Satranç Oynamanın Matematik Dersine Etkisi

Cuma, 22 Şubat 2013, 23:50 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Satranç ve matematik ilişkisi ne kadar güçlüdür, bunu birçok kişi merak eder. Günümüzde yavaş yavaş popülerleşen ve okullarda daha çok ön plana çıkmayı başarabilen satranç aktivitesi, uzun zamandır birçok kuruluş ve Matematikçiler tarafından tavsiye edilmiştir. Eskiden beri okullarda pek önemsenmeyen bir aktivite olarak yürütülüyordu. Fakat başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok yerde düzenlenen satranç ligleri ve turnuvalarıyla birlikte daha geniş bir kitleye yayılmayı başaran satranç aktivitesi, sonunda ülkemizdeki okulların neredeyse %89’unda öğretilmeye başlandı. Satranç, kimilerine göre sadece zeka oyunu olarak düşünülse de aslında Matematikle olan ilişkisi çok kuvvetlidir. Satranç ve Matematiği ilişkisi çok eski zamanlardan beri bulunmaktadır. Eski zamanlarda satranç oynayan ve satrançta iyi olan birçok ünlü kimselerin Matematikçi olması da bunun en büyük kanıtlarından bir tanesidir. Peki satrancın Matematik ile ilişkisi nedir? Diye Soracak olursanız;

satranc

Satrançta taş sayısı ve kare sayısı matematiksel olarak ideal sayıdadır. Taşların özellikleri de matematiksel konumlama ile uyuşmaktadır. Satrancı, matematiksel olarak düşünen ve matematiksel değerler vererek oynayan kişiler, bu oyunda daha da başarılı olmaktadır. Eski zamanlarda yaşamış matematikçilerin birçoğu satrancın matematiksel düşünceyi geliştirdiğini ve matematiğin satrançta sıkça istemsiz olarak kullanıldığını söylemektedir. Günümüz matematikçilerinin birçoğu da bu düşünceye katılmaktadır. Satrançta ön seziler değil, olasılık, tahmin etme ve çözüm üretme işlemleri sıkça kullanılır. Kişi kendi kafasında rakibinin hamle istatistiğini tutarak, görsel hafızasının yardımıyla geometrik  olarak düşünebilmektedir. Yani satranç matematiğin güzel ve eğlenceli bir ürünüdür.

eokulegitim.com

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.