Prut Savaşı Kimler Arasında Yapılmıştır Tarihi ve Önemi

Perşembe, 25 Mayıs 2017, 16:33 | Ödev | 0 Yorum
by ozge2017

Bu yazımızda, sizlere Prut Savaşı Kimler Arasında Yapılmıştır Tarihi ve Önemi Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

prut savaşı ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı Devleti’nin Avrupa’da toprak kaybettiği ilk anlaşma olan Karlofça Antlaşması’nın imzalanmasından sadece bir yıl sonra, Rusya ile İstanbul Antlaşması imzalanmıştır. Anlaşma dahilinde Azak Kalesi gibi stratejik bir nokta Ruslara bırakılmış ve bu sayede Rusya, sıcak denizlere inme hayalini gerçekleştirmeye yaklaşmıştır.

Yaşanan bu kayıbın ardından Rusya ve Osmanlı arasındaki çekişmeler devam etmiş, sonucunda 1711 yılında iki taraf, tekrardan Prut Savaşı’nda karşı karşıya gelmişlerdir. Yaşanan savaşta Osmanlı Devleti zaferi elde etmiş ve 1700 yılında Rusya’ya verdiği toprakları geri almayı başarmıştır. Bu savaş ile birlikte Osmanlı Devleti içerisinde artık yeniliklerin son derece gerekli olduğu düşüncesi yayılmaya başlamıştır.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.