Şanlıurfa Seçim Tahmini Anketi – 12 Haziran 2011 Seçimleri

Perşembe, 14 Nisan 2011, 15:31 | Genel | 5 Comments
by admin

Şanlıurfa 12 Haziran 2011 seçimlerine çok farklı bir şekilde gidiyor. Şanlıurfa’da Bağımsız milletvekili adaylarının çokluğu ilk aşamada göze batanlar. AKP 12 Haziran 2011 seçimlerinda Şanlıurfa’dan rekor milletvekili bekliyor. 2011 Şanlıurfa Milletvekili seçim tahminleri anketleri:

Şanlıurfa’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı aşiret liderlerine değil de farklı isimlere yönelmesi gerçekten deprem etkisi mi yarattı?

12 Haziran’da yapılacak genel seçimler öncesi partilerin aday listelerini açıklamasından sonra Türkiye daha şimdiden seçim havasına büründü.

Şu anki 11 olan milletvekili sayısını bu seçimle beraber 12’ye çıkaracak olan Şanlıurfa, gerek yazılı gerekse görsel basının ilgi odağı oldu. Bunun sebebi ise, Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti yönetiminin Şanlıurfa’daki aday listelerine aşiret üyeleri almaması oldu. Şeyhanlı aşiretinin bir mensubuolan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Seyit Eyüboğlu’nun dışında bölgenin etkili aşiret liderleri listede yer almadı. Parti listelerinde kendilerine yer bulamayan aşiret üyeleri bağımsız aday olma yolunu seçti. İzol aşiretinin bir mensubu olan ve iki dönem AK Parti ile Meclis’te kendine yer bulan Zülfikar İzol bunlardan biri…

İzol’dan başka İbrahim Tatlıses, Zeynel Fatih Şıhanlıoğlu, Mahmut Cevheri, Ahmet Ersin Bucak, beraber BDP’nin desteklediği İbrahim Binici ve İbrahim Ayhan da genel seçimlere bağımsız olarak girmeye karar veren isimler oldu…

Durum böyle olunca akıllara da çeşitli sorular geliyor. Şanlıurfa’da 12’de 12 yapmak isteyen AK Parti bu amacına ulaşabilecek mi? Aşiretlerin de belirleyici bir rol üstlendiği Şanlıurfa’da AK Parti ikinci bir Eşref Fakıbaba olayı yaşar mı? Ve en önemlisi Şanlıurfa’da gerçekten bir aşiret isyanı mı gerçekleşiyor?

Takvim.com.tr editörlerinden Ömer Süt, bu soruları Şanlıurfa AK Parti Milletvekili adayları Seyit Eyüpoğlu, Mehmet Kasım Gülpınar ve Yrd.Doç.Dr.Abdülkerim Gök ile AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Yusuf Eğilmez ile konuştu. İşte çok merak edilen sorulara verilen cevaplar:

“AŞİRETLER AK PARTİYİ ETKİLEMEZ”

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Yusuf Eğilmez: Özellikle en başta söylenmesi gereken Şanlıurfa’da aşiret isyanının olmadığıdır. AK Parti’den istifa eden ve bağımsız aday olan Zülfikar İzol’dan örnek verecek olursak, Zülfikar İzol’un ailesi ve kardeşleri hariç, İzol aşiretinin değerli mensupları dün partimizi ziyaret ederek, partimizde kalacaklarını ilan ettiler. Her açıklanan yeni listede tepki mutlaka olur ama partimiz yoluna devam edecek ve bu aşiretlerin bize çok fazla etkisi olmayacaktır.

Bağımsız adayların çok sayıda olması ilk bakışta AK Parti’nin aleyhineymiş gibi görünecektir ama biz bunu seçim öncesi yapacağımız çalışmalarla lehimize çevireceğiz. CHP Siverek İlçe Başkanı Zülfikar İzol da AK Parti’ye geçmesi de bize güç kattı.

AK PARTİ ADAYDAN İDDİALI ÇIKIŞ

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Adayı Yrd.Doç.Dr. Abdülkerim Gök: Şanlıurfa’da ilçelerle birlikte 842 bin 796 toplam seçmeni var. Merkezde 377 bin 796 seçmeni mevcut. İlçelere baktığımızda Akçakale 38 bin, Birecik 48 bin, Bozova 31 bin, Ceylanpınar 37 bin, Halfeti 21 bin, Harran 29 bin, Hilvan 21 bin, Siverek 106 bin, Suruç 52 bin ve Viranşehir’de 78 bin vatandaş oy kullanacaktır. Şanlıurfa’da 12 Haziran günü genel seçimlere katılım oranı yüzde 75 olması durumunda, toplam seçmen sayısının 632 bine tekabül ettiğini görüyoruz. Şanlıurfa merkezin 377 bin olarak düşündüğünüzde ve ağırlıklı olarak aşiretsel dokunun çok güçlü olmadığını görüyoruz. Ancak ilçelerde böyle bir yapı olduğunu söylemek daha doğru olur. Kamuoyunda yoğun olarak tartışılan çok önemli bir olay var… O da Harran ve Akçakale ilçelerinde yaşayan Arap kökenli vatandaşlarımızın seçimde nasıl bir tavır takınacakları, konusudur. Bildiğiniz üzere, bu iki ilçemizdeki vatandaşların büyük bir bölümü, bölgede önemli bir gücü olan Özyavuzlar aşiretinin mensubudur. MHP kökenli bu aşiretin dün itibariyle partilerinden istifa ettiklerini biliyoruz. Bunların genel seçimler öncesi nasıl bir siyasi eğilimde olacakları çok çok önemlidir ki, bu durum çok geçmeden netlik kazanacaktır.

Öte yandan İzol aşiretinin tamamı, biz şu anda AK Parti’nin bünyesinde siyaset yapmaya karar verdik, dediler. Yaklaşık 10-15 yıldır çeşitli siyasi aktörler beraber siyaset yapma fırsatı buldum. Urfa’yı çok iyi tanıdığıma ve halkın nabzını iyi tuttuğumu düşünüyorum. Bununla ilgili raporlar hazırlıyorum. Ekonomik, politik ve sosyal süreci iyi izliyorum. Böyle bir durumda, oy dağılımının getireceği sonuç şudur: 632 bini 12’ye böldüğümüzde sonuç 34-35 bin çıkıyor. Yani bu şu anlama geliyor: Bir bağımsız aday Meclis’e girmek istiyorsa seçmenin 34 bin oyunu alması gerekiyor. Çok iddialı bir şey söylüyorum, hiçbir bağımsız aday bu rakamın yanından bile geçemez. Geçemediği zaman da AK Parti, 12’de 12 yapma konusunda çok iyi bir duruş sergileyecektir. 12’de 12 milletvekili AK Parti için sürpriz bir sonuç değildir. En kötü ihtimali de söylemek gerekirse, o da 11’e 1’dir. Çünkü geçmişte de 1 BDP kökenli bağımsız aday Meclis’e girmiştir.

“2. FAKIBABA OLAYI YAŞANMAZ”

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Adayı Mehmet Kasım Gülpınar: AK Parti’nin 13 Haziran sabahı ikinci bir Ahmet Eşref Fakıbaba olayı yaşamayacaktır. Çünkü o olay ile bugünkü durum arasında çok fazla bir bağlantı olduğunu düşünmüyorum.

Bağımsız adayların çokluğu ya da azlığı konusunda da çok bir fazla yorum yapmak istemiyorum ki buna milletimiz karar verecektir. Sahaya inmeden, nabız tutmadan bir şey söylemek çok doğru olmaz. Bu AK Parti’nin lehine ya da aleyhine olacak diye bir değerlendirme yapmak yanlış olur. Vatandaşın adayları zamanla tanımasından sonra tercih onlara kalacaktır. Bağımsız adayların kemikleşmiş oyları vardır. Onların üzerine ne kadar oy katacaklarını zaman gösterecektir. Sadece kendi oyları yetmeyebilir. Herkes meydana indikten sonra rekabet ortamı doğacaktır. Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsı ve AK Parti’nin şu ana kadar yaptıklarından Şanlıurfa halkının büyük oranda bize destek vereceğini düşünüyorum. Urfalılar da yıllardır şaibesiz ve lekesiz isimlerin kendilerini temsil etmesini istiyordu. Başbakan Erdoğan da Urfalıların bu sesine kulak verdi.

“AK PARTİ REKOR KIRACAKTIR”

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Adayı Seyit Eyüpoğlu: Bağımsız adayların varlığı AK Parti’nin zararına değil faydasına olur. Her eksilecek oy birinci partiye yarayacaktır. Vatandaşın tercihi yine AK Parti olacaktır. Şanlıurfa halkı kime oy verip vermeyeceğini bilecek seviyeye çoktan ulaşmıştır. AK Parti, 12 Haziran’da Şanlıurfa’da rekor seviyede bir oy çıkartacaktır. Bu konuda yanılacağımı düşünmüyorum. Aday listelerinin açıklandığı günden bu yana binlerce destek ve memnuniyet telefonu alıyorum. Şanlıurfa’da sadece bir kesim memnuniyetsizliğini dile getiriyor, onların da sayısının zamanla azalacağını düşünüyorum.

Şanlıurfa’da kesinlikle aşiretler isyanda falan değildir. Bakın önceki gün Zülfikar İzol, ben İzol aşiretinin başıyım, dedi ama aşiret mensupları ayağa kalktı ve yürüyüş yaptı. ‘AK Parti’den başka bir partiye veya kişiye oy vermeyeceklerini dile getiren İzol aşiretinin mensupları Zülfikar İzol da bizim liderimiz olamaz’ dediler.

Son olarak şunu söylemek gerek; Şanlıurfa’da en büyük görev bizim gibi milletvekili adaylarına düşüyor. Çok çalışacağız, çok çalışacağız, çok çalışacağız ve Allah’ın izniyle 12 milletvekilinin 12’si de AK Parti’nin olacaktır.

Şanlıurfa Seçim Tahminleri 2011,Şanlıurfa’da Seçimleri Hangi Parti Kazanır 2011,12 Haziran 2011 Şanlıurfa Seçim Yorumları,Şanlıurfa Seçim Anketleri 2011,Şanlıurfa Hangi Parti Kaç Milletvekili Çıkarır

Tagged with: , , ,

5 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Şanlıurfa Seçim Tahmini Anketi – 12 Haziran 2011 Seçimleri"

 1. yavuzaslan dedi ki:

  ZÜLFİKAR İZOL 50.000 OY la rekor kıracak türkiyenin rekoru İZOL…

 2. eray ateş dedi ki:

  bu secimde zülfikar izol rekor kıracak herkes gürecekki kimin oyu fazla kimin aşireti kalabalık inşala zülfikar aga secimledre herkesi gececek siverekli izol

 3. İ.HALİL SALVAN dedi ki:

  akrabam ÖMER HOROZ a katılıyorum kimin damarında ŞEYHANLI kanı varsa oylarını Z.FATİH ŞİHANLIOGLU na verır….VİRANŞEHİR GENÇLIK….millet şeyhanlı görsün…..

 4. ömer horoz dedi ki:

  yaşaşın Z.FATİH ŞİHANLIOĞLUN a tüm şeyhanlı aşireti mensupları oylarınızı rahmetlı MUHARREM ŞİHANLIOGLU nun oglu Z.FATİH ŞİHANLIOĞLUN a ……viranşehirli gençlik…..

 5. kemal çelik dedi ki:

  demokrat parti süpriz yapacaktır 10 sıfır demokrat parti

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.