Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi

Cuma, 21 Temmuz 2017, 15:03 | Bilgi Paylaşımı | 2 Comments
by admin

Üniversite sınavına hazırlanan ve Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Bu bölümde, Önasya ülkeleri ve özellikle en önemli bir parçası olan Anadolu’nun ön tarih (protohistorya) ve tarih (historia) çağlarındaki arkeolojisi okutulur. Güney ve Kuzey Mezopotamya’da gelişen ve geniş bir etki alanı olan Sümer, Akad, eski Babil ve Asur sanatları, ayrıntılı bir şekilde incelenir. Çivi yazısı kullanılan bu kavimlerin bıraktığı maddi kültür kalıntıları her turlu kronolojik bir düzen içerisinde, karsılaştırılarak incelenir. Ön-asya ülkeleri içinde, coğrafi konumu nedeniyle kilit noktası niteliğindeki Anadolu’nun ön tarih ve tarih çağlarının başlangıcından, M.Ö.6.yüzyılın ortalarına kadar gecen zaman içindeki arkeolojisi (neolitik, kalkolitik, eski tunç çağı kültürleriyle Asur ticaret kolonileri, Hitit, Geç Hitit, Urartu ve Frig dönemleri) okutulan derslerin en önemli kesimini oluşturur. Anadolu’nun, doğu ve batı arasındaki durumu yerli sanatı, komsu ülkelerle olan sanat alışverişi ve Anadolu-Ege, Anadolu-Kıbrıs ilişkileri eski Suriye ve İran arkeolojisi üzerinde de ayrıntılı bir şekilde durulur.

Çalışma Alanları:

Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi programını bitirenler “Arkeolog” unvanı ile görev yaparlar. Arkeologlar “Teknik Eleman” sınıfından sayılmaktadır. Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi mezunlarının en temel çalışma alanı müzelerdir.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Tarih ve kültür konularına meraklı ve bu alanlarda başarılı olması
İyi bir gözlemci, araştırmacı, sabırlı ve açık havada çalışmaktan hoşlanan biri olması
Sözel düşünme, neden – sonuç ilişkisini ortaya çıkarabilme gücüne sahip ve bedence sağlam olması gerekir.

PROTOHİSTORYA VE ÖN ASYA ARKELOJİSİ (TM–3)

ÜNİVERSİTE TABAN P B SIRASI
İSTANBUL Ü. 331,122 246.280
ANKARA Ü. 330,107 250.004
EGE Ü. (İZMİR) 318,58 292.659

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Nedir, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Ne İş Yapar, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Maaşları, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Puan Türü, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi İş İmkanları, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi İş Çalışma Alanları, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Mesleği Hakkında Bilgiler, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümünün Geleceği, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi İçin Kaç Puan Gerekir, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Tanıtımı, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Taban Puanları 2016 2017,Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Mezunları Ne İş Yaparlar,Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü İş Olanakları, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi İş Bulma Durumu,Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü Olan Üniversiteler

Tagged with:

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi"

  1. Bade dedi ki:

    Öyle bir ihtimal yok üzgünüm

  2. rabia dedi ki:

    merhaba acaba bu bölümü okusam iş bulma ihtimalim nasıl

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.