Puanı Düşük Olan Öğrenciler Tercihlerini Nasıl Yapmalı – YGS LYS

Perşembe, 27 Temmuz 2017, 13:49 | YGS LYS | 78 Comments
by admin

Tercihlerle ilgili yazılar ve programlar genelde hep durumu iyi olan öğrencilere yöneliktir. Verilen taktikler ve tüyolar başarılı öğrencilerin işine yarar.

2010 Üniversite Tercih Rehberi – 4

Rehberlik Uzmanı Mehmet Teber’in yazı dizisi

Başarı sırası ve puanı yüksek olan öğrencilerin tercih süreci genelde kolay geçer. Çünkü bu öğrenciler “Acaba nereye yerleşsem?” diye düşünür. Hâlbuki tam sınırda olan, sıralaması gerilerde bulunan öğrencilerin derdi daha büyüktür. Onlar “Acaba yerleşebilir miyim?” sorusunu sorarlar. Tercihlerle ilgili yazılar ve programlar genelde hep durumu iyi olan öğrencilere yöneliktir. Verilen taktikler ve tüyolar başarılı öğrencilerin işine yarar.

Biz bu yazımızda puanı düşük olan, “Acaba yerleşebilir miyim?” diye düşünen öğrencilere yol göstereceğiz.

Yeni Açılan Üniversiteler ve Bölümler

Yeni açılan bölümler, puanı düşük olan öğrenciler için fırsatlardan bir tanesidir. Bu bölümler yeni açıldığı için puanları yoktur. Genelde tercih programlarında alt sıralarda yer alır. Yüksek puan alıp da tercih yapmak isteyen öğrencilerin pek dikkatini çekmez. Yeni açılan bölümler bu nedenle bir fırsattır.

Bununla beraber yeni açılan üniversitelerin nasıl eğitim verdiğinden emin olmayan öğrenciler bu üniversiteleri pek tercih etmez. “Daha sistemi oturmamıştır.”, “Köklü üniversiteleri tercih etmek daha iyidir” gibi düşüncelere sahip olan birçok öğrenci bu üniversitelere yönelmez. Dolayısı ile düşük puan alan öğrencilerin bu üniversitelere yerleşme ihtimalleri daha yüksektir. Bu sene birçok yeni devlet ve vakıf üniversitesi açılmıştır. Bu üniversitelerden tercih yapmak yerleşme şansınızı arttıracaktır.

Bu nedenle yeni açılan üniversitelere ve bölümlere tercih listenizde yer vermenizde fayda vardır. Bu üniversitelere ve bölümlere ÖSYM’nin rehberlik portalından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2009’da Kontenjanı Boş Kalan Bölümler

Birçok bölümün 2009 yılında kontenjanları boş kaldı. Bu şu anlama geliyor: Eğer 180 baraj puanı geçip bu bölümü tercih ederseniz yerleşme ihtimaliniz yüksek. Bu bölümlerin takipçisi olarak tercih listenizde 2009 yılında kontenjanını dolduramayan bölümlere yer vermek yerleşme ihtimalinizi yükseltecektir. Mesela Fizik, Kimya ve Biyoloji bölümlerinin kontenjanı geçen sene dolmamıştır.  Bu bölümlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Puan Türü Değişenler

Bazı bölümlerin puan türü bir seneden diğer seneye geçerken değişir. Puan türü değiştiği için kılavuzda puansız olarak yer alır ve genelde gözden kaçırılır. Bu bölümleri tercih etmek de yerleşme şansızını yükseltir. ÖSYM’nin rehberlik portalı bu konuda da size yardımcı olacaktır.

İkinci Öğretimler

İkinci öğretimler, eğitimlerini akşam veren bölümlerdir. Bu bölümler pek tercih edilmezler. Hem eğitimlerin akşam olması hem de harçlarının yüksek olması öğrencileri bu bölümlerden uzak tutar. Eğer sevdiğiniz bir bölümün ikinci öğretimini okumak size cazip geliyorsa tercih listenizde ikinci öğretimlere yer verebilirsiniz. İkinci öğretimin ücretlerine kılavuzun 235. Sayfasından ulaşabilirsiniz.

Vakıf Üniversiteleri

Vakıf üniversitelerinin şartları çok iyileşmesine rağmen genelde öğrenciler bu üniversitelerden uzak dururlar. Özellikle vakıf üniversitelerinin “tam burslu”, “% 50 burslu” bölümlerini tercih ederek yerleşme ihtimalinizi yine yükseltebilirsiniz.

Bulunduğunuz şehrin dışında bir üniversite okumaktansa bulunduğunuz ilde % 50 bursla okumak daha karlıdır. Çünkü şehir dışında okuyan bir öğrencinin kira, gıda ve kırtasiye masrafı en az 500-600 liradır. Birçok üniversitenin % 50’li burslu bölümleri de zaten aynı paraya kayıt almaktadır. Bu parayı bulunduğunuz ildeki vakıf üniversitesine vererek evden gidip gelebilirsiniz.

YGS ile Öğrenci Alan Bölümler

Her alanın (TM, TS, MF) mutlaka YGS puanı ile öğrenci olan lisans fakülteleri de bulunmaktadır. LYS puanı ile öğrenci alan Halkla İlişkiler bölümü olduğu gibi YGS puanı ile öğrenci alanı da vardır. Hakeza İnsan Kaynakları da aynı konumdadır. Kendi alanınızda olup da YGS puanı ile öğrenci alan 4 veya daha fazla yıllık lisans bölümlerini tercih ederek yerleşme şansınızı arttırabilirsiniz. Kendi alanınızdaki YGS bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Aman Dikkat!

Bir üniversiteye yerleşeyim diye uğraşırken sakın tercih listenizde okumak istemeyeceğiniz bölüme, gitmek istemeyeceğiniz şehre yer vermeyin. Tercih listenizdeki her bölüm ve şehir isteyerek gideceğiniz yerler olsun.

Tagged with: , , ,

78 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Puanı Düşük Olan Öğrenciler Tercihlerini Nasıl Yapmalı – YGS LYS"

 1. ırmak dedi ki:

  İnanmak başarının yarısıdır yola devam edin

 2. Deenniiizz dedi ki:

  Ygs3- 233
  Ygs4- 230
  Ygs5- 233
  Hangi bölümü tutturabilirim. Devlet üniversitesi istiyorum

 3. Gamze dedi ki:

  Ben napayim lys de 30 dogru yaptim 4 yanlis 1 dogru goturur benim 12 dogrumu goturdu goturmesedi su 230 puanla bir yerlere yerlesecektim dunyaya geldigime pismanim sasirmis durumdayim

 4. ela dedi ki:

  Merhaba kader arkadaşlarim aranizda kader varsa tanimiyorum ben kendime kötü diyordum Benden daha kötüleride varmiş (kötülere bişi olmazz) dur beddua edesim geldi inşallah ayni universitede görüşûrüz (kazanmasak dahi univesteyi göresim geldide uğrayayim demek için değil bu duam hayirlisiyla kazanmak icin

 5. ölümlü dedi ki:

  puanım 200 ne yapcam bu sıstem benı canımdan edecek…

 6. Fatma dedi ki:

  Benim tm3 siralamam 550.000 4 yıllık gelir mi :( cevappp

 7. Sinem dedi ki:

  Lutfen yardim edin benim TS2puanim 269 ne yapabilirim hangi bolum gelir

 8. Shr kfy dedi ki:

  Dil 1 puanım 230 ne yapabilirim?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.