Sponsorlu bağlantılar

Puanı Düşük Olan Öğrenciler Tercihlerini Nasıl Yapmalı – YGS LYS

Salı, 10 Mayıs 2016, 19:58 | YGS LYS | 63 Comments
by admin

Tercihlerle ilgili yazılar ve programlar genelde hep durumu iyi olan öğrencilere yöneliktir. Verilen taktikler ve tüyolar başarılı öğrencilerin işine yarar.

2010 Üniversite Tercih Rehberi – 4

Rehberlik Uzmanı Mehmet Teber’in yazı dizisi

Başarı sırası ve puanı yüksek olan öğrencilerin tercih süreci genelde kolay geçer. Çünkü bu öğrenciler “Acaba nereye yerleşsem?” diye düşünür. Hâlbuki tam sınırda olan, sıralaması gerilerde bulunan öğrencilerin derdi daha büyüktür. Onlar “Acaba yerleşebilir miyim?” sorusunu sorarlar. Tercihlerle ilgili yazılar ve programlar genelde hep durumu iyi olan öğrencilere yöneliktir. Verilen taktikler ve tüyolar başarılı öğrencilerin işine yarar.

Biz bu yazımızda puanı düşük olan, “Acaba yerleşebilir miyim?” diye düşünen öğrencilere yol göstereceğiz.

Yeni Açılan Üniversiteler ve Bölümler

Yeni açılan bölümler, puanı düşük olan öğrenciler için fırsatlardan bir tanesidir. Bu bölümler yeni açıldığı için puanları yoktur. Genelde tercih programlarında alt sıralarda yer alır. Yüksek puan alıp da tercih yapmak isteyen öğrencilerin pek dikkatini çekmez. Yeni açılan bölümler bu nedenle bir fırsattır.

Bununla beraber yeni açılan üniversitelerin nasıl eğitim verdiğinden emin olmayan öğrenciler bu üniversiteleri pek tercih etmez. “Daha sistemi oturmamıştır.”, “Köklü üniversiteleri tercih etmek daha iyidir” gibi düşüncelere sahip olan birçok öğrenci bu üniversitelere yönelmez. Dolayısı ile düşük puan alan öğrencilerin bu üniversitelere yerleşme ihtimalleri daha yüksektir. Bu sene birçok yeni devlet ve vakıf üniversitesi açılmıştır. Bu üniversitelerden tercih yapmak yerleşme şansınızı arttıracaktır.

Bu nedenle yeni açılan üniversitelere ve bölümlere tercih listenizde yer vermenizde fayda vardır. Bu üniversitelere ve bölümlere ÖSYM’nin rehberlik portalından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2009’da Kontenjanı Boş Kalan Bölümler

Birçok bölümün 2009 yılında kontenjanları boş kaldı. Bu şu anlama geliyor: Eğer 180 baraj puanı geçip bu bölümü tercih ederseniz yerleşme ihtimaliniz yüksek. Bu bölümlerin takipçisi olarak tercih listenizde 2009 yılında kontenjanını dolduramayan bölümlere yer vermek yerleşme ihtimalinizi yükseltecektir. Mesela Fizik, Kimya ve Biyoloji bölümlerinin kontenjanı geçen sene dolmamıştır.  Bu bölümlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Puan Türü Değişenler

Bazı bölümlerin puan türü bir seneden diğer seneye geçerken değişir. Puan türü değiştiği için kılavuzda puansız olarak yer alır ve genelde gözden kaçırılır. Bu bölümleri tercih etmek de yerleşme şansızını yükseltir. ÖSYM’nin rehberlik portalı bu konuda da size yardımcı olacaktır.

İkinci Öğretimler

İkinci öğretimler, eğitimlerini akşam veren bölümlerdir. Bu bölümler pek tercih edilmezler. Hem eğitimlerin akşam olması hem de harçlarının yüksek olması öğrencileri bu bölümlerden uzak tutar. Eğer sevdiğiniz bir bölümün ikinci öğretimini okumak size cazip geliyorsa tercih listenizde ikinci öğretimlere yer verebilirsiniz. İkinci öğretimin ücretlerine kılavuzun 235. Sayfasından ulaşabilirsiniz.

Vakıf Üniversiteleri

Vakıf üniversitelerinin şartları çok iyileşmesine rağmen genelde öğrenciler bu üniversitelerden uzak dururlar. Özellikle vakıf üniversitelerinin “tam burslu”, “% 50 burslu” bölümlerini tercih ederek yerleşme ihtimalinizi yine yükseltebilirsiniz.

Bulunduğunuz şehrin dışında bir üniversite okumaktansa bulunduğunuz ilde % 50 bursla okumak daha karlıdır. Çünkü şehir dışında okuyan bir öğrencinin kira, gıda ve kırtasiye masrafı en az 500-600 liradır. Birçok üniversitenin % 50’li burslu bölümleri de zaten aynı paraya kayıt almaktadır. Bu parayı bulunduğunuz ildeki vakıf üniversitesine vererek evden gidip gelebilirsiniz.

YGS ile Öğrenci Alan Bölümler

Her alanın (TM, TS, MF) mutlaka YGS puanı ile öğrenci olan lisans fakülteleri de bulunmaktadır. LYS puanı ile öğrenci alan Halkla İlişkiler bölümü olduğu gibi YGS puanı ile öğrenci alanı da vardır. Hakeza İnsan Kaynakları da aynı konumdadır. Kendi alanınızda olup da YGS puanı ile öğrenci alan 4 veya daha fazla yıllık lisans bölümlerini tercih ederek yerleşme şansınızı arttırabilirsiniz. Kendi alanınızdaki YGS bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Aman Dikkat!

Bir üniversiteye yerleşeyim diye uğraşırken sakın tercih listenizde okumak istemeyeceğiniz bölüme, gitmek istemeyeceğiniz şehre yer vermeyin. Tercih listenizdeki her bölüm ve şehir isteyerek gideceğiniz yerler olsun.

Tagged with: , , ,

63 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Puanı Düşük Olan Öğrenciler Tercihlerini Nasıl Yapmalı – YGS LYS"

 1. selinay diyor ki:

  Meraba ben lise ikiye gidiyorum derslerim cokda iyi sayilmaz suan icin bir. Meslek dusuncem yok ama cokda yuksek bir puan alacagimi dusunmuyorum sizce dusuk puanli iyi meslek hangisi secmeliyim?

 2. Ezgi diyor ki:

  Meraba benim puanim cok dusuk 200 bu puanla girebilicegim 4 yillikherhangi bi universite varmi acaba

  • Mücahit diyor ki:

   Hiç sansı yok bi ihtimal şırnak diyarbakır

   • Sevgi diyor ki:

    Diyarbakırı hafife almşşsn gayet güzel şehir büyük gelişmiş şehir ve kalitesi de yüksek bir üniversiteye sahip (dicle)…
    Bizzat orda 5 yıl kaldm diş hekimliği okudum bir İstanbullu olarak Diyarbakır’a ikinci memleketmm derim hala havası suyu insanlarının sıcaklığı tüter bende

  • yeliz diyor ki:

   Bence iyice arastirip iyi bir meslek secmelisin pek bolumlerin adlarini bilmiyorum ama isletme secebilirsin yada tapu kadastro duyduguma gore bayagi acik varmis iyide maasi BOL ŞANS

  • pembe panteriniz diyor ki:

   İki eylul universitesi yada eskisehir anadolu universitesi CNM☺☺☺☺

 3. meryem diyor ki:

  mrb. benim notum oldukca dusuk 235 sizce bu puanla gidebilecegim 4yillik bi universite var mi??? acil yardim eder misiniz???

 4. bşr diyor ki:

  ben istediğim bölümü 8 puanla kaçırıyorum tercihlerimde ik sıraya yazsam yerleşebilirmiyim lütfen yardımcı olun

 5. büşra diyor ki:

  ygs 6’ım 218 sinop üniversitesi ise 270 puan tercih listeme yazsam kazanma şansım var mı lütfen yardım edin

 6. Zeynep diyor ki:

  Hocam tm 3 puanim 204 bin tm 2 puanım 220 bin tm 1 puanım 242 Bin hangi bölümleri yazmam daha iyi olur

 7. BEEENNNN diyor ki:

  HANGI BOLUM OLURSA OLSUN 250 HAM PUANLA ISTANBULU TUTTURURMUYUM ACABAAA ???

 8. BEEENNNN diyor ki:

  BEN 250 HAM PUANA SAHIBIM OKUL PUANIMDA 57 FALAN ACABA ISTANBULDAN HERHANGI BI BOLUM KAZANIRMIYIM ???

 9. zeyno diyor ki:

  Hocam ben açık öğretim düz lise mezunuyum ts 1:220, ts 2:218 yerleşeme ihtimalim yok mu? öncelik meslek lisesi mezunlarının zaten ne önerirsiniz zor olduğunu biliyorum

 10. ali diyor ki:

  Bu yıl ygs den 230 aldım .İkinci kez hazırlanmayi düşünüyorum .acaba puanı ne kadar arttırabilirim

 11. gürkan diyor ki:

  2015 YGS sınavından barajı 185 ile YGS3 186 ile YGS den geçebildim LYS hakkında bana yardımcı olabilir misiniz?

 12. Aydın diyor ki:

  Benim puan tutmadı nolcak

 13. erkan diyor ki:

  hocam müzik öğretmenliği için en uygun üniverste hangisidir

 14. tolga diyor ki:

  Hocam benim ygs.3-255 ts-1:220 ts-2:230 ne yapmalıyım hocam bunlar okul puani eklenmiş hali

 15. leyla diyor ki:

  hocam ben meslek lisesi cikisliyim vocuk gelisimi okudum ygs5 im ek puanli 314 4 yillik gelir mi?

 16. tuğba diyor ki:

  ben tıbbi dokümasyon ve sekreterlik bölümünü okumak istiyorum balıkesire gitmek istiyorum taban puanlarına baktım taban olarak 230 ama tavan olarak 500 yazıyordu ne anlama geliyor yerlesebilir miyim ygs3 puanım 275

 17. eyüp diyor ki:

  lys den 170 aldım hangi üniversiteye gidebilirim 2 yıllıkda olabilir. lys sınavına girdim diye ygs puanıyla tercih yapabilir miyim?

  • banu pelit diyor ki:

   kardeş yukarda okuduğun gibi ben banu sende pek malmışsın ulaş bana 05542857946 ara beni yala beni

   • Aydın hoca diyor ki:

    Bende bilgisayar teknik bölümündeyim. Bilgisayar çok iyi meslek ayrıca bilgisayar Mühendisliğe düşük puanla yerleşebilirsin. M. T. O. K denen bişey var internetten ona bak. ;)
    Fakat sen hangi bölüm desin.. O önemli yani o bölüm için düşük puanla gidersin.

  • serhat diyor ki:

   evet kardesım ygs puanıyla da tercih yapabılırsın

 18. murat diyor ki:

  hocam ben ygs 3 den 200 aldım hangi bölümleri tercih edebilirm

 19. merve diyor ki:

  ygs puanım dusuk lys den yuksek alırsam bır yere yerlese bilir mıyım

 20. Sevda diyor ki:

  benim TS1puanım 255 TS2 puanım264 yerleşe bileceğim bölümler varmı beni bilgilendirseniz

 21. çiğdem diyor ki:

  daha sınava girmedim ama düşük alırım diye korkuyorm ..

 22. duygu diyor ki:

  ben turizmci olmak istiyorum puanımın nekadar olması gerek

 23. hülya diyor ki:

  ya ben barajı aşamadım tercih yapmak istiyom

 24. h.g. diyor ki:

  puanları düşük üniversiteleri söylerseniz sevinirim

 25. bse diyor ki:

  hocam benım ygs puanm 165 . üni bu sene çok gitmk istyrm . ikinci tercihleri beklıyorum. birinin bana yardımcı olması gerek . yardımcı olrsnz sevnrm.

 26. sidal diyor ki:

  hocam bnm puanım çk düşk 260 230 civarında bn hangi meslek seçebilrm

 27. SELİN diyor ki:

  hocam ben duz lıse mezunuyum ham ygs 3 puanım 255 okul puanıyla 285 olck ygs3 ten halk ilişkiler istiym ama meslek liselerı öncelikliymiş gelme ihtımali varmı

 28. emel diyor ki:

  off ygs ve lysss puanlarımm çok düşükkk ne yapıcam yardımcıı olbrlsnzz:S

 29. Esrar3n6z b45k3ntl1 diyor ki:

  selamın aleykum başkan ben simdi iki sınava da girdim ama benim puanlara maafiş acik öğretim yazdım tercihlerde bu tercihler ne zaman açıklanaçak ne zaman kayıt yaptıra bileceğiz bi yardımcı olursaniz çok iyi olur

 30. sezen diyor ki:

  merhabalar ; ben bu yıl dgs sınavına katıldım düşük bir puan aldım özel yazmak istiyorum ama onada puanım az geliyor .yerleşme ihtimalim olurmu ?

 31. özlem diyor ki:

  hocam ben meslek lisesi çıkışlıyım ygs 203 ham puanım… Olabilicek her türlü bölüme açığım rica etsem yardımcı olabilirmisiniz

  • kenan hoca diyor ki:

   özlem önemli olan üniversite okuduktan sonra bu bölümden bi yerlere yerleşmen kafana göre tercih yapma…sonra pişman olursun..

  • Aydın diyor ki:

   Bende bilgisayar teknik bölümündeyim. Bilgisayar çok iyi meslek ayrıca bilgisayar Mühendisliğe düşük puanla yerleşebilirsin. M. T. O. K denen bişey var internetten ona bak. ;)
   Fakat sen hangi bölüm desin.. O önemli yani o bölüm için düşük puanla gidersin.

 32. sanane lan diyor ki:

  bilgisayar bölümü çok berbat

 33. sanane lan diyor ki:

  of bilgisayar bölümü berbat

 34. şeyma diyor ki:

  ygs girdim düsük puan aldım ne yapabilirim?meslek lisesi öğrencisiyim.

 35. dilara diyor ki:

  hocam ben meslek lisesi çocuk gelişimi öğrencisiyim. 2011 ygs5 puanım 330,suan için okul puanım ekli deil.yıl sonu ağrlık notlarım 90 civarı.sizce okulöncesi öğretmenliğine girebilirmiyim,hangi ünv tercih edebilirim bu puanla?

  • duru diyor ki:

   samsun 19 mayıs ünivertesi iö yü düşünebilirsin veya trakya kırklarelii gibi….

 36. merve diyor ki:

  öncelikle merhabalar ben ygs sınavına girdim ve çok düşük bi puan bekliyorum benim sorum lys den çok yüksekk alırsam yerleşme ihtimalimm kaç bu arada ben tm mezunuyumm lütfen bilen birisi açıklama yapsın şimdiden teşekkür ederimmm

 37. HALİME diyor ki:

  Hocam benim için her şey kolay gidiyor arkadaşlarımın iyi geçmek dileğiyle.

 38. cemile diyor ki:

  bende bu sene gireceğim herkez gibi ygs’den çok korkuyorum

 39. zaza diyor ki:

  arkadaslar bilgisayar bolumu nun taban puanlaru-ı hakkın da bilgisi olan varsa yardım cı olsun
  bekliyorum….bu sınavsız gecis hakkın da bilgisi olandan yardım bekkliyom …

 40. ecem diyor ki:

  ben kız meslek lisesi çocuk gelişimi istiyorum ama puanım biraz düşük acaba çocuk gelişimi meslek lisesine yerleşmek için puanım kaç olması gerekiyor söylerseniz sevinirim

 41. büşra diyor ki:

  benim puanın ts 238 nerelere yerleşebilirim acaba

 42. ömer diyor ki:

  mrb. ben tm2 den 341 puan aldım ek yerleştirmeden bir yere yerlesme şansım varmı uluslararası ilşkiler örgun öğretim veye ikinci öğretim ?????

 43. büşra diyor ki:

  hocam benim ts 2 puanım 385 ve açıkta kaldım acaba eklerden yerleşebilirmiyim ve yeni açılan bölümler hakkında bazı duyumlar aldım yardımcı olursanız sevinirim

 44. ece diyor ki:

  YA GÜRCÜ DİLİ ED TERCİH ETMEK İCİN DİL SINAVI PUANININ OLMASI ŞART MI ACİL

 45. dilek diyor ki:

  düz lisemezunuyum ikinciyerleştirmalerde okul öncesi öğretmenliği iö yazmayı düşünüyorum tm3 350 ygs5 puanım 370 bir yere yerlesme şansım var mı yada başka hangi bölümleri yazmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 46. ayşenur diyor ki:

  şimdi benm sbs puanım 236 ve ben kızmeslek lisesine gitmek istiyorum 4.levent kız meslek lisesi ama internetten giriş puanlarına bakamıyorum ve 4.levent sınırına bir liseye gidemem ne yapmalıyım…

  (bana ne yapacağımı söylerseniz çok mutlu olurum söylemek için mail adresime msj olarak atmanızı rica ediyorum…) ♥♥♥

 47. poyraz diyor ki:

  hocam ben meslek lısesı cıkıslıyım ama saglık degıl ben ygs2 den saglık tercıh etmek ıstıyorum ygs ham puanım 210 okul puanım kırılacak ama toplam 250 falan fizizk tedavoye gıdebılırmıyım acaba yardımcı olurmusunuz hocam ltfn

 48. ferhat diyor ki:

  meslek lisesi bilgisayar bölümü çıkışlıyım. hocam benim ek puanlı başarı sıram 7736 puanımda 350 bilgisayar bölümüyle ilgili bir yerler tercih etsem gelir mi?

Yorum Yazın