Roman Tahlili Nedir Nasıl Yapılır

Pazartesi, 17 Eylül 2018, 20:16 | Genel | 1 Yorum
by admin

Roman tahlili, bir sanatçının romanı hakkında geniş çaplı bilgi veren ve bu yazıyı daha önce okumamış kişiler için bilgi toplamasını sağlamak amacıyla yazılan bilgilendirici yazılardır. Roman tahlili sadece bir romanın özeti değildir. Roman tahlili romanı her açıdan inceleyerek konusu, özeti, yazarın dili, yazarın kullandığı betimlemeleri, tahlili yazan kişinin eser hakkındaki yorumu, eserin kaynak aldığı yerleri, yazarın hayatı, yazarın esinlendiği olayları ve daha birçok konuyu içine alır. Roman tahlili belirli kısımlardan oluşur. Yazımı da bu kısımlara göre yazılır.

Roman tahlili yazmaya ilk öncelikle romanın kendisi ile ilgili bilgi vererek başlanır. Romanın adı, konusu, içeriği, başlığı, yazarı, basım tarihi, basım yeri gibi konularda bilgiler verilir. Daha sonra ise romanın olay kısmına geçilir. Romandaki olaylar, etkileyici diyaloglar, konu özeti, başkahramanlar, yardımcı kahramanlar, kahramanların kişisel özellikleri, olayın anlatım boyutu, anlatımda sıkça kullanılan düşünceyi geliştirme yolları gibi konular yazıya eklenir. Bu işlemden sonra ise romanın dili incelenmeye başlanır. Yazarın romanı nasıl bir dille ve üslup ile yazdığı yorumlanır. Yazarın yaptığı betimlemeler, açıklamalar veya tanımlamaların sıklığı incelenir. Son kısımda ise yapılması gereken bu romandan çıkarılacak sonuçlar ve romanın ana fikrini yazmaktır.  Bununla birlikte roman tahlili tamamlanmış olacaktır. Ancak kitabın sonuna bu bir ödev ise kaynakça eklemeyi sakın unutmayın. Çünkü kaynakçalar roman tahlilinde hocaların en çok dikkat ettiği konulardan bir tanesidir.  Roman tahlili hakkında fikirlerinizi bizlere yazabilirsiniz.

eokulegitim.com

Tagged with: ,

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Roman Tahlili Nedir Nasıl Yapılır"

  1. Muhammed Metehan Görmüş dedi ki:

    Size olan sorum roman tahlili ile kitap tahlili aynı şey mi

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.