınca Hamburg’dan ayrılarak Rhunsbure’a gitmek zorunda kaldı.

Dinginci ve gizemci öğretilerin Almanya’ya yayıl­masında etkili olan Poiret felsefede Descartes’ı izlemiştir. Descartes adına Spinoza’nın felsefesini eleştirmiş ve bu felsefenin insanı tanrıtanımazlığa götürdüğünü öne sürmüştür. Poiret’ye göre insan anlığı üç yetiye ayrılır: Tanrısal tin, algı ve us. İnsan anlığındaki hayvansal yön olan algı duyum ya da dış dünyanın etkilerinden kaynaklanır. Us ise insana özgü bir yetidir. İnsan bu yetisiyle düşüncelerini oluşturur. Tanrısal tin, Tann’dan kaynaklanan etkileri algılama yetişidir. Algı ve tanrısal tin edilgin, us ise etkindir. Poiret, bu üç yetiye, içe doğuş anlamına gelen, üç ışının karşılık olduğunu öne sürmüştür. Bunlara sırasıyla, Tanrısal ışın, us ışını ve duyu ışını adını verir. İlkini izleyen insan tanrı bilimci, ikincisini izleyen filozof, üçüncüsünü izleyen de, ona göre doğal insandır. Ahlak ve bilgi alanında yetkinlik bu üç yetiyi bir arada kullanabilmekle sağlanır.

Eserleri (başlıca): Cogitationum Rationalum de Deo, 1677, (“Tanrı Konusunda Ussal Düşünce”); Oeconomie Divine, 1692, (“Tanrısal Ekonomi”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.