Sağlık Bakanlığı Çalışanlarına Ek Ödeme Geliyor

Pazar, 20 Mayıs 2012, 16:32 | Gündem | 0 Yorum
by admin

Sağlık çalışanlarına ek ödeme müjdesi geldi. Sağlık-Sen’in toplu sözleşme masasında ve Sağlık Bakanlığı Kurum İdari Kurul Toplantılarında gündeme getirdiği sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin maaşla birlikte ödenmesi talebi gerçekleşti. Ek ödeme ile ilgili detaylar şöyle:

Sağlık-Sen’in girişimleri sonucunda Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli personele döner sermaye gelirlerinden ek ödeme yapılmasına dair yönetmelikte değişiklik yapılarak Resmi Gazete’de yayınlandı.Yapılan değişikliğe göre daha önce maaştan yaklaşık 20 gün sonra döner sermayelerini alansağlık çalışanları bundan sonra ek ödemelerini her ayın 15’inde maaşla birlikte alabilecek.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, önemli bir haksızlığın daha Sağlık-Sen’in girişimleri sonucu giderildiğini söyledi. Bugüne kadar herplatformda ek ödemelerin maaşla birlikte ödenmesi gerektiğine vurgu yaptıklarını ve konuyu ilgili makamlara taşıdıklarını belirten Memiş, sağlık çalışanlarının bu düzenlemeyi büyük birmemnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.

sağlık çalışanına ek ödeme

“Hekimlerimiz tam gün yasasında yapılan düzenleme ile maaş dışında döner sermayelerinin bir kısmını da garanti gelir olarak almaktaydı” diyen Memiş, “Asıl sorun hekim dışı personelin diğer kurumlardaki memurlar gibi ek ödemelerini maaş ile birlikte almayıp döner sermaye ödemelerini beklemeye mecbur edilmeleri idi.

Şimdi ise hekim dışı çalışanlarımızın döner sermayeleri ek ödemeden az olamayacağı gibi bu meblağ da her ay maaş ile birlikte düzenli şekilde her ayın 15’inde ödenecektir. Bu ödeme aynı aya ilişkin yaklaşık 20 gün sonra alınan döner sermayeden mahsup edilecek” ifadelerini kullandı.

Yönetmelik ile yapılan düzenlemenin doğru ama yeterli olmadığını anlatan Memiş, şunları söyledi: “Bilindiği gibi Sağlık-Sen’in yetkili sendika olarak katıldığı toplu sözleşme görüşmeleridevam ediyor. Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı yetkilileri de bizzat buhizmet kolu görüşmelerimizin muhatabı olarak bizlerin taleplerini gerçekleştirmek için masada hazır bulunuyor.

Onlarla yapılan değerlendirme sonucunda bu yönetmeliğin yönetmelik olarak kalmayıp döner sermayenin diğer mağduriyetlerinin de giderileceği yasal güvenceler ile toplu sözleşme masasında kayıt altına alınacağının bilinmesini isterim.”

Düzenleme ile yaklaşık 400 bin sağlık çalışanının maaşlarına, unvanlarına göre değişen ek ödemelerinin ekleneceği ifade edildi.

Kaynak: İHA

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.