Prof. Dr. Sevda Şener Kimdir

Salı, 5 Haziran 2012, 0:23 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by eokulyaz

Prof. Dr. Sevda Şener Hayatı Hakkında Bilgi

Prof. Dr. Sevda Şener Kimdir

Prof. Dr. Sevda Şener Biyografisi

Yazar ve Araştırmacı Prof. Dr. Sevda Şener, 1928 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerindeki devlet okullarında, orta öğrenimini Ankara Maarif Koleji ve Eskişehir Lisesi’nde yaptı. 1950’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Bir süre Anadolu’da görev yaptıktan sonra açılan sınavı kazanarak  Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde açılan Tiyatro Enstitüsü’ne asistan olarak başladı.

 

1962’de “Musahipzade Celal ve Tiyatrosu” konulu tezi ile doktor unvanı aldı. Tiyatro bilimi konusunda bilgisini geliştirmek üzere Bristol Üniversitesi’nin Dram Bölümü’nde iki dönem, Viyana Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’nde de bir dönem seminerlere ve derslere katılan Şener, daha sonra DTCF Tiyatro Kürsüsü’nde doçent (1967) ve profesör (1972) ünvanlarını aldı.

 

1976-1981 ve 1985-1993 yıllarında DTCF Tiyatro Bölümü başkanı olarak görev yaptı. 1995 yılında DTCF Tiyatro Bölüm Başkanlığı görevinden emekli oldu. Birçok ilde, üniversiteler ve çeşitli kültür – sanat kurumn ve kuruluşlarının düzenlediği sempozyum, seminer, panel ve açık oturumlara katıldı, bildiri ve konferanslar verdi, radyo ve televizyon konuşmaları yaptı. Tiyatro kuramları, dramaturji, eleştiri kuramları, estetik, çağdaş sanat, modern ve modern sonrası tiyatro konularında eğitmenlik yaptı.

 

Yapıtlarında titiz gerçekçi ve akıcı bir dil ile Türk Tiyatosu’nun dönemlerini işledi. Devinimin kaynakların, her yönüyle insanı ve bir tiyatro yapıtında iletinin yansıtılması yollarını araştırdı. Tiyatro tarihini, kuramlarını ve akımlarını okurlara sundu. Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanmış çok sayıda araştırma, inceleme, eleştiri yazıları, makaleleri, bildirileri olan Şener, Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Türkiye Milli Merkezi (ITI), Tiyatro Eleştirmenleri Derneği, Felsefe Kurumu, Dil Derneği, Edebiyatçılar Derneği üyesidir.

 

Aldığı Ödüller
1999  Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü
1990  Avni Dilligil Jüri Özel Ödülü, Tiyatro ve Televizyon Yazarları Derneği Hizmet Ödülü
1992  İtalya Adelaide Ristori Ödülü
1993  Kültür Bakanlığı Tiyatro Eleştiri, İnceleme ve Araştırma Ödülü
1994  Nisa Serezli Tiyatroda Yılın Kadını Ödülü
2002  Ankara Sanat Kurumu Onur Ödülü
2004  Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Emek Ödülü

 

Eserleri
1963  Musahipzade Celal ve Tiyatrosu
1971  Çağdaş Türk Tiyatrosunda Ahlak, Ekonomi, Kültür Sorunları
1972  Çağdaş Türk Tiyatrosunda İnsan
1982  Dünden Bugüne Tiyatro Düşüncesi
1993  Oyundan Düşünceye
1997  Yaşamın Kırılma Noktasında Dram Sanatı
1999  Cumhuriyetin 75. Yılında Türk Tiyatrosu
2002  Nâzım Hikmet’in Oyun Yazarlığı
2003  İnsanı Geçitlerde Sınayan Sanat Dram Sanatı

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.