Pusulayı kim buldu

Cuma, 29 Aralık 2017, 22:50 | Bilgi Paylaşımı | 2 Comments
by admin

pusulanın icadı, pusulayı kim icat etti,pusulanın tarihi,pusulayı kim bulmuştur,pusulanın tarihçesi

Pusulayı kim icat etmiştir ?

Pusulayı M.S. 100 yılında Çinliler icat etmiştir. Manyetik bir ortamda serbest bırakılan bir objenin kuzeye yöneleceği prensibinden hareketle pusulanın keşfi gerçekleşti. Pusula (İtalyanca’dan Bussola), yön gösteren, kerteriz alıp mevki bulmaya yardım eden mıknatıslı ya da cayro ile çalışan seyir aletidir.

Aslında Çinlilerin kendilerine mal ettikleri bu icadın gerçek mucitleri Normanlardır. Bunlar, 874′te İzlanda’yı fethetmişler; 932 yılında Grönland’ı keşfetmişler ve 1000 yılında yani Kolomb’dan beş yüzyıl önce- Amerika’ya ayak basmışlardı. Pusulaya sahip olmasalardı, bu olağanüstü başarılara nasıl ulaşabilirler, açık denizlerde binlerce millik mesafeleri nasıl aşabilirler ve hareket ettikleri noktaya nasıl dönebilirlerdi?

Fransa’da pusuladan ilk olarak 1200′de söz edilmeye başlandı. Bunu, 1207′de İngiltere ve 1213′te İzlanda izledi. Pusulanın ilkel bir yapısı vardı o zamanlar. İlk önemli gelişmeyi gerçekleştiren Pierre de Maricourt oldu (1269). İğneyi bir mile geçirdikten sonra, bunu bir yanı saydam ve derecelenmiş bir kutunun içine yerleştirdi. Böylece gemicilerin pergeli halini alan bu gereç, artık onlara etkili bir rehber olabilecek; bilinmeyen denizlere açılmalarını ve büyük keşifler çağını açmalarını sağlayacaktı.

 

————————————————————————————————————————————————————-

 Pusulayı kim buldu pusulanın icadı, pusulayı kim icat etti,pusulanın tarihi,pusulayı kim bulmuştur,pusulanın tarihçesi Pusulayı kim icat etmiştir ? Pusulayı M.S. 100 yılında Çinliler pusulanın icadı, pusulanın tarihçesi, pusulanın tarihi, pusulayı kim bulmuştur, Pusulayı kim icat etmiştir, pusulayı kim icat etti

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Pusulayı kim buldu"

  1. AHMET dedi ki:

    Niye hep aynı soruyu yazdınız ?

  2. AHMET dedi ki:

    Niye hep aynı soruyu yazınız.

Yorum Yazın