Satranç kim buldu, satrancın icadı

Salı, 17 Ocak 2012, 22:56 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

satranç nasıl bulundu, satrancı ilk kim buldu, satranç ne zaman bulundu, ilk satranç ne zaman bulundu

Satrancın, zamanımızdan en az 4000 yıl önce Mısır’da oynandığına dair bulgular piramitlerdeki kabartmalarda bulunmaktadır. Yine Çin’de, Mezopotamya’da ve Anadolu’da oynanmaktaydı. Oyunun bugünkü adını alması, MS3.-4.yüzyıllarda Hindistan’da, oyuna ÇATURANGA denmesi ile başlar.Satranç ile ilgili ilk yazılı belgeler Hindistan’dan kalmadır. Daha sonra satranç İran’a, onlardan Araplara, Endülüslüler sayesinde de İspanya üzerinden Avrupa’ya yayılmıştır.
Arap ve Avrupa el yazması kitaplardan sonra, İspanyol Lucena’nın ilk basılı satranç kitabında (1497) satrancın o zamanki yeni kuralları açıklandı. O zamandan bugüne kadar, satranç oyununun kuralları değişmeden gelmiştir.

——————————————————————————————————————————-

Satranç kim buldu, satrancın icadı satranç nasıl bulundu, satrancı ilk kim buldu, satranç ne zaman bulundu, ilk satranç ne zaman bulundu Satrancın, zamanımızdan en az ilk satranç ne zaman bulundu, satranç nasıl bulundu, Satranç ne zaman bulundu, satrancı ilk kim buldu

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.