Pol Pot Kimdir

Cumartesi, 18 Mayıs 2013, 15:46 | Genel | 0 Yorum
by editor

Pol Pot Kimdir, Pol Pot Hayatı Biyografi

Kamboçyalı siyaset adamı. 1976-1979 arasında başbakanlık yapmıştır.19 Mayıs 1928’de Kompong Thom’da doğdu. Kimi kaynaklar doğum yılını 1925 olarak vermekte­dir. Asıl adı Salot Saridir. 1976’da Pol Pot adını aldı. Bir köylü ailesinin oğluydu. Ortaöğrenimini tamam­ladıktan sonra Kamboçya’nın (Kampuçya) başkenti Pnom Penh’te bir teknik okulda bir yıl öğrenim gördü. 1946’da Ho Şi Minh önderliğindeki Çin Hindi Komünist Partisi’ne girdi ve Fransız sömürge yönetimine karşı mücadeleye başladı. 1949’da aldığı

bir bursla Ecole Française de Radio-Electricite’de okumak üzere Paris’e gitti. Burada Kmer Öğrenci Derneği’nin etkinliklerine katıldı. Bu nedenle okulda başarısızlığa uğrayarak bursu kesilince Ocak 1953’de Pnom Penh’e geri döndü. 1954’teki Cenevre Konfe­ransıyla Kamboçya, Vietnam ve Laos’un bağımsızlı­ğının onaylanmasından sonra kurulan Kmer Halk Partisi’ne (Pracheachon) katıldı ve Norodom Silıanuk yönetimine karşı muhalefet etmeye başladı. 1954- 1963 arasında Pnom Penh’de bir özel okulda tarih ve coğrafya dersleri verdi.

Aralık 1979’da Kiyö Sampfan, Pol Pot’un yerine başbakan oldu. Pol Pot da Ulusal Ordu Yüksek Komisyonu başkanlığını üstlendi. Yönetime karşı mücadele eden Kızıl Kmerler, antikomünist gerillalar ve Sihanuk yanlıları arasında bir ittifak kurulabilmesi için görüşmelerin yapıldığı 1981 yılında Komünist Partinin dağıtıldığı açıklandı. Bu tarihe değin parti­nin genel sekreterliğini yürütmüş olan Pol Pot’un hareket içinde fazla bir etkisi kalmadı.

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.